Niezwykłe właściwości zielonej herbaty | VIMED

Niezwykłe właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata pochodząca z Chin jest najstarszą ze wszystkich herbat. W przeciwieństwie do czarnej herbaty nie ulega procesowi fermentacji, dzięki czemu zatrzymywane są w niej korzystne polifenole oraz związki biologicznie aktywne. Co ciekawe, zawiera ich więcej niż większość powszechnie spożywanych pokarmów i napojów. Sprawia to, że jest ona stałym obiektem badań naukowców na całym świecie.

Odkryto, że herbata zielona ze względu na wysoką zawartość katechin, zmniejsza ryzyko zapadania na choroby krążenia, osteoporozę czy nowotwory.

[success]Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli jeszcze jedną właściwość tego napoju – zmniejsza on przyrost masy ciała i zapobiega otyłości. Co więcej, obniża także stężenie we krwi trójglicerydów i kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu i glukozy.
[/success]

Autorzy badania przeprowadzili doświadczenie na 2 grupach otyłych myszy, którym podawano wysokotłuszczowe pożywienie. W jednej grupie myszy otrzymywały pokarm zmieszany z zieloną herbatą, w drugiej bez. Okazało się, że myszy z pierwszej grupy przybierały o prawie 45% wolniej na wadze, niż myszy z drugiej grupy. Uważa się, że miał na to wpływ jeden ze składników zielonej herbaty – 3-galusan epigallokatechiny (EGCG). Okazało się, że zielona herbata spowodowała wolniejsze wchłanianie tłuszczu, a tym samym zredukowała przyrost masy ciała i ryzyko chorób układu krążenia.

Naukowcy stwierdzili, że pomimo wpływu zielonej herbaty na wchłanianie lipidów, jej działanie jest bardziej zauważalne u osób otyłych – u ludzi szczupłych nie powoduje negatywnych skutków.

Dokładniejsze badania wykazały, że najlepiej spożywać przynajmniej dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie, aby dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość tych cennych składników. Należy także pamiętać, aby zalewać liście herbaciane gorącą wodą o temperaturze 70-80 stopni C (nie wrzątkiem!) i parzyć je przez 7-10min.

Warto włączyć herbatę zieloną do codziennego menu, aby cieszyć się pełnią zdrowia i osiągnąć wewnętrzną równowagę.

0 Komentarze

  1. Zielona herbata pisze:

    Zielona herbata jest świetna w smaku. Uwielbiam jej aromat, który jest delikatny. Polecam tą odmianę zielonej herbaty “Kokeicha Japan Green” cudowna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *