Naukowcy z Imperial College w Londynie opracowali substancję, która po spożyciu, wywołuje poczucie sytości. Doświadczenia były przeprowadzane na grupie ochotników z nadwagą. Po spożyciu substancji, badani jedli znacznie mniejsze porcje, co skutkowało utratą masy ciała.
„Po raz pierwszy udało nam się opracować nowy składnik żywności, który może mieć długoterminowy wpływ na masę ciała” – potwierdził autor badania prof. Gary Frost z Wydziału Medycyny Imperial College w Londynie.
Zawiera on m.in. propionian, związek, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Jego działanie pobudza jelita do uwolnienia hormonów, które informują mózg o stanie sytości. Wraz z lekiem dostarczamy do organizmu znacznie większe ilości tej substancji niż człowiek jest w stanie wyprodukować w swoim organizmie w naturalny sposób, m. in. ograniczając się do odpowiednio dobranej diety.
Zanim jednak substancja trafi na rynek, może minąć jeszcze trochę czasu, gdyż to dopiero początki badań. Największym wyzwanie jest ustalenie odpowiedniej dawki dla pacjenta. Na tę chwilę badania wykazują, że substancja nie działa prawidłowo, gdy podaje się ją w formie białego, rozpuszczalnego proszku. Naukowcy kontynuują badania i sprawdzają, jaką aktywność wykazuje, gdy doda się ją np. do chleba albo koktajlu.
Chociaż na ten potencjalny lek na otyłość musimy jeszcze trochę poczekać, badania wykazują, że opracowany środek jest bezpieczny w użyciu i nie powoduje żadnych groźnych skutków ubocznych.