[framed_box bgColor=”#FFEBE4″]Badania nad zależnością pomiędzy obecnością tłuszczów w diecie a uczuciem sytości przeprowadzili badacze z zespołu prof. Petera Schieberle z Technische Universität München (TUM) oraz naukowcy z University of Vienna, pod kierownictwem prof. Veroniki Somozy.
[/framed_box]
W swych obserwacjach wzięli oni pod uwagę cztery różne tłuszcze: smalec, tłuszcz mleka, olej rzepakowy i oliwę z oliwek. W okresie trzech miesięcy uczestnicy badania zjadali – jako dodatek do normalnej diety – 500 g niskotłuszczowego jogurtu wzbogaconego jednym z czterech tłuszczów.
To odkrycie nas zaskoczyło – bo olej rzepakowy i oliwa z oliwek mają podobny skład kwasów tłuszczowych.
Chcąc wyjaśnić przyczyny zaobserwowanej zależności, naukowcy postanowili skupić swoją uwagę na zupełnie innym rodzaju substancji – na związkach zapachowych w oliwie z oliwek. W drugiej części badania podawali jednej grupie jogurt z aromatycznym ekstraktem z oliwek, drugiej zaś – grupie kontrolnej – zwykły jogurt.
[framed_box bgColor=”#FFEBE4″]Wyniki były jednoznaczne: grupa spożywająca jogurt z ekstraktem z oliwy z oliwek nie zwiększyła ilości kalorii przyjmowanych w ciągu dnia, grupa kontrolna zaś spożywała dodatkowe 176 kilokalorii dziennie.
[/framed_box]
Grupa „z aromatem” dostosowała swoje nawyki żywieniowe, nie udało się to natomiast osobom z grupy kontrolnej, które – jak się okazało – miały mniej serotoniny, czyli hormonu sytości we krwi.
[framed_box bgColor=”#FFEBE4″]Badaczom udało się zidentyfikować dwie substancje, które zmniejszają wchłanianie glukozy z krwi w komórkach wątroby: heksanal i kwas heksanowy. Okazało się, że najwięcej tych związków zawiera włoska oliwa.
[/framed_box]
Nasze wyniki wskazują, że zapach wpływa na uczucie sytości. Mamy nadzieję, że dzięki tej pracy na rynku pojawią się produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, które będą jednocześnie naprawdę sycące.
0 Comments
Uważam, bo sam stosuje w swojej diecie olej rzepakowy zimno tłoczony bez filtracji /odstały/, że wielu fachowców opiera się o badania naukowców z rejonów uprawy oliwek zapominając o naszych rodowitych roślinach i naszych naukowcach którzy to bardzo doceniają w.w. olej rzepakowy/z małych zakładów/.Składem nie wiele różni się od oleju z oliwek a kosztuje bezpośrednio u producenta 5.5 do 6 zł za litr.Wszystko inne co Państwo piszecie jest prawdą ale nie najważniejszą.Proszę wspomnieć również o innych zaletach tego polskiego produktu a gdzie jeszcze inne np.olej rydzowy,lniany,dyniowy to wszystko u nas jest dużo tańsze od oliwy z oliwek i zawsze świeże.Wszystkie inne propozycje to tylko marketing lub wygoda w argumentacji bo wystarczy przywołać obco brzmiące nazwisko na poparcie badań , a kto je widział , a jeszcze bardziej będzie szukał i tak mami się …
Co do składu tłuszczowego to wcale nie są takie podobne. Olej rzepakowy ma 10 razy więcej omega-3 niż oliwa z oliwek, a co za tym idzie ma korzystniejszy wpływ na zdrowie serca i rozwój mózgu.