Testy genetyczne a skuteczne odchudzanie

Plan odżywiania równie wyjątkowy jak Twoje DNA

Koniec z nieskutecznymi dietami odchudzającymi! Dzięki medycynie funkcjonalnej i osiągnięciom nowoczesnej diagnostyki genetycznej jesteśmy w stanie nie tylko precyzyjnie dobrać dietę do potrzeb konkretnego organizmu, ale także skutecznie leczyć i zapobiegać groźnym chorobom cywilizacyjnym.

Patrząc na rozwój współczesnej medycyny i powszechną dostępność badań genetycznych, wydawać by się mogło, że czasy nieskutecznych diet odchudzających oraz ryzykownych eksperymentów treningowo-suplementacyjnych na własnym organizmie należą już do przeszłości. Przecież dzisiaj wystarczy wykonać laboratoryjny test DNA, żeby nie tylko poznać przyczynę nadwagi u danego pacjenta, ale także z najwyższą dokładnością określić, które substancje odżywcze szkodzą, a które wspomagają jego organizm.

Dlaczego wolimy odchudzać się w ciemno, eksperymentując z nieskutecznymi dietami?

O ile łatwiej zrozumieć niefrasobliwość osób odchudzających się na własną rękę i stosujących coraz to nowe i cudowne “diety z internetu”, o tyle dziwi sytuacja, w której specjaliści od żywienia i odchudzania – nie reagując na uznane od lat badania i publikacje naukowe – narażają swoich pacjentów na długotrwałe odchudzanie metodą prób i błędów.

Z niewiadomych powodów wielu lekarzy i dietetyków nadal stosuje przestarzałe i nieskuteczne programy odchudzania w postaci niskokalorycznych “diet z szuflady” (czyli identycznych programów żywieniowych układanych dla “statystycznego pacjenta”, niezależnie od jego wieku, potrzeb i osobniczych predyspozycji) oraz ogólnikowych zaleceń dotyczących aktywności fizycznej.

Nieodpowiednia dieta przynosi więcej szkód niż pożytku

Dziwi to tym bardziej, iż od dawna wiadomo, że redukcyjna dieta odchudzająca niedopasowana do specyfiki danego organizmu przynosi więcej szkód niż pożytku, doprowadzając do niedoborów mikro- i makroelementów, zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych czy znienawidzonego efektu jo-jo. Skutkiem takiego działania jest nie tylko wydłużenie całego procesu odchudzania na wiele miesięcy, a nawet lat, ale także skazanie go na niepowodzenie już na starcie. Nie dość, że pacjent na restrykcyjnej diecie, chudnąc i tyjąc na przemian, traci nie tylko motywację i wiarę w sens odchudzania, ale także niepotrzebnie naraża swój organizm na niedobory budulcowe i energetyczne, pogłębiając problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Odchudzający program odżywiania “szyty na miarę”

Dlatego tym bardziej warto uświadomić pacjentom oraz lekarzom i dietetykom, że dynamiczny rozwój biologii molekularnej, proteomiki, nutrigenetyki i farmakogenetyki wraz ze znacznym obniżeniem kosztów badań sprawiają, że dziś już każdy pacjent może skorzystać z diagnostyki genetycznej i otrzymać szczegółowy raport o bieżącym i prognozowanym stanie swojego zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem czynników odpowiedzialnych za masę ciała i odżywienie organizmu.

Analiza nutrigenetyczna, uwzględniając indywidualny genotyp pacjenta, pozwala ocenić osobniczą skłonność do otyłości oraz określić, co jest przyczyną gromadzenia tkanki tłuszczowej; które ze składników pokarmowych (węglowodany czy tłuszcze) przyczyniają się do przybierania na wadze, itp. Dopiero na tej podstawie dietetyk może przygotowywać spersonalizowany plan terapii żywieniowej dla konkretnego pacjenta.

Testy genetyczne jako podstawa zaleceń dietetycznych

Podstawą takiego badania jest analiza polimorfizmów genetycznych, które nie tylko decydują o sposobie, w jaki dany organizm reaguje na określone substancje odżywcze i składniki pokarmowe, ale także wpływają na ich prawidłowy metabolizm w organizmie. Unikalna kombinacja genetyczna każdego organizmu sprawia, że o nadwadze i chorobach jej towarzyszących decyduje szereg specyficznych czynników, których nie da się sprowadzić do wspólnego mianownika. Dlatego też uniwersalne diety odchudzające w teorii tworzone “dla wszystkich” – w praktyce nie działają na nikogo. Nie skazujmy więc pacjentów zmagających się z nadprogramowymi kilogramami na wielomiesięczne “odchudzanie” ostatecznie zakończone porażką czy niebezpieczne operacje zmniejszenia żołądka, które również nie gwarantują sukcesu. Apelujemy do lekarzy i dietetyków, by zaczęli korzystać z nowoczesnej diagnostyki, która – dzięki analizie genów kontrolujących masę ciała – pozwala na precyzyjne określenie przyczyn tycia danego pacjenta; sposobu gospodarowania energią i przyswajania składników odżywczych; a także na ile prawdopodobny jest efekt jo-jo. Ale to nie wszystko!

Jak nie popsuć dobrych genów i zarazem naprawić te słabsze

Jak wiemy dieta i styl życia odgrywają decydującą rolę w rozwoju większości chorób cywilizacyjnych – począwszy od insulinooporności i cukrzycy typu 2; przez choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie, zawał serca, udar mózgu); po stłuszczenie i niewydolność wątroby, na zwiększonym ryzyku zachorowania na nowotwory skończywszy. W tej sytuacji analiza genetyczna i nutrigenetyczna danego organizmu ma kluczowe znaczenie dla określenia predyspozycji do występowania chorób dietozależnych oraz ich leczenia i zapobiegania im.

Oferowane przez Laboratorium Genelab badania diagnostyczne pełnią rolę “sensorów genetycznych”, czyli swoistych czujników pozwalających zidentyfikować sygnały – w postaci specyficznych polimorfizmów genetycznych – odpowiadające za skłonność do chorób i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Co istotne – analizowane są te geny, które podlegają epigenetycznym wpływom środowiska, a więc także odżywiania i stylu życia danego organizmu. Oznacza to, że odpowiednio dobrany sposób odżywiania czy rodzaj aktywności fizycznej może zniwelować istniejące słabości genetyczne, “wyłączając” gen odpowiedzialny za tycie czy rozwój choroby i “włączając” gen odpowiedzialny za prawidłową masę ciała, walkę z chorobą czy ochronę komórek.

Genodieta zgodna z DNA

Decydując się na badania genetyczne zapewniające skuteczne odchudzanie, możemy zacząć od wykonania testu DNA 08 Odchudzanie, które – dzięki analizie 8 mutacji genetycznych – wskaże przyczyny naszej nadwagi, określi indywidualny program odchudzania wraz z listą składników pokarmowych i ich analizą pod kątem utraty wagi, a także sugestie dotyczące optymalnego dla danego genotypu treningu odchudzającego.

Bardziej zaawansowanym badaniem genetycznym jest panel DNA GenoOdżywianie (DNA Nutri Control), który analizuje ponad 50 najważniejszych genów warunkujących prawidłową masę ciała i wpływających na optymalne odżywienie organizmu. Wynik takiego badania nutrigenetyczne naszego organizmu – w ponad stustronicowym raporcie – wnikliwie analizuje szereg możliwych problemów zdrowotnych:

 • Wpływ żywności na ponad 20 zaburzeń metabolicznych
 • Występowanie genetycznej skłonności do tycia
 • Co jest przyczyną otyłości: węglowodany czy tłuszcze?
 • Czy organizm jest podatny na efekt jo-jo?
 • Czy tkanka tłuszczowa jest odkładana wokół narządów wewnętrznych, a tym samym czy pacjent ma predyspozycje do rozwoju zespołu metabolicznego?
 • W jakim stopniu geny kontrolują odczuwanie głodu i sytości?
 • W jakim stopniu geny odpowiadają za skłonność do przejadania się?
 • Na ile skuteczną formą odchudzania będzie ograniczenie spożywanych kalorii?
 • W jakim stopniu tracona będzie masa mięśniowa w czasie ograniczenia ilości przyjmowanego pokarmu?
 • Ocena ponad 1000 produktów spożywczych w odniesieniu do profilu genetycznego pacjenta
 • Określenie indywidualnego zapotrzebowania na ponad 20 witamin i minerałów
 • Sposoby odżywiania, dzięki którym pacjent może poprawić wyniki badań (w tym parametry krwi i sprawność narządów wewnętrznych)
 • Optymalny plan treningowy: czas trwania, intensywność i efektywność ćwiczeń fizycznych; proporcja pomiędzy ćwiczeniami siłowymi a wytrzymałościowymi
 • Jak organizm pacjenta metabolizuje kofeinę?
 • Czy pacjent ma genetyczne skłonności do choroby alkoholowej?
 • Panel DNA Detox:  analiza zdolności organizmu do usuwania toksyn ( w tym: metali ciężkich, związków chemicznych, dymu papierosowego i sadzy)
 • Analiza ryzyka stresu oksydacyjnego oraz neutralizacji wolnych rodników
 • Analiza ryzyka podwyższonego stężenia cholesterolu LDL (odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy)
 • Analiza wpływu sodu na organizm (odpowiedzialnego za rozwój nadciśnienia, osteoporozy i choroby Alzheimera)
 • Analiza skłonności do podwyższonego poziomu homocysteiny i trójglicerydów (ryzyko zakrzepicy i chorób naczyniowych)
 • Analiza zdolności przyswajania wapnia przez organizm (ryzyko osteoporozy)
 • Analiza ryzyka nietolerancji pokarmowych

Ten kompletny raport na temat naszego zdrowia – nie tylko na chwile obecną, ale i w przyszłości – pozwoli nam uniknąć rozwoju większości chorób cywilizacyjnych, a także wyleczyć te, których symptomy już się pojawiły.

Dieta odchudzająca dostosowana do naszego genotypu gwarantuje nie tylko szybką, bezpieczną i trwałą utratę kilogramów, ale także zapewnia właściwe odżywienie wszystkim komórkom naszego organizmu. W przypadku konieczności stosowania suplementacji podczas odchudzania warto też skorzystać ze spersonalizowanej suplementacji Nutri Me Weight Management. Produkt składa się z genetycznie dopasowanych komponentów, które redukują podaż kalorii z tłuszczów i/lub z węglowodanów dzięki przetestowanemu klinicznie aktywnemu składnikowi regulującemu proporcje między inhibitorami wchłaniania tłuszczu i węglowodanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *