Podstępna choroba | VIMED

Podstępna choroba

Nadciśnienie tętnicze to najczęstsza choroba układu krążenia w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi aż 10 mln, a drugie tyle jest zagrożonych jego wystąpieniem. Według danych epidemiologicznych, aż co trzeci Polak ma nadciśnienie, a jego średnia długość życia jest o cztery lata niższa od średniej europejskiej! Niestety wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy, że choruje na to groźne i podstępne schorzenie.

Podstępna choroba

[success]
Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, które charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Choroba przebiega często bez żadnych objawów klinicznych, a jeżeli one wystąpią są mało charakterystyczne (bóle głowy, szybkie męczenie się, zaczerwienie twarzy i klatki piersiowej czy kołatanie serca). Pacjent nie wie, że w jego organizmie rozwija się choroba i bardzo często diagnoza zostaje postawiona późno, kiedy już dochodzi do powikłań.
[/success]
Prawidłowe ciśnienie tętnicze skurczowe wynosi 120-129 mmHg, a rozkurczowe 80-84 mmHg. O nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy ciśnienie tętnicze skurczowe wynosi 140mmHg lub więcej, a ciśnienie tętnicze rozkurczowe 90-mmHg lub więcej. Do rozpoznania nadciśnienia tętniczego wystarcza przekroczenie normy dla jednej z tych wartości.


Wyróżniamy 3 stopnie tej choroby:

 • nadciśnienie łagodne (ciśnienie skurczowe 140-159, ciśnienie rozkurczowe 90-99)
 • nadciśnienie umiarkowane (ciśnienie skurczowe 160-179, ciśnienie rozkurczowe 100-109)
 • nadciśnienie ciężkie (ciśnienie skurczowe >180, ciśnienie rozkurczowe >110).


[one_third_last]


[/one_third_last]

Przewlekłe nadciśnienie umiarkowane i ciężkie jest niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu. Może doprowadzić do wylewu krwi do mózgu i aż dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko demencji.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Przyczyną tzw. samoistnego nadciśnienia tętniczego są czynniki genetyczne oraz nieracjonalny sposób odżywiania. Negatywny wpływ na wartość ciśnienia tętniczego ma szczególnie nasz styl życia:

 • nadwaga i otyłość (nawet 6 krotnie zwiększa ryzyko nadciśnienia)
 • niskie spożycie potasu, wapnia i magnezu
 • wysokie spożycie sodu i kwasów tłuszczowych nasyconych
 • niskie spożycie kwasów tłuszczowych wielonienasyconych omega-3
 • wysokie spożycie alkoholu
 • przewlekły stres
 • palenie tytoniu
 • niska aktywność fizyczna (osoby aktywne są aż o 50% mniej narażone na rozwój nadciśnienia).


Co ciekawe, większość osób cierpiących na nadciśnienie bagatelizuje wpływ czynników związanych ze stylem życia na rozwój i przebieg tej choroby. Wśród pacjentów panuje błędy pogląd, że jedynym sposobem leczenia nadciśnienia jest przyjmowanie leków. Jednakże, jak pokazują wyniki badań, u wielu chorych wystarczyłaby sama zmiana dotychczasowego trybu życia, bez przyjmowania tabletek, do osiągnięcia prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.

Skutki nieleczonego nadciśnienia

Można powiedzieć, że im cięższe jest nadciśnienie oraz im dłużej trwa, tym większe i poważniejsze powoduje uszkodzenia. Zwiększone ciśnienie tętnicze w naczyniach to zwiększona, nadmierna siła działająca na ściany małych i dużych tętnic. Zmiany naczyniowe prowadzą do powikłań narządowych, które stanowią główny problem tej choroby, a także główną przyczynę zgonów.

Nieleczone nadciśnienie powoduje problemy z:

 • układem krążenia – choroba wieńcowa, niewydolność mięśnia sercowego, zawał serca
 • układem nerwowym – udar krwotoczny i niedokrwienny, demencja
 • układem moczowym – niewydolność nerek
 • układem wzrokowym – retinopatia.

Najskuteczniejsze leczenie-zmiana stylu życia

Nadciśnienie tętnicze nie zawsze wymaga podawania leków. Bardzo często zmiana stylu życia, zwiększenie aktywności fizycznej i zmiana diety powodują zmniejszenie ciśnienia tętniczego do prawidłowych wartości.

Coraz więcej doniesień naukowych potwierdza tezę, że wiele chorób układu sercowo-naczyniowego wywołanych jest przez przewlekły stan zapalny. Co więcej, u wszystkich pacjentów z nadciśnieniem stwierdza się wzrost poziomu zarówno czynników prozapalnych jak i białka ostrej fazy CRP.

Specjaliści Centrum Medycznego VIMED, jako jedyni w Polsce, opracowali wysoce skuteczny i innowacyjny program terapeutyczny likwidujący przewlekły stan zapalny – Terapię Fenotypową. U wszystkich pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zaobserwowano wyraźny spadek ciśnienia krwi już w pierwszych tygodniach od wdrożenia Terapii Fenotypowej.

Oprócz unormowania ciśnienia krwi, poprawie uległy także inne niezmiernie ważne parametry tj. białko ostrej fazy, poziom cholesterolu czy glukozy. Już tysiące pacjentów CM VIMED odczuło znaczną poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *