Problemy ze słuchem objawem demencji | VIMED

Problemy ze słuchem objawem demencji

[error]
Demencja, inaczej otępienie jest chorobą, która znacznie obniża funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego (OUN).
[/error]
Wpływa na inteligencję, pamięć, osobowość, a także życie emocjonalne chorych. Może objawić się w powiązaniu z innymi chorobami, lecz często zdarza się tak, że stanowi główny, niezależny problem zdrowotny i ma charakter progresywny.

Otępienie rozwija się na przestrzeni kilku lat, w ciągu których pacjent odczuwa coraz większe problemy z pamięcią, jest zdezorientowany, a także przechodzi zmiany osobowości. Pacjent wymaga coraz więcej pomocy osób trzecich, gdyż nawet proste zadania domowe zaczynają sprawiać mu problemy.

Badania opublikowane w Wielkiej Brytanii sugerują, iż osoby, które mają zdiagnozowane problemy ze słuchem są bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby w tym samym wieku bez problemów ze słuchem.


Naukowcy odkryli, że lekka utrata słuchu prawie dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju demencji w porównaniu do osób z prawidłowo funkcjonującym narządem. Ryzyko trzykrotnie zwiększa się u osób z umiarkowaną utratą słuchu i aż pięciokrotnie z ciężką niewydolnością
Badania, przeprowadzone na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore, na ponad 600 pacjentach (obu płci) w wieku pomiędzy 36 a 90 rokiem życia wykazały, że im większe były zaburzenia słuchu, tym demencja występowała znacznie częściej. Naukowcy nie są do końca przekonani czy utrata słuchu, a tym samym pogorszenie funkcji umysłowych idą w parze. Głuchota bywa często przyczyną izolacji społecznej, co również zwiększa ryzyko rozwoju demencji.

Nie mniej jednak, jak podkreślają autorzy badania, leczenie narządu słuchu może znacząco opóźnić rozwój demencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *