[notice]
Najnowsze badania, opublikowane w American Journal of Public Health , potwierdzają, że osoby, które prowadzą zdrowy styl życia rzadziej chorują i dłużej cieszą się życiem.
[/notice]
Korzystając z rządowych baz danych tworzonych w latach 1988-2006, naukowcy z CDC (Centers for Disease Control and Prevention) stwierdzili, że osoby w wieku od 17. r. ż., które nie palą, regularnie ćwiczą, zdrowo się odżywiają i piją „okazjonalnie” mają o 63% mniejsze prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci niż osoby, które nie prowadzą zdrowego stylu życia. W badaniu brało udział blisko 17 tys. osób. Oczywiście, każde z 4 wyżej wymienionych prozdrowotnych zachowań ma pozytywne, ochronne działanie. Jednak najlepsze efekty przynosi zaadaptowanie wszystkich elementów zdrowego stylu życia.
Wśród osób, które wykazywały wszystkie 4 zachowania prozdrowotne, ryzyko śmierci z powodu nowotworu lub chorób serca było o ok. 2/3 niższe. Natomiast z powodu innych chorób przewlekłych było niższe o ok. 57% w porównaniu do osób nie przejawiających żadnej z tych postaw.
Jeśli chcesz wieść długie życie i czuć się lepiej, powinieneś zaadaptować zdrowe nawyki – nie palić tytoniu, być aktywnym fizycznie, odżywiać się racjonalnie oraz unikać picia alkoholu.
[notice]
Kobiety żyjące zgodnie z tymi 4 zaleceniami miały nieco lepsze wyniki niż mężczyźni. Ryzyko śmierci związane z chorobami przewlekłymi było u nich o 63% niższe, podczas gdy u mężczyzn o 62%.
[/notice]
Porównując natomiast wyniki stosowania tych 4 zaleceń, okazało się, że najniższe ryzyko śmierci z powodu raka było związane z niepaleniem tytoniu. Umiarkowanie w spożyciu alkoholu (nie więcej niż 2 drinki dziennie u mężczyzn i nie więcej niż 1 drink na dzień u kobiet) miało najsilniejszy związek z niskimi wskaźnikami umieralności z powodu zawału serca czy udaru mózgu.
Wśród uczestników badania ok. 40-50% wprowadziło w życie choć jedno zachowanie prozdrowotne.
„Naszym celem jest znacząco zwiększyć te liczby. Zadanie to nie będzie jednak łatwe. W czasie gdy ogólna liczba palaczy spadła oraz więcej osób uprawia sport, coraz mniej ludzi racjonalnie się odżywia.”
Wyzwanie jakim jest nakłonienie większej liczby osób do prowadzenia zdrowego trybu życia choć nie jest łatwe do zrealizowania, jest po prostu konieczne. Przewidywana przedwczesna umieralność jest na tyle zatrważająca, że istnieje ogromna potrzeba edukacji i promocji zdrowego stylu życia.