Najnowsze badania pokazują, że wysoko przetworzone pokarmy, takie jak białe pieczywo czy biała mąką, powodują niekiedy swego rodzaju „uzależnienie” od jedzenia.
Produkty te mogą pobudzać ośrodek łaknienia, a to z kolei skłania nas do sięgania po pokarm w sytuacjach, kiedy organizm go nie potrzebuje.
W opisanych w „American Journal of Clinical Nutrition” badaniach nad tym zjawiskiem naukowcy posłużyli się obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego („real-time” MRI).
Celem obserwacji, której poddano dwunastu mężczyzn z nadwagą lub otyłością, było uchwycenie zmian zachodzących w mózgu w cztery godziny po spożytym posiłku, taki bowiem czas – zdaniem autorów eksperymentu – decyduje o zachowaniach żywieniowych podczas kolejnego sięgnięcia po pokarm. Badanym mężczyznom mierzono poziom cukru we krwi, a także poziom pojawiającego się na przestrzeni czterech godzin głodu. Spożywali oni posiłki w postaci specjalnie przygotowanych koktajli; oba miały taką samą liczbę kalorii, ten sam smak i poziom słodkości. Jedyna różnica pomiędzy oboma „posiłkami” polegała na tym, że jeden z koktajli zawierał węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, drugi natomiast w swoim składzie posiadał węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.
Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, które są szybko przekształcane do formy mogącej podnieść poziom cukru we krwi, znajdują się w wysoko przetworzonej żywności, takiej jak biały chleb, biała mąka czy biały ryż. Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, takich jak brązowy ryż czy mąka z pełnego przemiału.
[framed_box bgColor=”#E4FFFF”]Badacze odkryli, że węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak te znajdujące się w wysoko przetworzonej żywności, są odpowiedzialne za przedwczesne pobudzanie ośrodka głodu i powodują wzrost łaknienia. Dodatkowo żywność ta odpowiada za pobudzanie ośrodka przyjemności, który odgrywa dużą rolę w mechanizmie powstawania uzależnień.[/framed_box]
Ograniczanie spożycia węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak biały chleb, może pomóc w walce z otyłością, jest to bowiem sposób na zredukowanie uczucia łaknienia i zapanowanie nad chęcią przejadania się.