Ostatnie badania pokazują, że pacjenci zmagający się z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) dużo częściej chorują na schorzenia układu krążenia niż reszta populacji.
[error]
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba zapalna stawów, najczęściej występująca u kobiet. Chociaż jest to choroba autoimmunologiczna (organizm zaczyna atakować własne komórki), to podejrzewa się, że pewną rolę w patogenezie schorzenia odgrywają także wirusy, przede wszystkim wirus Epsteina-Barr’a.
[/error]
Choroba atakuje najczęściej osoby pomiędzy 25 a 50 r.ż, ale może pojawić się także wcześniej. Częściej dotyka osoby palące papierosy, a także osoby obciążone wywiadem rodzinnym (tzn. mających chorych na RZS w rodzinie).
Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się pojawianiem stanów zapalnych w stawach organizmu, najczęściej rąk i stóp, rzadziej pojawia się w dużych stawach tj. kolano lub biodro. Chore stawy bolą, są obrzęknięte i zaczerwienione. Jest to choroba przewlekła z okresami zaostrzeń i remisji. RZS rozwija się powoli, ale trwa latami. W efekcie powoduje deformacje kończyn, a także zmiany w narządach wewnętrznych, także w sercu.
Zostało potwierdzone wieloma badaniami, że
pacjenci z RZS dużo częściej cierpią z powodu chorób układu krążenia niż reszta populacji. Odkryto, iż po zdiagnozowaniu RZS aż o 50% wzrasta ryzyko choroby niedokrwiennej serca (CHNS). Jest to związane z silnym stanem zapalnym w naczyniach wieńcowych, które przestają spełniać swoją rolę. Zbyt małe krążenie krwi powoduje niedotlenienie i nieprawidłowe odżywienie mięśnia sercowego i może spowodować zapalenie tego organu. Z kolei silny stan zapalny ma duży wpływ na powstawanie niestabilnej blaszki miażdżycowej, a tym samy zwiększenie ryzyka ostrego zawału serca.
Wiadomo też, że miażdżyca, która jest najczęstszym czynnikiem powstawania CHNS jest spowodowana przede wszystkim podwyższonym stężeniem cholesterolu i trójglicerydów.
Dieta kaloryczna, bogata w tłuszcze zwierzęce, a także nieprawidłowy tryb życia (m.in. brak aktywności fizycznej), będą sprzyjały u chorych z RZS występowaniu miażdżycy, a tym samym innych chorób układu krążenia.
Zmiana diety ma bardzo duży wpływ na choroby reumatologiczne. Oprócz powszechnie znanych zaleceń dietetycznych tj. zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych, węglowodanów prostych i sodu, a zwiększenie spożycia warzyw, owoców i ryb, dąży się w niej m.in do eliminacji produktów bogatych w związki purynowe, które są źródłem kwasu moczowego działającego destrukcyjnie na kości i stawy.
Dlatego, oprócz leczenia farmakologicznego, warto zmienić nawyki żywieniowe i styl życia.
Jest to najlepszy sposób wspomagający proces leczenia RZS, jak i chorób układu krążenia.