Wyobraź sobie ogród warzywny w środku zimy. Następnie wyobraź sobie dokładnie ten sam ogród w słoneczny, letni dzień… Dobrodziejstwa natury w dużym stopniu zależą od pór roku, których zmienność jest źródłem naturalnej różnorodności i sposobem na zapewnienie równowagi zasobów ziemi i wszystkich organizmów na niej żyjących.
Dawno, dawno temu ludzie jedli niektóre pokarmy tylko wtedy, kiedy były one naturalnie dostępne. W dzisiejszych czasach sezonowość przestała być problemem. Dzięki nowoczesnym technikom przetwarzania i dystrybucji żywności większość produktów spożywczych pozostaje dostępna przez cały rok! Półki sklepowe wyglądają dokładnie tak samo w grudniu i w lipcu, a my możemy kupić wszystko, na co najdzie nas ochota.
[clearboth]
Jednak ta wygoda niekoniecznie idzie w parze z korzyściami dla zdrowia. Ciemnymi stronami życia w rozwiniętym przemysłowo świecie są coraz bardziej powszechne
nietolerancje pokarmowe i alergie, otyłość i choroby przewlekłe z cukrzycą typu 2 na czele. Wielu naukowców, badaczy i ekspertów w dziedzinie zdrowia zgodnie twierdzi, że dobrą taktyką przeciw tym problemom jest jedzenie odpowiedniej – dostępnej naturalnie w danym sezonie – żywności, a unikanie tej, kiedy natura o danej porze roku nie „wytwarza”.
Podczas badania przeprowadzonego przez naukowców z Japonii, odnotowano znaczące różnice w zawartości witaminy C w szpinaku zbieranym latem w porównaniu z tym uzyskiwanym zimą.
Jakie są korzyści z „sezonowego odżywiania”?
Produkty naturalne to przede wszystkim lepsza wartość odżywcza i ogólne zdrowie organizmu. Większość producentów żywności sztucznie poprawia wygląd warzyw i owoców, aby prezentowały sie atrakcyjnie i apetycznie przez cały rok. Metody te stosowane są kosztem obniżenia wartości odżywczej takich produktów.
Wytwarzanie żywności poza właściwym jej sezonem wymaga łamania zasad natury i stwarzania sztucznych warunków, a efektem takich zabiegów są produkty pełnej pestycydów, wosków, konserwantów i innych substancji chemicznych.
Korzyści dla zdrowia
Jedząc świeże, naturalnie dostępne, owoce i warzywa zapewniamy sobie urozmaicenie diety i chronimy organizm przed skutkami nietolerancji pokarmowych. Naturalne, sezonowe produkty mają znacznie więcej składników odżywczych, działają odtruwająco i przeciwutleniająco.
W ramach ciekawostki warto dodać, że w niektórych kulturach z następstwem pór roku łączy się cała filozofia zdrowia. Na przykład w tradycyjnej medycynie chińskiej wiosnę uważa się za okres związany z wątrobą – jednym z podstawowych narządów, odpowiedzialnych za detoksykację organizmu. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że wiosna to właśnie czas, kiedy świeże i łatwo dostępne są mniszek lekarski i inne gorzkie zieleniny wspierające pracę wątroby w oczyszczaniu krwi.
Korzyści dla środowiska
Wybierając sezonowe warzywa i owoce, wspierasz uprawiających je rolników i lokalny rynek, a to dobrze wpływa na stabilność całej gospodarki. P
oza tym żywność, po którą sięgasz, nie musi wówczas pokonywać tysięcy kilometrów, zanim dotrze na Twój stół, dzięki czemu jej przetransportowanie wymaga mniejszej ilości paliwa i w mniejszym stopniu zatruwa środowisko naturalne.
[clearboth]
Korzyści ekonomiczne
Wyprodukowanie żywności jest o wiele tańsze, kiedy nie trzeba stwarzać roślinom sztucznych warunków wzrostu i inwestować w środki poprawiające ich wygląd. To sprawia, że naturalne produkty są tańsze i bardziej dostępne dla nas – konsumentów.
Wybieraj mądrze i świadomie!
Nasi przodkowie jedli wyłącznie sezonowe produkty, bo nie mieli innego wyboru. My natomiast możemy świadomie i mądrze wybierać naturalnie uprawiane, jak najmniej przetworzone pokarmy. Pamiętaj! Życie w zgodzie z naturą i jej idealnie zaplanowanym cyklem jest świetnym sposobem na zdrowie i dobre samopoczucie.
[success]
Sezonowe odżywianie to integralna część życia w zgodzie z naturą, według cyklu, który został dla nas stworzony.
[/success]