Najnowsze badania sugerują, że związek pozyskany z kurkumy może mieć korzystne działanie w leczeniu udarów niedokrwiennych mózgu czy urazów mózgu, na które obecnie brak skutecznej terapii.
Syntetyczna pochodna kurkuminy wytworzona przez naukowców z Salk Institute for Biological Studies w znaczący sposób poprawiła funkcjonowanie i uzupełniła molekularne deficyty zaobserwowane u chorych zwierząt.
[clearboth]
Jeden ze związków o nazwie CNB-001, który pochodził z kurkuminy – składnika aktywnego kurkumy, wykazuje wysoce neuroprotekcyjne działanie we wszystkich testach, ale również powoduje poprawienie pamięci u zdrowych zwierząt.
Kurkumina posiada również właściwości anty-amyloidogenne w stosunku do β-amyloidu – kluczowej cząsteczki w poszukiwaniu nowych leków skutecznych w chorobie Alzheimera. Białko to zwiększa produkcję wolnych rodników i peroksydację lipidów w komórkach nerwowych, co prowadzi do ich samozniszczenia. Uwzględniając właściwości antyutleniające oraz przeciwzapalne, kurkumina była poddawana testom oceny jej aktywności i skuteczności działania w modelach doświadczalnych choroby Alzheimera na zwierzętach, a obecnie związek jest w fazie badań klinicznych.