Wielkość ma znaczenie... | VIMED

Wielkość ma znaczenie…

Wielkość ma znaczenie i to bardzo duże, szczególnie gdy chodzi o… talerz. Jak bowiem informują naukowcy, większe miski i talerze to najlepsza droga do otyłości dzieci. Powód? Dzieci, które mają podawane jedzenie na dużych talerzach, zazwyczaj spożywają go aż o 52% więcej!

Amerykańscy naukowcy z Food and Brand Lab na Cornell University postanowili sprawdzić jak rozmiar naczynia może wpłynąć ma ilość zjadanego jedzenia. Podczas badania, 69 przedszkolakom, powoli dosypywano słodkie płatki śniadaniowe i dolewano mleko do misek, w rozmiarze 250 ml lub 500 ml, pytając czy już wystarczy. Dolewano do momentu kiedy dziecko nie powiedziało dość. Dodajmy, że dzieci musiały podjąć decyzję ale nie mogły tego zjeść. Co się okazało? Kiedy używano większych misek, dzieci chciały aż o 87% więcej płatków.

Żeby sprawdzić jednoznacznie, że wielkość naczynia ma wpływ na ilość spożywanego jedzenia przebadano 18 dzieci, w wieku 6-10 lat, gdzie podano im dokładnie w taki sam sposób jedzenie co w poprzednim badaniu. Tym razem jednak pozwolono im na zjedzenie płatków na mleku. Porcje ważono przed i po posiłku, używając ukrytych wag. Wyniki wskazują jednoznacznie: dzieci mające podane jedzenie w większych miskach chciały mieć o 69 proc. więcej płatków i mleka. Na tym nie koniec. Zjadły o 52% więcej od dzieci, które miały jedzenie podane w mniejszych miskach.

[framed_box bgColor=”#DCFFFC”]Badacze podkreślają, że używanie mniejszych talerzy i misek może być łatwym sposobem na ograniczenie ilości jedzenia konsumowanego przez dzieci.[/framed_box]

[divider_padding]

źródło: news.health.com/Journal of Pediatrics.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *