Witamina E chroni komórki mózgu | VIMED

Witamina E chroni komórki mózgu

[two_third_last]
Jak wykazują najnowsze badania, jedna z form witaminy E może pomóc pacjentom, którzy przeszli udar mózgu w szybszym powrocie do zdrowia.
[success]
Udar mózgu (dawniej apopleksja) stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonów w populacji polskiej. Jest to nagłe zaburzenie czynności mózgu powstałe w wyniku uszkodzenia naczyniowego. Proces wyłączenia niedokrwionej części mózgu trwa zaledwie kilka sekund.
[/success]
[/two_third_last]

Objawy udaru są natychmiastowe, wśród których wyróżnia się:

  • osłabienie lub drętwienie twarzy, nogi i ręki po jednej stronie ciała,
  • niemożność mówienia, pisania i rozumienia języka mówionego,
  • podwójne widzenie,
  • niezwykle silne bóle głowy.


Witamina E obejmuje swą nazwą dwie grupy związków takich jak tokoferole i tokotrienole, które występują pod 4 różnymi formami: alfa, beta, gamma, delta. Obecnie najbardziej popularną i najlepiej zbadaną formą witaminy E jest alfa-tokoferol, który występuje w znacznych ilościach w olejach roślinnych (sojowym, słonecznikowym), orzechach włoskich i migdałach.
[one_half]
[success]
Wyniki ostatnich doświadczeń sugerują, że równie ważną formą witaminy E jest alfa-tocotrienol, który występuje w większych ilościach w roślinach strączkowych i ziarnach zbóż. Szczególnie bogata w ten związek jest także południowo-wschodnia dieta azjatycka.
[/success]
[/one_half]

[one_half_last]


[/one_half_last]

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio poinformowali, że alfa-tocotrienol chroni komórki nerwowe mózgu przed degeneracją na skutek udaru mózgu. Jak wykazano, związek ten może aktywować mechanizmy usuwające toksyny z komórek nerwowych, co zapobiega ich śmierci w wyniku udaru mózgu. Ten naturalny związek blokuje bowiem enzym uwalniany z toksycznych kwasów tłuszczowych i hamuje aktywność genów, które mogą prowadzić do śmierci neuronów. Mechanizm ten jest jednym z trzech dotychczas zidentyfikowanych procesów biorących udział w ochronie komórek mózgu po udarze. Co więcej autorzy badania sugerują, że alfa-tocotrienol może być skuteczniejszy od dotychczasowo stosowanych leków, które wykazują tylko pojedynczy, ukierunkowany mechanizm działania.

Chociaż dotychczasowe badania przeprowadzone na zwierzętach i modelu komórkowym są zadowalające, naukowcy podkreślają, że niezbędne są dalsze badania kliniczne, które potwierdzą wyniki badań na zwierzętach oraz w pełni wyjaśnią mechanizm działania alfa-tocotrienolu na komórki nerwowe mózgu. Do tego czasu alfa-tocotrienol możne stanowić czynnik prewencyjny dla osób z wysokim ryzykiem udaru mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *