Zadbaj o odpowiedni sen dziecka | VIMED

Zadbaj o odpowiedni sen dziecka

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi – ADHD (z ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym u dzieci w wieku rozwojowym. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z SRI International sugerują, że przyczyną tak częstego występowania zaburzeń zachowania typowych dla ADHD może być niewystarczająca ilość snu.

[notice]Aż 40% dzieci w wieku 4 lat cechuje się nadpobudliwością i impulsywnością oraz problemami z brakiem koncentracji i uwagi.[/notice]

Erika Gaylor, pracownik naukowy Instytutu Badawczego SRI z Kalifornii, analizowała informacje zebrane od rodziców 6 860 dzieci. Rodzice odpowiadali na pytania dotyczące m.in. długości snu, pory zasypiania dzieci, a także zostali poproszeni o ocenę występowania u swoich pociech objawów tj. nadpobudliwość i impulsywność.

Jak wykazano zbyt mała ilość snu prowadziła do problemów z zachowaniem podobnych do tych obserwowanych u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej i deficytem uwagi (ADHD). Dzieci, które nie spały wystarczająco długo były nadaktywne, gwałtowne i mniej uważne w stosunku do swoich rówieśników w przedszkolu.

Według autorów, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest najczęściej diagnozowany dopiero u dzieci w wieku szkolnym. Jednak początek rozwoju zaburzeń typowych dla ADHD, objawiających się brakiem koncentracji, nadpobudliwością i impulsywnością często ma miejsce już w młodszym wieku. Ponadto problemy ze snem, szczególnie trudności z zaśnięciem często występują u dzieci i młodzieży już ze zdiagnozowanym ADHD. Zdaniem autorów badania, wyniki przeprowadzonego doświadczenia wskazują przede wszystkim jak ważne jest zapewnienie dzieciom odpowiedniej ilości snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *