Jak donosi raport „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”, jedną z przyczyn raka trzustki jest częste spożywanie słodzonych napojów gazowanych.
[error]
Nowotwór trzustki charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem przeżycia wśród wszystkich nowotworów.
[/error]
W badaniu prowadzonym przez dr Pereira na Uniwersytecie Stanu Minnesota analizowano informacje zebrane od 60 000 osób, którzy z różną częstotliwością spożywali napoje gazowane. U 140 przebadanych pacjentów zdiagnozowano nowotwór trzustki. Jak wykazano, o
soby, które spożywały największe ilości słodzonych napojów gazowanych (średnio 5 razy w tygodniu) miały o 87% większe ryzyko rozwoju raka, niż ci, którzy pili je rzadko.
[clearboth]
Jak argumentują autorzy badania, częste picie słodzonych napojów gazowanych, powoduje zwiekszoną aktywność komórek trzustki i sprzyja procesom powstawania nowotworu.
Z kolei badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykazali, że główna substancja słodząca napojów gazowanych, czyli fruktoza jest bardzo dobrym źródłem energii dla nowotworu trzustki.
Wykazano, że komórki nowotworowe z łatwością wykorzystują fruktozę do produkcji kwasów nukelinowych – DNA i RNA, których powielanie jest niezbędne do tego, aby komórki mogły się dzielić. Przyśpieszenie tych podziałów i nieustajacego namnażania w konsekwencji potęguje wzrost raka. Co ciekawe, zależności tej nie odnotowano dla glukozy.
Jak sugerują autorzy badania, należy wykluczyć z diety słodzone napoje gazowane oraz należy unikać przetworzonych produktów spożywczych bogatych w fruktozę. Z kolei w codziennym menu nie powinno zabraknąć warzyw, które zawierają związki chroniące organizm przed rozwojem nowotworu. Słuszność tych zaleceń potwierdzają badania przeprowadzone w Holandii.
Dr Hemant Kocher z Barts Cancer Institute w Londynie oraz The London NHS Trust, który przez cztery lata przewodniczył we wspólnym projekcie z Cambridge University i Hubrecht Institute w Holandii, odkrył, że
witamina A pochodząca z żywności, takiej jak marchew i brokuły może pomóc w walce z rakiem trzustki. Wykazano, że zwiększenie poziomu tej witaminy w zdrowych komórkach, znajdujących się wokół komórek nowotworowych, może zahamować rozwój raka.
Jak podaje Kocher, wkrótce w Barts Cancer Institute rozpoczną się kolejne badania kliniczne, na temat wpływu witaminy A na rozwój raka trzustki. Niezwykle ważne jest bowiem, aby doprowadzić do zwiększenia wskaźnika przeżywalności oraz do opracowania różnych metod prewencji i leczenia raka trzustki.