7 produktów obniżających ciśnienie krwi | VIMED

7 produktów obniżających ciśnienie krwi

Prawidłowy sposób odżywiania to jeden z najważniejszych czynników, które mogą ochronić człowieka przed rozwojem nadciśnienia tętniczego. To także jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia tej choroby. Ważne jest, aby dieta składała się z dużej ilości warzyw, owoców, tłustych ryb morskich, produktów zbożowych oraz orzechów i nasion. Ponadto jak wykazano w licznych badaniach naukowych, aby obniżyć ciśnienie krwi należy zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w potas, a ograniczyć te z wysoką zawartością sodu. Poniżej przedstawiamy 7 produktów spożywczych, które wykazują działanie obniżające ciśnienie krwi tzw. hipotensyjne.

1. Seler wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Warzywo to zawiera cenne substancje, które wpływają na ściany tętnic, rozluźniając je i w efekcie obniżając ciśnienie krwi. Zaleca się zjadanie około 4 łodyg dziennie w celu uzyskania najlepszego efektu.

2. Ryby morskie tj. łosoś, tuńczyk, makrela, dorsz, pstrąg, halibut, śledzie i sardynki, są bogate w kwasy omega-3, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm sam nie syntetyzuje. Mają one działanie rozrzedzające krew, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w żyłach i tętnicach. Tym samym obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zawałom i udarom. Zaleca się spożywanie minimum dwóch 100 g porcji na tydzień.

3. Brokuły mają silne działanie antyutleniające i antyzapalne. Ponadto są źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witaminy C, czyli składników mających znaczący wpływ na ciśnienie krwi. Witamina C zwiększa m.in. ilość tlenku azotu w naczyniach i dzięki temu usprawnia ich funkcjonowanie.

4. Mniszek lekarski od wieków jest używany jako panaceum na różne dolegliwości. Roślina ta działa jak naturalny diuretyk – uwalnia nadmiar sodu z komórek, który podwyższa ciśnienie krwi i jednocześnie nie wypłukuje potasu. Mniszek lekarski zawiera także magnez, który ma wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych i lepsze krążenie krwi. Można go spożywać w postaci sałatek lub naparu.

5. Owies to kolejny produkt, który dzięki wysokiej zawartości magnezu i błonnika ma wpływ na ciśnienie krwi. Ponadto substancje w nim zawarte zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Płatki owsiane można spożywać razem z mlekiem ryżowym i świeżymi lub suszonymi owocami, a także jako posypka do sałatek i dodatek do zup.

6. Fasola ma także udowodniony wpływ na zmniejszanie ciśnienia tętniczego. Zawiera ona bardzo korzystny stosunek błonnika do białek w swoim składzie. To połączenie niezwykle skutecznie redukuje poziom cukru i obniża poziom cholesterolu. Fasola zawiera także dużą ilość kwasu foliowego, który obniża ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych i poprawę przepływu krwi.

7. Jagody, truskawki i maliny to owoce słynące ze swoich zdolności antyoksydacyjnych. Zawierają dużo błonnika, witaminy C i potasu, czyli tych substancji, które mogą wpływać na ściany naczyń krwionośnych i ich funkcjonowanie. Owoce te działają przeciwzapalnie i zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach.

5 Komentarze

 1. pieszak edmund pisze:

  Jem bardzo dużo czereśni i zauważyłem wzrost ciśnienia krwi,dziś rano miałem156-73,a przed kilkom tygodniami kiedy ich nie jadłem miałem w normie 123-70.Czy czeresnie mogą być przyczyną?

  • Centrum Medyczne VIMED pisze:

   Spożywanie czereśni nie ma żadnego związku ze wzrostem ciśnienia krwi. Na wzrost tego parametru mogą mieć wpływ czynniki takie jak: stres, ilość wypijanych płynów i temperatura otoczenia. Proszę zwrócić uwagę na sposób odżywiania; stosowanie zdrowej diety może skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze o kilkanaście mm Hg. Warto ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, soli, kawy i herbaty, żywności przetworzonej i słodyczy. Doskonałym naturalnym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi jest również codziennie wypijanie soku z buraków.

 2. Malgorzata Wiencek pisze:

  Od okolo 3 tygodni zamiast kolacji pije owocowe koktajle. Mieszam rozne swierze owoce np. 1/2 ananasa,1/2 papaja,1banan.Wychodzi mi okolo 500-600ml koktajlu. Spadlam na wadze 4 kg(super!) ale zaczely sie problemy z nadcisnieniem.Mam bardzo wysokie(180/100,220/154)Czy owoce (koktajle) moga miec wplyw na podwyzszenie cisnienia?

  • Centrum Medyczne VIMED pisze:

   Owoce zawierają spory odsetek fruktozy – cukru prostego. Według badań, przeprowadzonych przez naukowców z University of Colorado Denver Health Sciences Center w Aurora w USA, spożywanie zbyt dużej ilości cukrów może spowodować problemy z podwyższonym ciśnieniem krwi. Zamiast koktajli owocowych zalecamy zatem koktajle warzywne. Jeżeli problem nie ustąpi radzimy skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *