8 porad jak ograniczyć cukier w diecie dziecka | VIMED

8 porad jak ograniczyć cukier w diecie dziecka

Jak ograniczyć cukier w diecie dziecka?

Czy należy ograniczać cukier w diecie dziecka? Zdecydowanie tak! Spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy może zaszkodzić wszystkim: od małych dzieci po ludzi w dojrzałym wieku.

Przyzwyczajanie do słodkiego smaku od najmłodszych lat może doprowadzić w wieku dorosłym nie tylko do rozwoju próchnicy czy nadwagi, lecz przede wszystkim do otyłości i chorób z nią związanych, tj. nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu 2, chorób kości i stawów, zwiększonego ryzyka rozwoju nowotworów, alergii i wielu innych. Poniżej przedstawiamy kilka rad, jak ograniczyć cukier w diecie dzieci.

Oto 7 porad jak ograniczyć cukier w diecie dziecka!

1. Unikaj gazowanych napojów

Kolorowe, gazowane napoje zawierają znaczne ilości cukrów prostych, barwników i konserwantów. Całkowicie wyeliminuj ten rodzaj cukru z diety dziecka. Zamiast tego, przyzwyczaj swoją pociechę do picia zwykłej wody z dodatkiem cytryny czy miodu. Dużo zdrowszym rozwiązaniem będzie również sporządzenie soku samodzielnie w domu ze świeżych lub mrożonych owoców. Można je miksować również z dodatkiem jogurtu, mleka ryżowego lub sojowego. Odrobina miodu powinna sprawić, że dziecko będzie przepadało za takim koktajlem.

Ogranicz w diecie dziecka napoje gazowane.
Ogranicz cukier w diecie dziecka ograniczając zakup słodyczy.

2. Nie kupuj ciastek, cukierków oraz niezdrowych przekąsek

Jeśli chcesz ograniczyć cukier w diecie dziecka, to zwyczajnie nie kupuj w sklepach słodyczy. Jeżeli produkty te nie będą znajdowały się w domu, Twoje dziecko będzie miało ograniczony do nich dostęp.

3. Ogranicz zabieranie dzieci do sklepów

Sklepy spożywcze często nie ułatwiają rodzicom sprawy i w najbardziej widocznym miejscu umieszczają łakocie. Najczęściej na poziomie wzroku dziecka.  Jeśli chcesz ograniczyć cukier w diecie dziecka, najlepiej robić zakupy bez obecności najmłodszych. Starajmy się robić zakupy w spokoju, wówczas nie narażamy się na prośby dzieci.

Jeśli chcesz ograniczyć cukier w diecie dziecka, najlepiej robić zakupy samodzielnie.
Nie nagradzaj dziecka słodyczami, jeśli chcesz ograniczyć cukier w diecie dziecka.

4. Jeśli chcesz ograniczyć cukier w diecie dziecka, nie nagradzaj go słodyczami

Oferując słodycze jako nagrodę, np. za dobre zachowanie dziecko zaczyna myśleć, że słodycze są bardziej wartościowe niż inne posiłki. Staraj się nagradzać swoje dziecko dobrym słowem, przytuleniem lub np. naklejką z ulubionym piłkarzem. Rób to tak, aby czuło się wyjątkowo. Nie stawiaj słodyczy na pierwszym miejscu w hierarchii pokarmów, wówczas uda Ci się ograniczyć cukier w diecie dziecka.

5. Na deser oferuj owoce

Podawaj pieczone jabłka, gruszki lub owocowe sałatki. Zdrowszą propozycją, zamiast wysokokalorycznych deserów, będzie sok owocowy 100%, zamrożony podany w formie lizaka. Zamiast lodów, wybieraj sorbety. To prosty sposób na ograniczenie cukru w diecie dziecka.

Wprowadź cukier do diety dziecka, by ograniczyć spożywany przez niego cukier.
Jedzenie może być zabawne!

6. Pamiętaj, że jedzenie może być zabawne

Reklamy słodyczy są skierowane do najmłodszych i kojarzą się ze świetną zabawą i rozrywką. Spraw, aby wasze posiłki były zawsze kolorowe i pełne składników odżywczych. Zachęć dziecko do wspólnego gotowania i przyrządzania „fajnych potraw”. Stwórzcie uśmiechniętą buźkę: plastry banana jako oczy, rodzynki jako nos oraz pomarańcza jako usta. Można również kupić foremki i stworzyć niesamowite owocowe kształty.

7. Zaangażuj pociechę do tworzenia własnych smaków

Pozwól dziecku na odrobinę samodzielności, rozwijaj jego kreatywność kulinarną. Przygotuj różne rodzaje nasion, suszone i świeże owoce, orzechy. Pozwól, aby stworzyło swoje własne danie. Produkty, które razem przygotujecie będą pełnowartościowe i z pewnością dostarczą Twojemu dziecku mnóstwa niezbędnych składników mineralnych i witam. Twoja pociecha będzie dumna, że skomponowała swój własny posiłek, taki który nie zawiera cukru w diecie dziecka.

Przygotuj z dzieckiem domowej roboty.
Pełnowartościowy posiłek.

8. I jeszcze jedno: nigdy nie zastępuj niezjedzonego posiłku słodyczami

W sytuacji, gdy dziecko nie chce zjeść obiadu, nigdy nie dawajmy mu w zamian słodyczy. Cukierki lub ciastka nie mogą być zamiennikiem niespożytego na czas obiadu. Jeśli chcesz ograniczyć cukier w diecie dziecka, pamiętaj by każdy jego posiłek był pełnowartościowy.

Co warto wiedzieć o cukrze

Już dziś zarezerwuj termin konsultacji
z naszym specjalistą

Czy Twoje dziecko zmaga się z nadwagą?
Dowiedz się, czy Twoje dziecko kwalifikuje się do terapii, która w ciągu kilku tygodni pozwoli mu pozbyć się zbędnych kilogramów.

Już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii zobaczy pierwsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *