Leczenie nadwagi u kobiet i mężczyzn oraz dzieci i młodzieży

Coraz więcej osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – dostrzegając u siebie kilka nadprogramowych kilogramów, przez długi czas lekceważy ten problem, a konieczność odchudzania odkłada wciąż na później. Często łudzimy się, że wciąż mamy pełną kontrolę nad swoim odżywianiem, a ta lekka nadwaga to nic innego jak skutek chwilowej słabości i w każdej chwili jesteśmy w stanie zrzucić te kilka czy kilkanaście kilogramów, zamawiając popularną “dietę pudełkową”, przechodząc na kultowy “post Dąbrowskiej” czy kupując karnet na siłownię.

Przeważnie nie zdajemy sobie sprawy, że nadwaga jest pierwszym sygnałem zaburzeń metabolicznych w naszym organizmie, które mogą postępować lawinowo i bez odpowiedniego leczenia szybko doprowadzą do otyłości, a tym samym do rozwoju powikłań wielonarządowych: cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, chorób sercowo-naczyniowych, a nawet niektórych rodzajów nowotworów.

Już dziś zarezerwuj termin konsultacji
w Leczenia Nadwagi CM VIMED

Dowiesz się czy kwalifikujesz się do terapii, która w ciągu kilku tygodni pozwoli Ci pozbyć się problemów zdrowotnych.

Już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii poczujesz się znacznie lepiej.

Nadwaga u kobiet i ryzyko rozwoju obrzęku lipidowego

Coraz większa grupa kobiet z nadwagą i tzw. sylwetką gruszki, próbuje na własną rękę i domowymi sposobami uporać się z nadmiarowymi kilogramami. Nie widzą przy tym potrzeby wykonywania badań diagnostycznych czy korzystania z porad dietetyka, skoro w internecie mają nieograniczony dostęp do mnóstwa “cudownych diet”, przepisów na oczyszczające koktajle czy warzywne posty lecznicze. Podobnie jest z aktywnością fizyczną: zainspirowane przez medialne trenerki, rozpoczynają intensywne ćwiczenia “na dywanie” lub forsujący trening biegowy, stawiając sobie za cel nie tylko schudnięcie, ale i start w maratonie.

Ten prosty i niezwykle skuteczny przepis na osłabienie organizmu drakońskimi dietami idzie w parze nie tylko z gwarantowanym efektem jo-jo, opłakanymi w skutkach niedoborami makro- i mikroelementów, ale także – z powodu nieodpowiednio dobranego treningu i jego intensywności – z ogromnym ryzykiem kontuzji, zniszczenia stawów czy pogłębienia problemów z gospodarką cukrową w organizmie. Okazuje się, że ludzki metabolizm to skomplikowana układanka wzajemnie warunkujących się procesów, a przełamanie utrwalonych – dietami, głodówkami, efektem jo-jo – nieprawidłowych schematów metabolicznych jest praktycznie niemożliwe bez specjalistycznego wsparcia.

Niestety, większość kobiet – rozpoczynając swoje zmagania z odchudzaniem – nie zdaje sobie sprawy, że “sylwetka gruszki” i związane z nią grube, masywne uda, nieproporcjonalne w stosunku do reszty figury to tzw. obrzęk lipidowy. Obrzęk lipidowy (in. lipodemia, lipoedema, syndrom bolącego tłuszczu) to przewlekła choroba charakteryzująca się obustronnym symetrycznym odkładaniem się tkanki tłuszczowej, głównie w rejonie bioder i nóg. Schorzenie to dotyczy przede wszystkim kobiet , a tkanka tłuszczowa związana z tym obrzękiem nie ulega spalaniu pod wpływem restrykcyjnych diet ani ćwiczeń. Co więcej – stosowanie nieskutecznych diet i następujący po nich efekt jo-jo spowodują natychmiastowe namnożenie komórek tkanki tłuszczowej w rejonie nóg i powstanie jeszcze większych dysproporcji ciała oraz dalszy postęp choroby!

Nadwaga u mężczyzn i ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego

Nadprogramowe kilogramy u mężczyzn zlokalizowane są najczęściej w obrębie brzucha, tworząc popularny wśród panów i żartobliwie bagatelizowany “mięsień piwny”. Niestety sylwetka typu jabłko to nie żarty! Winowajcą sylwetki typu “jabłko” jest tzw. tłuszcz trzewny (osadzający się także wokół narządów wewnętrznych jamy brzusznej), który nieustannie uwalnia do krwi toksyczne substancje i powoduje liczne stany zapalne w organizmie, upośledzając funkcjonowanie niemal wszystkich narządów. To dlatego zespół metaboliczny (inaczej “zespół x”) jest bezpośrednią przyczyną rozwoju ciężkich chorób cywilizacyjnych, takich jak: cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie, miażdżyca, choroba niedokrwienna i zawał serca, udar mózgu), stłuszczenie i niewydolność wątroby oraz zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory.

Nadwaga u dzieci i młodzieży oraz ryzyko zaburzeń wielonarządowych

Musimy zrozumieć, że nadwaga u dzieci nie jest naturalnym etapem rozwoju, z którego można samoistnie “wyrosnąć”. Nie wolno jej bagatelizować, ponieważ nadwaga – nawet ta z pozoru niewielka – może niepostrzeżenie i w bardzo szybkim tempie przerodzić się w otyłość. Otyłość z kolei jest poważnym zaburzeniem metabolicznym, które bez profesjonalnego wsparcia i leczenia stanie się u dziecka źródłem ciężkich i zagrażających życiu chorób. W dobie epidemii otyłości zapobieganie nadwadze u dzieci i młodzieży powinno stać się priorytetem nie tylko rodziców i wychowawców, ale także lekarzy pediatrów, dietetyków i ministerialnych ekspertów ds. ochrony zdrowia. Prawidłowa waga dziecka jest podstawą jego zdrowia i optymalnego rozwoju.

Nadwaga u dzieci nie jest już wyłącznie problemem estetycznym, ale rzutuje na całe ich przyszłe życie. Zwiększa ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, a także zaburzeń psychicznych. Lista długofalowych skutków dziecięcej nadwagi i wynikającej z niej otyłości jest przerażająca, należą do niej między innymi:

  • bezdech senny, niedotlenienie, astma i infekcje górnych dróg oddechowych;
  • nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i powikłania sercowo-naczyniowe;
  • insulinooporność i cukrzyca typu 2;
  • niedokrwistość żywieniowa z niedoboru żelaza;
  • nowotwory przewodu pokarmowego;
  • wady postawy, choroby stawów, upośledzenie sprawności ruchowej;
  • stłuszczenie wątroby, kamica żółciowa;
  • zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne;
  • zespół policystycznych jajników;
  • zaburzenia emocjonalne, problemy z koncentracją i trudności w uczeniu się;
  • depresja, myśli samobójcze oraz zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja).

Odchudzanie kobiet

Odchudzanie mężczyzn

Odchudzanie dzieci
i młodzieży

Już dziś zarezerwuj termin konsultacji
w Leczenia Nadwagi CM VIMED

Dowiesz się czy kwalifikujesz się do terapii, która w ciągu kilku tygodni pozwoli Ci pozbyć się problemów zdrowotnych.

Już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii poczujesz się znacznie lepiej.

Dlaczego niskokaloryczne diety redukcyjne nie działają?

W większości przypadków nadwagi u kobiet i mężczyzn oraz dzieci i młodzieży standardowe niskokaloryczne diety nie rozwiązują problemu zaburzeń metabolicznych leżących u źródeł przybierania na wadze, początkowe zrzucenie niewielkiej ilości kilogramów – dzięki standardowej diecie – szybko skutkuje efektem jo-jo i odzyskaniem utraconej masy ciała z nawiązką. Dlaczego tak się dzieje?

Według najnowszych badań naukowych nadwaga u dzieci i dorosłych związana jest z utrzymującym się w organizmie przewlekłym stanem zapalnym wywołanym nietolerancją pokarmową (czyli nieprawidłową reakcją organizmu na pokarm). Ten przewlekły stan zapalny może utrzymywać się w organizmie nawet przez całe życie człowieka, prowadząc do zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych, a w efekcie do niedożywienia organizmu na poziomie komórkowym.

Twoja nadwaga wynika z niedożywienia organizmu na poziomie komórkowym

Na skutek niedożywienia komórek organizmu neuroprzekaźniki nieustannie wysyłają do mózgu komunikaty o niedoborach, a człowiek wciąż odczuwa łaknienie, które stara się zaspokoić, spożywając duże ilości pokarmów, wśród których zazwyczaj znajdują się produkty wywołujące nietolerancję pokarmową. I tak koło się zamyka.
Jedyną skuteczną metodą odchudzania jest przerwanie samonapędzającego się cyklu nietolerancji pokarmowej > przewlekłego stanu zapalnego > zaburzeń wchłaniania > niedożywienia na poziomie komórkowym > alarmu neuroprzekaźnikowego > zwiększonego łaknienia i nadmiernego apetytu.

Jak to zrobić? Przede wszystkim ustalić indywidualny kod metaboliczny danego organizmu i na jego podstawie rozpoznać czynniki zapalne (czyli produkty spożywcze wywołujące nietolerancję pokarmową i aktywujące stan zapalny), a następnie wyeliminować je z jadłospisu, tworząc spersonalizowany program żywieniowy zgodny z fenotypem konkretnego dziecka zmagającego się z nadwagą lub otyłością.

Naukowe odkrycie, że występowaniu nadwagi i otyłości w każdym konkretnym przypadku może towarzyszyć utrzymujący się w organizmie stan zapalny wywołany osobniczą nadwrażliwością i nietolerancją pokarmową, daje nam szansę na skuteczne i nieinwazyjne rozwiązanie problemu nadwagi i leczenie otyłości u źródeł problemu.

Zaawansowana diagnostyka nietolerancji pokarmowych

Podstawą nowoczesnego leczenia nadwagi i otyłości jest w pierwszej kolejności wyciszenie przewlekłych stanów zapalnych spowodowanych składnikami codziennego pożywienia. W tym celu należy należy wykonać testy na nietolerancje pokarmowe i ustalić indywidualny kod metaboliczny danego organizmu i na jego podstawie rozpoznać czynniki zapalne (czyli produkty spożywcze wywołujące nietolerancję pokarmową i aktywujące stan zapalny), a następnie wyeliminować je z jadłospisu, tworząc spersonalizowany program żywieniowy zgodny z fenotypem konkretnego dziecka zmagającego się z nadwagą lub otyłością lub pragnącego jej uniknąć. Nieocenioną pomocą w tworzeniu takiego programu są cytotoksyczne testy nietolerancji pokarmowej – np. Kod Metaboliczny 200.

Już dziś zarezerwuj termin konsultacji
w Leczenia Nadwagi CM VIMED

Dowiesz się czy kwalifikujesz się do terapii, która w ciągu kilku tygodni pozwoli Ci pozbyć się problemów zdrowotnych.

Już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii poczujesz się znacznie lepiej.

Leczniczy efekt synergii w Terapii Fenotypowej

Jednym z kluczowych elementów terapii jest laboratoryjna identyfikacja pokarmów wywołujących stan zapalny. Cytotoksyczny test z krwi na nietolerancje pokarmowe – Kod Metaboliczny 200 – pozwala precyzyjnie wyodrębnić spośród ponad 200 produktów spożywczych te, które wywołują niepożądane reakcje układu immunologicznego. Na podstawie tego badania ustalany jest indywidualny program żywieniowy.

W przypadku nadwagi i otyłości wdrażana jest Terapia Ketogeniczna, która w krótkim czasie pozwala na trwałą redukcję masy ciała oraz szybkie zminimalizowanie ryzyka sercowo-naczyniowego (czytaj: Historia Pacjenta z zespołem metabolicznym).

Dietoterapii przeciwzapalnej i odchudzającej towarzyszą – dopasowane do specyficznych potrzeb organizmu Pacjenta – zabiegi medycyny fizykalnej: np. procedura medycznej detoksykacji Medical City Detox, regenerujące i rewitalizujące zabiegi tlenoterapii w komorze hiperbarycznej czy drenaż limfatyczny z ozonoterapią VacuIono.

Zabiegi te mają na celu wspomaganie procesów detoksykacji oddychania i odżywiania komórek organizmu. Dzięki nim przywracamy prawidłowe funkcje wszystkich narządów, dzięki czemu następuje poprawa przyswajania składników odżywczych, usunięcie toksyn i złogów ze wszystkich “zakamarków” organizmu, przywrócenie witalności komórkom i zbudowanym z nich narządom, uregulowanie procesów metabolicznych i usunięcie przyczyny choroby – przewlekłego stanu zapalnego.

Już dziś zarezerwuj termin konsultacji
w Leczenia Nadwagi CM VIMED

Dowiesz się czy kwalifikujesz się do terapii, która w ciągu kilku tygodni pozwoli Ci pozbyć się problemów zdrowotnych.

Już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii poczujesz się znacznie lepiej.