Terapia ketogeniczna w leczeniu otyłości, cukrzycy i chorób serca

“Liposukcja” bez skalpela, czyli spalanie tłuszczu przez dziurkę w nosie

Terapia Ketogeniczna – Czy w przypadku leczenia uporczywej nadwagi i otyłości możemy mówić o równouprawnieniu?

Otyłość brzuszna to zwiastun wielu poważnych problemów zdrowotnych

Liposukcja bez skalpelaWiele osób, zmagając się z uporczywą nadwagą, otyłością brzuszną czy obrzękiem lipidowym decyduje się na radykalny krok, poddaje się inwazyjnemu i kosztownemu zabiegowi chirurgicznemu, takiemu jak liposukcja, czy bariatryczna operacja chirurgicznego zmniejszenia żołądka, pomimo wysokiego ryzyka powikłań. Do niedawna nie dysponowaliśmy innymi metodami radykalnego usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Teraz dostępna jest bezpieczna alternatywa, która skutecznie uwolni nas od nadprogramowych kilogramów i pomoże pozbyć się najbardziej problematycznego tłuszczu trzewnego, czy tkanki tłuszczowej zlokalizowanej na biodrach i udach. Terapia Ketogeniczna to nowa, oparta na zjawisku ketozy, metoda radykalnej, ale nie zabiegowej redukcji tkanki tłuszczowej. To całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna metoda odchudzania, prowadzona pod opieką lekarzy i dietetyków, która radzi sobie z najbardziej uporczywym tłuszczem.

Każdy, kto kiedykolwiek walczył z nadmiarem kilogramów i niedoskonałościami sylwetki, doskonale wie, że większość cudownych diet na dłuższą metę albo nie działa, albo skutkuje znienawidzonym efektem jo-jo. Podobnie jest z wyczerpującymi treningami na siłowni czy w klubie fitness – kilogramy wracają, gdy tylko zaprzestaniemy aktywności fizycznej.

Nie da się ukryć, że ludzki metabolizm to skomplikowana układanka wzajemnie warunkujących się procesów, a przełamanie utrwalonych – restrykcyjnymi dietami, głodówkami, efektem jo-jo – nieprawidłowych schematów metabolicznych jest praktycznie niemożliwe bez specjalistycznego wsparcia. Epidemia otyłości zbiera swoje żniwa, bo większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że uporczywa nadwaga i otyłość to choroby metaboliczne, a nie kaprysy grubasów, czy ich brak silnej woli.

Cukrzyca i zagrażający życiu zespół metaboliczny

Medycyna nie zna skutecznego leku na otyłość, co oznacza, że lekarze nie mają możliwości skutecznego, farmakologicznego leczenia otyłości. Wciąż pokutuje wiele mitów na temat przyczyn otyłości i nawet wśród lekarzy powszechny jest pogląd, że otyłość ludzie rozwijają na własne życzenie.

Nic dziwnego, że duża część osób z nadwagą lub otyłością ostatecznie poddaje się w tej nierównej walce, porzucając odchudzanie i pogłębiając tym samym swoje problemy zdrowotne, a w efekcie doprowadzając do pojawienia się zespołu metabolicznego.

Co to jest Zespół Metaboliczny? Ten potencjalnie zagrażający życiu zespół objawów przejawia się przede wszystkim otyłością brzuszną (sylwetka typu “jabłko”), insulinoopornością, podwyższonym poziomem triglicerydów, glukozy i cholesterolu HDL, nadciśnieniem tętniczym, a także rozwojem cukrzycy. Cukrzyca to niezwykle podstępna choroba, która niszczy ciało człowieka, przez wiele lat nie dając widocznych objawów.

Dla otyłość typu “jabłko” charakterystyczny jest tzw. tłuszcz trzewny (komórki tłuszczowe osadzają się w naczyniach krwionośnych i wokół narządów wewnętrznych jamy brzusznej), Ta groźna dla życia tkanka tłuszczowa nieustannie uwalnia do krwi toksyczne substancje i sprzyja rozwojowi stanów zapalnych w organizmie, upośledzając funkcjonowanie niemal wszystkich narządów.

To dlatego zespół metaboliczny (inaczej “zespół x”) prowadzi do rozwoju ciężkich chorób cywilizacyjnych, takich jak: cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie, miażdżyca, choroba niedokrwienna i zawał serca, udar mózgu), stłuszczenie wątroby oraz zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory.

Liposukcja i chirurgiczne zmniejszenie żołądka: wysokie ryzyko bez gwarancji sukcesu

Duża grupa pacjentów, którzy są świadomi zagrożeń zdrowotnych, jakie niesie ze sobą otyłość brzuszna, a zarazem zniechęceni wieloletnimi niepowodzeniami w odchudzaniu, podejmuje w akcie desperacji decyzję o leczeniu chirurgicznym, wybierając liposukcję lub operacyjne zmniejszenie żołądka. Jednak zabiegi te obarczone są dużym ryzykiem powikłań i wymagają od pacjenta czasowego wyłączenia z codziennej aktywności. Pacjenci decydują się na ten krok w celu ratowania życia, ponosząc także duże nakłady finansowe.

Operacja bariatryczna, czyli chirurgiczne zmniejszenie żołądka lub specjalne zabiegi skracające jelito to zabiegi trwale okaleczające, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Liposukcja kojarzy się nam z wykonywanym w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, zabiegiem odsysania tłuszczu, który polega na tym, że przez niewielkie nacięcia w skórze lekarz wprowadza przyrząd, który powoduje zasysanie lub spalenie podskórnej tkanki tłuszczowej. Liposukcje wykonuje się dzisiaj różnymi metodami. Stosuje się liposukcję ultradźwiękową, liposukcję wodną, liposukcję kawitacyjną, jednak żadna z tych metod odsysania tłuszczu nie likwiduje przyczyny nieprawidłowego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Niestety bardzo często gra okazuje się nie warta przysłowiowej świeczki, ponieważ żadna z tych metod nie gwarantuje sukcesu w odchudzaniu, a tym bardziej naturalnego wyregulowania procesów metabolicznych organizmu odpowiadających za niekontrolowany przyrost wagi.

Terapia ketogeniczna działa inaczej. Nie trzeba robić żadnego nacięcia na skórze, nie trzeba zmniejszać żołądka, a i tak następuje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej i to nie tylko tej podskórnej, ale przede wszystkim tkanki trzewnej oraz najtrudniejszej do usunięcia tkanki zlokalizowanej w mięśniach i w śródbłonku naczyń krwionośnych.

Od kilku lat w Centrum Medycznym VIMED w Warszawie i Krakowie dostępna jest bezpieczna i nieinwazyjna procedura leczenia otyłości i nadwagi, która nie tylko likwiduje nadmierną tkankę tłuszczową, ale także usuwa metaboliczne przyczyny jej patologicznego gromadzenia się. Ta terapia, oparta na zjawisku ketozy, czyli wykorzystywania zapasów tłuszczu do zaspokajania potrzeb energetycznych organizmu, została nazwana Terapią Ketogeniczną (Medical Keto Therapy).

Trzeba od razu zaznaczyć, że nie jest to tak modna dzisiaj dieta ketogeniczna, oparta na spożywaniu dużych ilości tłuszczu, lecz specjalna, medyczna metoda żywienia przez zgłębnik nosowo żołądkowy. W internecie aż się roi od wskazówek i przepisów na diety ketogeniczne, które jak się okazuje stosowane w dłuższym okresie mogą być niebezpieczne.

Terapia ketogeniczna: bariatria bez powikłań i liposukcja bez skalpela

Liposukcja bez skalpelaTerapia Ketogeniczna jest innowacyjną metodą, opracowaną przez zespół lekarzy i dietetyków warszawskiej kliniki VIMED na podstawie badań i przeszło 30-letniej praktyki klinicznej włoskiego chirurga prof. Gianfranco Cappello z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Unikalna technika „Ketogenic enteral nutrition” (Ketogennego żywienia dojelitowego) to rodzaj odżywiania poprzez specjalną, cienką sondę, wprowadzoną do żołądka przez dziurkę w nosie. Polega to na całkowitym wyłączeniu z diety na 7-10 dni węglowodanów i tłuszczów, przy jednoczesnym podawaniu przez sondę dobrze przyswajalnego białka.

Dzięki zastosowaniu tej nieinwazyjnej i całkowicie bezpiecznej procedury medycznej, organizm pacjenta zostaje wprowadzony w stan tzw. ketozy odżywczej, podczas której dochodzi do fizjologicznego “przełamania metabolizmu” i wymuszenie na nim czerpania energii z zapasów tłuszczu w wyniku wytwarzania tzw.. ciał ketonowych będących metabolitami spalanego tłuszczu.

W procesie ketozy odżywczej naturalnie obniża się poziom insuliny i cukru we krwi, a wzrasta poziom glukagonu, który wzmaga utlenianie kwasów tłuszczowych. Do tego zmniejsza się do minimum zapotrzebowanie na glukozę, zatrzymuje się proces glukoneogenezy. wszystkie komórki, z których zbudowany jest mózg, serce i mięśnie szkieletowe adaptują się szybko do czerpania energii z ketonów powstałych wątrobie podczas spalania tłuszczu. Efekt? Chudniemy bez uczucia głodu, osłabienia i deficytów odżywczych.

Lecznicza ketoza odżywcza: medyczne odchudzanie udokumentowane badaniami

Co ciekawe „żywienie ketogenne” pojawiło się w medycynie już w 1921 roku jako metoda wspomagająca terapię lekoopornej padaczki u dzieci. Indukowaną ketozę odżywczą stosuje się także w leczeniu cukrzycy, nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych (takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona). Ketoza jest też idealnym rozwiązaniem dla pacjentów z nadwagą i otyłością: prof. Capello dzięki tej metodzie wyleczył przeszło 40.000 pacjentów z otyłości. Według badań naukowych Zakładu Żywienia Klinicznego Szpitala Policlinico Umberto w Rzymie, sonda żołądkowo-nosowa jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia otyłości olbrzymiej bez ryzyka powikłań.

Opracowany w klinice VIMED autorski program Terapii Ketogenicznej jest rozwinięciem pierwotnej metody ketogennej „diety rurkowej”, sławnej w Hollywood diety gwiazd (tube diet), ponieważ składa się z kilku etapów wspomagających procesy detoksykacji organizmu i powrotu do prawidłowego uregulowania procesów metabolicznych. W trakcie terapii ketogenicznej następuje poprawa metabolizmu i odżywienia organizmu na poziomie komórkowym.

Jest to o tyle istotne, że w trakcie lipolizy tkanki tłuszczowej uwalniają się do krwioobiegu duże ilości substancji, które mogą uszkadzać narządy wewnętrzne. Metoda opracowana w klinice VIMED likwiduje to ryzyko.Terapia ketogeniczna w CM VIMED zapewnia szybką redukcję masy ciała, przy zerowym ryzyku powikłań. Jedynym problemem jest konieczność szybkiego zaopatrzenia się w ubrania, czasem nawet o cztery numery mniejsze.

Co wyróżnia Terapię Ketogeniczną na tle innych metod leczenia nadawagi i otyłości?

Terapia Ketogeniczna to przede wszystkim skuteczność: wieloletnie badania naukowe oraz nasze własne doświadczenia potwierdzają, że Terapia Ketogeniczna to niezawodny sposób na utratę do 10% masy ciała w ciągu pierwszych 3 tygodni. Terapia nie wiąże się z żadnym ryzykiem, pod warunkiem, że nad bezpieczeństwem Pacjenta czuwa zespół specjalistów: lekarze, dietetyczki, pielęgniarki, fizjoterapeuci. Terapia Ketogeniczna dla Pacjentów z otyłością olbrzymią i ryzykiem komplikacji sercowo-naczyniowych jest jedyną bezpieczną alternatywą dla operacji bariatrycznej.

Terapia Ketogeniczna nie wymaga hospitalizacji i rekonwalescencji w domu, nie ogranicza normalnego funkcjonowania Pacjenta w pracy i w domu. Ponadto koszty leczenia otyłości Terapią Ketogeniczną są znacznie niższe niż w przypadku innych metod. Lista przeciwwskazań do terapii jest bardzo krótka, co oznacza, że może ona być bezpiecznie stosowana niemal w każdym przypadku. Terapia Ketogeniczna jest dzisiaj bez wątpienia najbardziej innowacyjną, bezpieczną i skuteczną metodą odchudzania stosowaną zarówno w leczeniu otyłości olbrzymiej, jak i w leczeniu uporczywej nadwagi. Pozwala bardzo szybko schudnąć i może być stosowana nie tylko przez osoby chore, ale także te całkiem zdrowe osoby, które z różnych powodów muszą szybko schudnąć kilka kilogramów.

*** Klinika Vimed ma status Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz jest pierwszym, i jak dotąd jedynym w Polsce, ośrodkiem medycznym, który stosuje „dietę rurkową” (tube diet) w ramach autorskiego programu Terapii Ketogenicznej w leczeniu pacjentów z nadwagą i otyłością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *