Cierpisz na nadciśnienie i od lat zażywasz leki, które pomagają Ci utrzymać je na prawidłowym poziomie? Jak donosi Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego „U większości chorych wystarczy sama zmiana stylu życia bez przyjmowania leków, aby osiągnąć zadowalające wartości ciśnienia tętniczego”. Po co więc wydawać pieniądze na farmaceutyki? Jeśli chcesz ustabilizować swoje ciśnienie, już dziś zastosuj się do kilku prostych porad dr Caldwella, pioniera w dziedzinie zwalczania chorób układu krążenia. W prowadzonych przez wiele lat badaniach udowodnił, że za pomocą niskotłuszczowej diety roślinnej, można nie tylko obniżyć ciśnienie, ale także cofnąć występujące już choroby układu sercowo-naczyniowego oraz zmniejszyć ryzyko ich ponownego wystąpienia.
1 Unikaj tłuszczów – wyklucz z diety produkty bogate w tłuszcze zwierzęce – czerwone mięso, drób i ryby oraz tłuszcze roślinne, takie jak oleje czy margaryny – ich spożycie powoduje wzrost masy ciała, a co za tym idzie zwiększa ryzyko nadciśnienia.
2 Zrezygnuj z produktów mlecznych – zawierają one nie tylko tłuszcze zwierzęce, ale także ciężko tolerowany przez wielu dorosłych ludzi cukier – laktozę oraz białko – kazeinę – która jak pokazują liczne badania naukowe przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych. Mleko zastąp wiec substytutem owsianym, kokosowym lub ryżowym. Odtłuszczone produkty mleczne to także niezbyt odpowiedni pomysł – deficyt tłuszczów koncerny mleczarskie muszą zastąpić innymi dodatkami – najczęściej cukrem lub sztucznymi zagęstnikami.
3 Omijaj przetworzone produkty zbożowe – białe pieczywo, makarony z pszennej mąki, ciasta, wypieki drożdżowe – w przeciwieństwie do pełnoziarnistych produktów bogatych w błonnik, mają niekorzystny wpływ na układ krwionośny oraz powodują nadwagę.
4 Wyeliminuj niezdrowe przekąski – krakersy, słone paluszki, chipsy – powodują nie tylko problemy z utrzymaniem masy ciała ale także poprzez sporą zawartość soli wpływają na wzrost ciśnienia tętniczego – jako alternatywę możemy stosować własnoręcznie pieczone chipsy z buraka czy jarmużu (możemy je dowolnie przyprawić unikając soli) lub morele – dzięki obecności błonnika, potasu oraz polifenoli produkty te wpływają w sposób naturalny na obniżanie ciśnienia.
5 Jedz warzywa i owoce! – to naturalne źródła witamin, wartościowych węglowodanów i błonnika pokarmowego. Rośliny strączkowe mogą stanowić bazę posiłków z uwagi na sporą zawartość białka oraz sytość – zawierają też duże ilości potasu, który obniża ciśnienie krwi. Szpinak, brokuły, sałata, kapusta czy pomidory to doskonały dodatek do obiadu, a ze względu na zawartość flawonoidów jednocześnie obniżą wysokie ciśnienie. Podobnie działają owocowe desery bez dodatku cukru, na przykład przeróżnego rodzaju musy, np. z czarnej porzeczki, śliwek, wiśni, czy cytrusów z dodatkiem tofu. Samodzielnie przyrządzone soki owocowe i warzywne będą pozbawione sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i ogromnej ilości cukru – szczególnie polecany przy nadciśnieniu jest sok z buraków, bogaty w azotyny, które przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych ułatwiając przepływ krwi.
Dr D. Ornish, dr T. Colin Campbell oraz dr Caldwell jednogłośnie zachęcają do stosowania diety roślinnej w profilaktyce i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, które stanowią główną przyczynę zgonów. Tylko ci pacjenci dr Caldwella, którzy zrezygnowali z proponowanej przez niego diety nie odnieśli zamierzonych efektów. Może więc warto zaufać wieloletniemu doświadczeniu naukowców, zaoszczędzić na drogich farmaceutykach i udać się na pobliski bazarek po siatkę pełną pachnących warzyw i owoców?
Bibliografia