LECZENIE CHORÓB NOWOTWOROWYCH
W XXI wieku stosowanie w leczeniu chorób nowotworowych leczenia konwencjonalnego, skojarzonego z leczeniem dietetycznym staje się powoli standardem
Dowody wskazują, że w większości przypadków, przewlekły stan zapalny poprzedza powstanie guza. Nowotwór nie może rozwinąć się w normalnie funkcjonującym organizmie, ponieważ jego siły obronne rozpoznają i niszczą wszelkie złośliwe komórki lub nie pozawalają im się w ogóle pojawić. Układ immunologiczny gra główną rolę w tym procesie. Komórki układu odpornościowego rozpoznają złośliwe komórki, jako intruza i niszczą je, podobnie jak robią to z wirusami i bakteriami.
Jednak układ immunologiczny razem z innymi systemami (np. układem enzymatycznym czy hormonalnym) składa się z organów i gruczołów, które potrzebują prawidłowego odżywiania. Mogą skutecznie działać jeżeli nie są zablokowane przez toksyny. W przypadku, gdy warunki te nie są spełnione, siły obronne nie są w stanie wypełnić swoich zadań i wówczas nie istnieją żadne mechanizmy, które mogłyby powstrzymać złośliwe komórki przed rozmnażaniem.
Badania naukowe dowodzą, że to, co jemy, ma kluczowy wpływ na nowotwory na wielu etapach: od ich powstania, poprzez wzrost i przerzuty. Każda choroba nowotworowa jest inna i każdy chory na raka jest inny, jednak wszystkie metody konwencjonalnego leczenia, takie jak chemioterapia, radioterapia i zabiegi chirurgiczne nie tylko okaleczają ale także wywołują tragiczny w skutkach efekt uboczny – niedożywienie i wyniszczenie organizmu. Prowadzi to do zwiększonej umieralności i zmniejszenia wskaźników przeżywalności po leczeniu onkologicznym.