Naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute jako pierwsi udowodnili w swych badaniach, jak znaczące jest mało doceniane białko osteokalcyna dla kondycji naszych kości. Ich odkrycia mogą dać początek nowym strategiom w terapii osteoporozy i obniżaniu ryzyka złamań kości.
Kolejne badanie, przeprowadzane na Villanova University, w Szpitalu Chirurgii Specjalnej w Nowym Jorku i w Yale University przez Deepaka Vashishtha, szefa Wydziału Inżynierii Biomedycznej w Rensselaer, jest pierwszym, które prezentuje jak wygląda złamanie na poziomie nanostruktury.
Badanie to jest ważne, ponieważ pokazuje również po raz pierwszy rolę osteokalcyny w zapobieganiu złamaniom kości.
[info]Zaburzenia w produkcji osteocalcyny zostały ostatnimi czasy powiązane z cukrzycą typu 2, a także z problemami z płodnością[/info]
Teraz, gdy znamy udział osteokalcyny w złamaniu kości, możemy rozpocząć badania nad nowymi strategiami wzmacniania powiązań między osteocalcyną i osteopontyną.
Aby mieć zdolność wbudowywania się w kości osteokalcyna musi zostać przekształcona w karboksyosteokalcynę, a proces ten zachodzi przy udziale witaminy K. Zdaniem Vashishtha dalsze badania mogą pomóc wyjaśnić zależność między spożyciem witaminy K, osteokalcyną i wytrzymałością kości.
Obecnie wszystkie zalecenia w leczeniu osteoporozy są związane z wapniem. Wierzymy, że istnieje coś więcej niż tylko podaż wapnia, a wyniki tego nowego badania podkreślają znaczenie witaminy K, która odgrywa ważną rolę w gospodarce wapniowej i mineralizacji tkanki kostnej.
Witamina K odpowiada za procesy karboksylacji osteokalcyny, osteopontyny w tkance kostnej, które biorą udział w procesie kalcyfikacji układu szkieletowego. Skąd czerpać tę witaminę? Najlepsze źródło tego składnika to zielone warzywa liściaste, które są nie tylko smaczne i dietetyczne, ale też pomogą nam wzmocnić kości.
Witaminę K możemy dostarczyć organizmowi, jedząc następujące produkty: