Anemia, inaczej niedokrwistość, to stan występujący przy zbyt małej ilości hemoglobiny w erytrocytach lub zbyt małej ilości samych krwinek czerwonych. Przyczyny tego schorzenia są różnorodne – może ono być spowodowane utratą dużej ilości krwi, niewydolnością szpiku kostnego, ubocznym działaniem leków, chorobami pasożytniczymi, alergią pokarmową, chorobami przewlekłymi czy genetycznymi, jednak najczęściej wynika z niedoboru pewnych składników odżywczych, m.in. żelaza.
[framed_box bgColor=”#FFE7E4″]Zapotrzebowanie na żelazo różni się w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej i cech indywidualnych. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia przeciętnie aktywny dorosły mężczyzna potrzebuje go około 15 mg dziennie. Możemy dostarczać organizmowi żelazo hemowe (zawarte jedynie w produktach mięsnych i jajkach) lub niehemowe.
[/framed_box]
Najłatwiej przyswajalne jest żelazo hemowe, dlatego powszechnie uważa się je za najlepsze dla człowieka. Badania naukowe wykazały jednak, że gromadzenie się nadmiernych ilości żelaza w organizmie również zagraża zdrowiu. Może prowadzić do tworzenia się dużej ilości wolnych rodników, które uszkadzają komórki i prawdopodobnie są przyczyną powstawania zwyrodnień, nowotworów i przyspieszają proces starzenia się. W związku z tym gorsza przyswajalność żelaza niehemowego może być uznana za cechę korzystną.
[framed_box bgColor=”#FFE7E4″]Naukowcy przekonują, że zapotrzebowanie na żelazo może być z łatwością zaspokojone przez dobrze skomponowaną dietę roślinną.
[/framed_box]
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków odsetek osób cierpiących na anemię nie różni się pomiędzy wegetarianami a niewegetarianami. Upatrywanie przyczyn anemii w braku mięsa w diecie jest więc błędne. Badania potwierdzają natomiast, że niedoborom żelaza sprzyja wysoko przetworzona dieta uboga w witaminę C.
Warto zadbać, aby nasz sposób odżywiania zapewniał nam odpowiednią żelaza. Oto kilka wskazówek:
[framed_box bgColor=”#FFE7E4″]Należy pamiętać, że anemia może wynikać nie tylko z niedoboru żelaza. W produkcji czerwonych krwinek równie ważną rolę odgrywają kwas foliowy oraz witamina B12. Kwas foliowy zawarty jest w zielonych liściastych warzywach oraz pełnych ziarnach. Witamina B12 w diecie wegańskiej musi być dostarczana z suplementów bądź fortyfikowanych produktów, takich jak mleko sojowe czy niektóre płatki śniadaniowe.
[/framed_box]