Żywność z puszki | VIMED

Żywność z puszki

[error]
Najnowsze badania pokazują, że żywność znajdująca się w puszkach jest źródłem niebezpiecznego związku – bisfenolu A. Bisfenol A wywiera szkodliwy wpływ m.in. na układ hormonalny oraz nerwowy.
[/error]

Bisfenol A to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli. Stosowany w przemyśle od 1957 roku, używany jest do produkcji tworzyw sztucznych, żywic epoksydowych, a także jako dodatek do metalowych puszek na żywność i napoje. Niestety, jak wykazały najnowsze badania, bisfenol A jest substancją o wiele groźniejszą niż się do tej pory uważało i powoduje szereg niebezpiecznych działań na organizm człowieka. W związku z takim negatywnym wpływem na zdrowie człowieka, w Kanadzie, Korei, Japonii i w niektórych stanach USA bisfenol A uznany został za substancję toksyczną, natomiast na terenie Unii Europejskiej wprowadzono zakaz dodawania tego składnika do butelek i innych produktów dla dzieci.

Chociaż dotychczasowo w pełni nie wyjaśniono wpływu bisfenolu A na organizm ludzki, wykazano, że nie jest on obojętny dla zdrowia człowieka. Bisfenol A szybko wchodzi w reakcję z innymi związkami chemicznymi i tworzy silnie toksyczne kompleksy.
[error]
Substancja ta po przedostaniu się do organizmu, działa jak hormon płciowy estrogen. W wyniku tego wpływa na płodność i rozwój płodu u ludzi, a także na powstanie otyłości (estrogen wpływa na gospodarkę lipidową w ustroju). Co więcej, bisfenol zakłóca pracę komórek serca, zwiększając tym samym ryzyko zawału.
[/error]
Uznaje się, że substancja ta jest szczególnie szkodliwa dla kobiet w ciąży i niemowląt.
Może ona powodować u dzieci problemy z koncentracją, nadpobudliwość oraz niedorozwój mózgu.

Przeprowadzone badania wykazały, że osoby spożywające 5 razy w tygodniu zupy z puszki mają znacznie zwiększone – aż o 1200 razy – stężenie tego składnika w moczu w porównaniu z osobami, które konsumowały taką samą ilość świeżych zup. Takie same zagrożenie stanowią napoje z puszek, a także plastikowe butelki z poliwęglanu. Część z nich także może zawierać bisfenol A.

Dlatego bardzo ważne są oznaczenia na produktach nie zawierających bisfenolu tj. “Bisphenol A free” – zazwyczaj taki napis znajduje się w widocznym miejscu opakowania .

Ważne są także nasze, codzienne wybory – kolejny raz okazuje się, że to co naturalne i nieprzetworzone jest najlepsze dla naszego zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *