5 rzeczy o detoksie, o których nie powie Ci lekarz | VIMED

5 rzeczy o detoksie, o których nie powie Ci lekarz

Detox, czyli odtruwanie organizmu to proces, którego celem jest wydalenie na zewnątrz szkodliwych substancji, utrudniających cykliczną regenerację narządów naszego ciała. Są to substancje, których raczej nie dostrzeżemy gołym okiem. Istota tego procesu polega na oddziaływaniu na organizm na poziomie komórkowym – wszystkie nasze narządy zbudowane są z miliardów maleńkich komórek, które się odbudowują i dzielą, do czego potrzebują tlenu i substancji odżywczych. W tych procesach metabolicznych niestety powstają też substancje odpadowe, które trzeba odprowadzić na zewnątrz komórki.

Nasz organizm jest doskonale przygotowany do samoistnego odtruwania. Wątroba, nerki, skóra i płuca systematycznie usuwają z krwiobiegu substancje trujące, które spożywamy wraz z żywnością, lub które wyprodukował sam organizm. Są one wydalane poprzez jelito grube, układ moczowy i oddechowy oraz przez skórę wraz z potem.

Dlaczego musimy wspomagać narządy w oczyszczaniu?

W ciągu ostatniego stulecia zasadniczo zmienił się sposób odżywiania. W codziennym jadłospisie pojawiły się wysoko przetworzone pokarmy, takie jak cukier czy biała mąka. Nagminnie spożywamy potrawy poddane przemysłowej obróbce z dodatkiem licznych substancji konserwujących, spulchniających, emulgujących, barwiących, naszpikowane pestycydami, antybiotykami, sztucznymi hormonami wzrostu i sterydami. Powszechnie stosowane antybiotyki doprowadziły do wykształcenia się niezwykle odpornych i zjadliwych szczepów bakteryjnych. Osłabiony organizm nie jest w stanie ochronić się przed inwazją grzybów i pleśni atakujących nasze jelita. Styl życia, w tym skłonność do podróżowania, ciągły pośpiech, stres i brak ruchu, sprzyjają przenoszeniu infekcji wirusowych i różnym dysfunkcjom pasażu jelitowego.

Do tego dochodzą aplikowane nam od dzieciństwa leki, zabójcze dioksyny, smog elektromagnetyczny, zatrute powietrze i wodę oraz brak ruchu i stres. Niestety nie powstrzymamy rozwoju cywilizacji. Musimy się pogodzić z coraz większą ilością szkodliwych czynników w naszym środowisku i jedyne, co możemy sami zrobić, to podjąć właściwe działania obronne, aby jak najlepiej dostosować się do sytuacji.

Odtruwanie, jako metoda lecznicza?

Tak, stosowana była od tysięcy lat w praktyce medycyny w każdej kulturze i pod każdą szerokością geograficzną. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z ogromną ilością niezwykle różnorodnych i groźnych substancji toksycznych występujących w środowisku, terapie detoksykacyjne są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W wielu przypadkach systematyczna detoksykacja może zapobiec przewlekłej chorobie oraz skutecznie wspomagać leczenie, jeżeli choroba już wystąpiła. Oczywiście w przypadku osób poddanych leczeniu wszelkie działania wspomagające procesy detoksykacji powinny być realizowane pod opieką lekarza – specjalisty, który zleci odpowiedni program w określonych cyklach. Coraz więcej nowych badań dowodzi, że efekty takich działań mogą być zdumiewające – ludzie odzyskują zdrowie i siły witalne. Są takie sytuacje, kiedy detoksykacja i w ogóle zmiana stylu życia przejawiająca się większą troską o to, co wkładamy do ust, może dosłownie przedłużyć życie – na przykład osoby chore na raka, które nie przywiązują wagi do trybu życia, mają mniejsze szanse na wyleczenie, a wręcz przeciwnie zwiększają ryzyko rozwoju lub nawrotu choroby.

Detoksykacja a procesy starzenia się

Im wcześniej zaczniemy przeciwdziałać procesom starzenia się, tym większe odniesiemy sukcesy na tym polu. Gdy skończysz 50 lat Twój styl życia będzie miał wpływ już na 80 procent procesów starzenia się zachodzących w twoim organizmie. Różnica między osobą sześdziesięcioletnia wyglądającą na czterdziestoletnią, a sześdziesięcioletnią wyglądającą na swój wiek, polega na tym, że ta pierwsza dba o siebie, a druga tego nie robi. Na szczęście z punktu widzenie komórek nigdy nie jest za późno, by spowolnić bieg zegara biologicznego. Powiedzmy sobie otwarcie: proces starzenia rozpoczyna się w dniu naszych narodzin i w prawdzie w okresie pierwszych dwudziestu kilku lat życia raczej tego nie dostrzegamy, to niemal wszyscy przed trzydziestką konstatujemy, że ten proces postępuje nieubłaganie. Z każdym kolejnym rokiem pojawiają się nowe objawy. A to nowa zmarszczka, a to zesztywnienie stawu, czy wcześniejsza zadyszka przy większym wysiłku. Nikt nie lubi się kiepsko czuć, nawet gdy wygląda nie najgorzej. Jeżeli stracisz zdrowie, wszystkie inne rzeczy, nawet młodzieńczy wygląd – przestają się liczyć.

Niestety nic nie jest w stanie powstrzymać procesów starzenia. Ale regularne zabiegi wspomagające procesy detoksykacji mogą je w znaczący sposób opóźniać. Gdybyśmy zapytali naukowców, co znaczy „starzeć się” to uzyskalibyśmy bardzo różne odpowiedzi. Ważne, aby zdać sobie sprawę, że wyniki badań pokazują, że poziom toksyn u osób starszych, w tym zwłaszcza chorych, jest bardzo wysoki.

Koło ratunkowe

Programy oczyszczające są odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne. To koło ratunkowe dla naszego organizmu i nie jest to ani szaleństwem, ani dziwactwem, a wymogiem czasów, w jakich żyjemy. Można powiedzieć, że jest to wręcz niezbędne, żeby żyć!

Detox to szansa na pozbycie się zbędnych kilogramów i wielu problemów zdrowotnych, takich jak: alergia, zaburzenia trawienia, złe przyswajanie składników odżywczych, zaparcia, wzdęcia, bóle głowy, migreny, bóle stawów, nieświeży oddech, wypryski skórne czy przewlekłe zmęczenie. Co więcej, systematyczne oczyszczanie organizmu to sposób na niedopuszczenie do rozwoju chorób w przyszłości! Od wielu lat gwiazdy Hollywood poddają się oczyszczaniu organizmu – to ich sposób  na świetny wygląd, wspaniałe samopoczucie i zdrowie.

Stale pod opieką

Trzeba pamiętać, że oczyszczanie organizmu powinno być przeprowadzane po odpowiedniej konsultacji lekarskiej, która musi obejmować dokładny wywiad, badanie przedmiotowe, badania morfologii i biochemii krwi oraz badania dodatkowe, takie jak na przykład badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Jest to konieczne w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegów.

Gdy tylko oczyścisz organizm ze wszystkich toksyn, odżywisz i dotlenisz swoje komórki, Twoje ciało naturalnie powróci do stanu równowagi. Pamiętaj, że tylko organizm pozbawiony toksyn może funkcjonować bez zakłóceń przez wiele lat. Jednym słowem: szczypta profilaktyki jest lepsza niż garść lekarstw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *