Chcesz być ojcem? Schudnij! | VIMED

Chcesz być ojcem? Schudnij!

Planujesz potomstwo, a cierpisz na otyłość? Trzeba będzie zrzucić kilka zbędnych kilogramów, jeśli chcesz dać swojemu dziecku dobry start w życiu. Dotychczas mówiono tylko o licznych zagrożeniach, z jakimi wiąże się otyłość matek, jednak nowe badania pokazują, że otyłość ma negatywny wpływ także na płodność mężczyzn, a dokładnie na ich plemniki. Mężczyźni również muszą o siebie zadbać.
[clearboth]
Naukowcy z Wydziału Zoologii Uniwersytetu w Melbourne stworzyli myszy z embrionów poprzez zapłodnienie in vitro nasieniem otyłych myszy i tych z prawidłową masą ciała. Otyłe myszy były karmione amerykańską dietą fast food przez 10 tygodni.

Odkryliśmy opóźniony rozwój płodów poczętych z otyłych ojców.

[notice]Tempo implantacji zarodka w macicy i rozwój płodu spadła u tych zwierząt nawet o 15%. Co więcej, waga łożyska i rozwój płodu były znacznie mniejsze u zarodków pochodzących z plemników otyłych ojców myszy.[/notice]


Zdaniem Binder wyniki te wskazują, że otyłość nie tylko matki, ale i ojca wpływa negatywnie na rozwój zarodków oraz implantację w macicy. Skutkiem otyłości ojca jest małe łożysko, które ogranicza wzrost i rozwój płodu z długofalowymi konsekwencjami dla zdrowia potomstwa.
[clearboth]
Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób 72,3% amerykańskich mężczyzn w wieku powyżej 20 lat ma nadwagę lub otyłość.

Wielu mężczyzn nie potrafi zrozumieć, jak ważny jest ich wkład w zdrowie potomstwa. Panowie muszą być zdrowi już przed poczęciem dziecka.

Zanim panowie otworzą lodówkę powinni pomyśleć o tym, że otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Co więcej, wpływa ona nie tylko na ich samopoczucie, ale i na zdrowie ich dzieci. [notice]Naukowcy dowiedli, że nadwaga i otyłość u mężczyzn mogą spowodować uszkodzenie plemników, a tym samym utrudnić zapłodnienie, a w przypadku, kiedy dojdzie do poczęcia, doprowadzić do powstania wad i obumarcia płodu.[/notice]

Badania pokazały, że u otyłych mężczyzn niepłodność występuje dwukrotnie częściej niż u tych z prawidłową masą ciała, każde nadprogramowe 10 kilogramów zmniejsza szansę na posiadanie dziecka o 10%.

Oczywiście nie zawsze przyczyną problemów z płodnością u mężczyzn są zbędne kilogramy. Aby stwierdzić, co leży u źródeł niemożności zastania tatą, należy poddać się stosownym badaniom, które pozwolą na postawienie prawidłowej diagnozy. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zadbać o prawidłową masę ciała, choćby dla własnego samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego, które też jest nie bez znaczenia w staraniach o to, by zostać ojcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *