Medyczna Terapia Ketogeniczna - innowacyjna i nowoczesna terapia lecznicza

Terapia Ketogeniczna – Czy w przypadku leczenia uporczywej nadwagi i otyłości możemy mówić o równouprawnieniu?

Terapia Ketogeniczna – Czy w przypadku leczenia uporczywej nadwagi i otyłości możemy mówić o równouprawnieniu?

– czyli sztuka medycznego odchudzania w XXI wieku.

Ta sama metoda, a jednak za każdym razem inaczej.

Nowoczesna medycynaIstotą skutecznego leczenia otyłości jest indywidualne podejście. Każdy człowiek jest inny i każdy pacjent stanowi odrębne wyzwanie dla lekarza i dietetyka. dlatego trudno jest mówić o równouprawnieniu w kontekście efektywnego odchudzania. Nie można postawić znaku równości między sposobem odchudzania kobiety i mężczyzny, czy osoby dorosłej i dziecka i w tym znaczeniu równouprawnienie w odchudzaniu na pewno nie istnieje.

Płeć, wiek pacjenta i jego dotychczasowa historia determinują wybór sposobów postępowania. Zupełnie inaczej będziemy postępować z kilkuletnią dziewczynką, inaczej z nastolatką, jeszcze inaczej z trzydziestoletnią sportsmenką, inaczej z aktywną zawodowo kobietą po 40 tce, a zupełnie inaczej z panią, która skończyła już 60 lat i cierpi na wiele dolegliwości.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przystępując do planowania terapii odchudzającej należy wziąć wiele czynników pod uwagę. Do najważniejszych należą: płeć, wiek, wyjściowa masa ciała, stan zdrowia pacjenta – aktualne wyniki badań krwi, schorzenia towarzyszące otyłości, ilość aktywności fizycznej oraz przebieg dotychczasowego leczenia. Dopiero biorąc pod uwagę te wszystkie parametry możemy mówić o efektywnym czyli zindywidualizowanym leczeniu otyłości.

Czym się różnimy?

Pewnie większość z nas, bez większego zastanowienia jest w stanie na poczekaniu wskazać kilka podstawowych różnic wynikających z płci czy wieku. Większość z tych różnic będzie pewnie dotyczyć kwestii anatomicznych ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

Tkanka tłuszczowa

Jedna z podstawowych różnic między kobietami a mężczyznami, dziećmi i osobami dorosłymi, dotyczy dopuszczalnej zawartości tkanki tłuszczowej w ciele. Kobiety charakteryzują się wyższą zawartością tkanki tłuszczowej, ale różnice dotyczą też miejsc jej deponowania. U mężczyzn głównym typem sylwetki jest typ androidalny (typ jabłko), który charakteryzuje się odkładaniem większych ilości tkanki tłuszczowej w okolicy pasa oraz wokół narządów wewnętrznych, co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze i zespół metaboliczny. Dlatego u mężczyzn wskazane jest wspomaganie terapii żywieniowej zabiegami Body liftingu które są połączeniem bipolarnych fal radiowych z masażem podciśnieniowym, podwyższoną temperaturą i podczerwienią. Połączenie tych sił stymuluje lipolizę komórek tłuszczowych, usprawnia działanie układu limfatycznego, zagęszcza i uelastycznia skórę, regeneruje podskórne włókna kolagenowe oraz zmniejsza obwody ciała w wyniku przyspieszonego spalania tkanki tłuszczowej.

U kobiet i nastoletnich dziewczyn, zdecydowanie częściej niż u mężczyzn, mamy do czynienia z gynoidalnym typem sylwetki (typ gruszki), który charakteryzuje się deponowaniem tkanki tłuszczowej w okolicy ud, bioder i pośladków. Ten typ otyłości rzadziej prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy ale jest główną przyczyną lipoedemy, czyli obrzęku lipidowego, który nieleczony prowadzi do poważnych chorób zapalnych, niewydolności żylnej i zablokowania układu limfatycznego. W takich przypadkach wskazane jest włączenie jako elementy leczniczego zabiegów Bodyliftingu, jednak koniecznie w połączeniu z zabiegami VacuIono, które poprawiają dopływ wzbogaconej w tlen krwi do tkanki podskórnej i wzmocnienie naczyń włosowatych oraz udrożnienie układu limfatycznego i odblokowanie drobnych naczyń limfatycznych.

Synergia tych dwóch zabiegów przyspiesza usuwanie toksyn i ubocznych produktów przemiany materii z komórek tkanki tłuszczowej.

Gospodarka hormonalna

Choć zarówno kobiety jak i mężczyźni produkują te same rodzaje hormonów różnimy się jednak między sobą ich ilością. Mężczyźni produkują przeważnie większe ilości testosteronu niż kobiety, panie natomiast charakteryzują się większa syntezą estrogenu niż mężczyźni. Dodatkowo charakterystyczne dla damskiej gospodarki hormonalnej są wahania stężeń hormonów związane z cyklem menstruacyjnym. U panów stężenia hormonów utrzymują się przeważnie na stałych poziomach. Dużo bardziej skomplikowane okazuje się to, gdy uwzględnimy dodatkowo wiek pacjenta. Zupełnie inaczej będzie wyglądała gospodarka hormonalna u małego dziecka, nastolatka i u osoby dorosłej W zależności od wieku diametralnie mogą zmieniać się zakresy norm dla poszczególnych hormonów produkowanych przez nasz organizm.

Energia i makroskładniki

Ogromne różnice dostrzegamy również w zapotrzebowaniu na energię i makroskładniki takie jak: tłuszcze, białka i węglowodany między poszczególnymi osobami. Wpływ będzie miał na to wiek, płeć, ale również stan fizjologiczny oraz ilość i częstotliwość uprawianej aktywności fizycznej. Biorąc pod uwagę te wszystkie zmienne, czasami niezbędne dla osiągnięcia oczekiwanego efektu redukcji masy ciała okazuje się sięgnięcie po metody bardziej zaawansowane wykorzystujące osiągnięcia nowoczesnej medycyny.

Co robić gdy klasyczna dieta redukcyjna nie daje efektów?

Gdy rutynowe podejście w leczeniu uporczywej nadwagi lub otyłości nie przynosi oczekiwanych efektów z pomocą mogą przyjść nowoczesne rozwiązania zaawansowanej medycyny funkcjonalnej. Przykładem takiego innowacyjnego rozwiązania jest Terapia Ketogeniczna.

Medyczna terapia Ketogeniczna stosowana w naszej klinice VIMED wykorzystywana jest w bardzo określonych przypadkach. Terapia Ketogeniczna okazuje się niezastąpiona u osób dorosłych i młodzież ze znaczną otyłością, chorujących na insulinooporność oraz u kobiety i nastolatek z problemem obrzęku lipidowego. Korzystają z niej również pacjenci z nadwagą, chcący w krótkim czasie, zmniejszyć masę ciała tak, aby mieć możliwość ubrania wymarzonej sukienki lub garnituru z okazji ważnego wydarzenia.

Jak planować Terapię Ketogeniczną?

Liposukcja bez skalpelaSama Terapia Ketogeniczna to zaledwie 7 do 10 dni, podczas ktorych pacjenci intensywnie spalaja tkankę tłuszczową gdy ich organizmy produkują ciała ketonowe (związki organiczne, metabolity pośrednie spalania tłuszczu), pozyskując z nich energię. W wyniku procesu ketogenezy pacjenci tracą nawet do 10% wyjściowej masy ciała, regulują stężenie glukozy i insuliny we krwi i zmniejszają uczucie głodu. W czasie tych kilku pierwszych dni pacjenci otrzymują specjalną mieszankę białkową, dostosowaną do płci, wieku pacjenta i stopnia otyłości. Mieszanka jest podawana prosto do żołądka, specjalną, cienką i elastyczną rurką – sondą nosowo-żołądkową, za pomocą specjalnej pompy, którą pacjenci noszą w torebce.

Drugi etap terapii, trwający najczęściej 2 tygodnie, to dieta stabilizująca, pozwalająca utrzymać osiągniętą podczas pierwszych 7- 10 dni terapii masę ciała.

Jeśli masa ciala osiągnięta podczas jednorazowej serii Terapii Ketogenicznej jest dla pacjenta satysfakcjonująca, pozostaje tylko utrzymać zdrową i dobrze zbilansowaną dietę zaproponowaną przez dietetyka gwarantującą utrzymanie optymalnej masy ciała.

Jesli mamy doczynienia z osobą cierpiąca z powodu dużej otyłości, często konieczne okazuje się wdrożenie kilku następujących po sobie serii Terapii Ketogenicznej do czasu osiągnięcia wymarzonej wagi i sylwetki.

Terapia Ketogeniczna nie musi oznaczać przerwy w codziennym życiu

Podczas terapii nie ma konieczności robienia przerwy w pracy. Zarówno podczas pierwszych 7-10 dni Terapii Ketogenicznej jak i podczas etapu stabilizacji, większość pacjentów żyje w sposób całkowicie normalny gubiąc w tym czasie zbędne kilogramy i nie przerywając swoich zajęć domowych i zawodowych.

Terapia Ketogeniczna to nie wszystko…. a może jednak?

Mając na uwadze, że większośc pacjentów kwalifikowanych do Terapii Ketogenicznej to osoby ze znaczną otyłością lub kobiety i nastolatki cierpiące z powodu obrzęku lipidowego, specjaliści z Centrum Medycznego VIMED zalecają swoim pacjentom, jako ważny element Terapii Ketogenicznej, zastosowanie zabiegów Bodyliftingu Faceliftingu i VacuIono. Zabiegi te pozwalają uniknąć problemów z pojawiającym się, w przebiegu terapii odchudzającej, nadmiarem tkanki skórnej, jak również wspomagają modelowanie wymarzonej sylwetkę. Uważa się, że redukcja masy ciała w tempie szybszym niż 1kg na tydzień jest niebezpieczna dla zdrowia. My w pełni zgadzamy się z tym poglądem, który dotyczy odchudzania przy zastosowaniu restrykcyjnej diety redukcyjnej w połączeniu z bardzo intensywną aktywnością fizyczną.

Podstawą nowoczesnego podejścia do leczenia nadwagi i otyłości jest zastosowanie kompleksowej terapii. Dbającej nie tylko o redukcję masy ciala, ale również o zdrowie pacjenta, jakość jego skóry oraz trwałość rezultatów.

Nie sztuką jest odchudzić kogoś, sztuką jest zrobienie tego w taki sposób, aby było to wysoce efektywne, bezpieczne i trwałe.

Olga Gromek, blogerka, pacjent VIMEDU

lek. med Maciej Kotra, laryngolog, pacjent VIMEDU

Bibliografia:

  1. Hocking S., Samocha-Bonet D., Milner K.L., Greenfi eld J.R., Chisholm D.J., Adiposity and Insulin Resistance in Humans: Th e Role of the Diff erent Tissue and Cellular Lipid Depots, Endocr Rev 2013.
  2. Siemińska L., Tkanka tłuszczowa. Patofizjologia, rozmieszczenie, różnice płciowe oraz znaczenie w procesach zapalnych i nowotworowych, Endokrynol Pol 2007, 58 (4), 330– 342.
  3. Pacholczyk M. i wsp. – Zespół metaboliczny. Część I: Definicje i kryteria rozpoznawania zespołu metabolicznego. Epidemiologia oraz związek z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Postepy Hig Med Dosw (online), 2008; tom 62: 530-542.
Patrycja Paradowska
Patrycja Paradowska
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *