Jak rozwiązać problem chronicznego zmęczenia? - Historia Pani Cecylii | VIMED

Jak rozwiązać problem chronicznego zmęczenia? – Historia Pani Cecylii

ZmęczeniePani Cecylia to mama dwójki dzieci. Niedługo po urodzeniu młodszej córki Kasi, Pani Cecylia zaczęła coraz częściej doświadczać uczucia ogromnego zmęczenia. Starała się jak mogła, by przetrwać kolejny dzień, stopniowo zwiększając spożycie kawy. Po dwóch latach takiego życia kiedy pomimo 3 – 4 kaw dziennie potrzebowała drzemki w ciągu dnia, aby móc wykonywać swoje zadania, zrezygnowała z pracy. Doszło już do tego, że bez odpoczynku nie była w stanie odebrać dzieci ze szkoły, przygotować im obiadu czy pomóc w odrabianiu lekcji. Coraz częściej była poddenerwowana co prowadziło do nieustannych kłótni z mężem. Pan Marek, mąż pani Cecylii nie rozumiał, dlaczego żona jest nieustannie zmęczona, bo przecież badania, które wykonali nie wykazały żadnych problemów zdrowotnych. Tymczasem pani Cecylia czuła się coraz gorzej, pomimo prawidłowych wyników badań. W konsekwencji pojawiło się poczucie bezradności i przygnębienia. Stres związany z koniecznością szybkiego powrotu do zdrowia mocno nadwyrężył kondycję Pani Cecylii. Ledwie miała siłę by zrobić zakupy i ugotować coś dla rodziny. Większość dnia spędzała w łóżku lub na kanapie.

Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Większość osób nie wie, że zespół chronicznego zmęczenia – zwany także zmęczeniem przewlekłym lub CFS (chronic fatigue syndrome) to choroba cywilizacyjna bardzo często błędnie diagnozowana. Dotyka zwykle osoby między 20 a 40 rokiem życia, częściej kobiety, zwykle osoby ambitne, często pełniące wysokie stanowiska. Długotrwały przewlekły stres i zwiększone napięcie emocjonalne powoduje dodatkowe osłabienie organizmu i przyczynia się do nasilenia objawów.

Ciągłe zmęczenie – kiedy udać się do lekarza?

Zespół przewlekłego zmęczenia jest trudny w diagnostyce, gdyż daje szereg niecharakterystycznych objawów:

  • ciągłe uczucie zmęczenia ( trwające od co najmniej pół roku)
  • problemy ze snem np. nadmierna senność w ciągu dnia lub bezsenność w nocy
  • obniżona samoocena
  • ciągłe uczucie smutku
  • kłopoty z koncentracją
  • nawracające infekcje
  • częste bóle mięśni i głowy
  • zaburzenia trawienia
  • tkliwość węzłów chłonnych
  • zaburzenia miesiączkowania
  • częste biegunki i zaparcia
  • sen nie dający wypoczynku

Jak sobie poradzić? Gdzie szukać pomocy?

ZmęczeniePani Cecylia po wielu miesiącach szukania pomocy i próbowania coraz to nowych suplementów, które nie przynosiły żadnej ulgi, została polecona naszej opiece. Podczas pierwszej konsultacji w Centrum Medycznym Vimed lekarz zebrał szczegółowy wywiad i od razu zaproponował detoksykację organizmu – Medical City Detoks, której zadaniem było przywrócenie prawidłowej pracy organizmu Pani Cecylii, dzięki intensywnej regeneracji wątroby i usunięciu nadmiaru substancji toksycznych. Aby Pani Cecylia mogła bezpiecznie przejść przez całą procedurę wspomagania procesów detoksykacji, została skierowana na niezbędną diagnostykę – badanie USG jamy brzusznej, dzięki której lekarz mógł zakwalifikować Panią do procedury oczyszczania i regeneracji wątroby.

Dlaczego wspomagać regenerację wątroby?

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Pełni ona bardzo wiele funkcji niezbędnych dla utrzymania homeostazy naszego ciała. Główne zadanie wątroby to: filtracja krwi i oczyszczanie jej z substancji toksycznych, także tych trafiających do naszego organizmu z zewnątrz. Narząd ten neutralizuje związki toksyczne, między innymi alkohol, leki, a także inne używki. Wątroba pełni także funkcje metabolizujące, bierze udział w syntezie cholesterolu i lipoprotein (kompleksów tłuszczów i białek) oraz niektórych enzymów (np. heparyny). Ważnym zadaniem wątroby jest także wytwarzanie żółci, która emulguje tłuszcze, czyli rozbija je na małe cząsteczki. Dzięki niej w naszym organizmie jest możliwe trawienie tłuszczów.

Organ ten jest jednym z głównych magazynów krwi w naszym organizmie. W okresie płodowym jest także producentem krwi – później funkcję tę przejmuje szpik kostny. Krew przepływająca przez wątrobę bierze udział w termoregulacji, gdyż wypływając z niej jest cieplejsza o 1 stopień. Wątroba jest też magazynem witamin: A, D, E oraz B12. Gromadzi ona także i reguluje ilość żelaza w postaci ferrytyny. Ze względu na pełnioną funkcję jest ona ciągle narażona na uszkodzenia np. zatrucia, pasożyty czy infekcje wirusowe. Warto zadbać o ten narząd, gdyż mimo ogromnej umiejętności regeneracji zbyt duże uszkodzenia mogą prowadzić do upośledzenia jej funkcji.

Skuteczne zwalczanie przewlekłego zmęczenia

Po otrzymaniu kwalifikacji do procedury regeneracji wątroby, czyli kompleksowej medycznej procedury detoksykacji, Pani Cecylia wspólnie z lekarzem zaplanowała zabiegi hydrokolonoterapii oraz zabiegi VacuIono. Na instruktarzu procedury regeneracji wątroby, która wymaga zaangażowania pacjenta, dietetyk omówił odpowiednie przygotowanie dietetyczne, a także szczegółowo omówione zostało postępowanie podczas zabiegów. Tydzień później Pani Cecylia gotowa już była do rozpoczęcia procedury.

Zabiegi Vacuiono zwiększyły dopływ krwi do wszystkich komórek ciała, a także wzmocniły naczynia włosowate, udrażniając jednocześnie naczynia limfatyczne. Zabiegi hydrokolonoterapii oczyściły jelita ze złogów żółci, zalegających mas kałowych oraz niestrawionych resztek pokarmowych. Dzięki zastosowanej procedurze usprawnione zostały procesy usuwania toksyn i produktów przemiany materii. Już trzy dni później Pani Cecylia zaczęła się czuć coraz lepiej. Stopniowo wracała jej energia i nowa chęć do życia. Pomimo znacznej poprawy lekarz zalecił powtórzenie terapii, gdyż jednorazowe wykonanie tej procedury najczęściej nie jest wystarczające.

Teraz Pani Cecylia jest pod stałą opieką dietetyka, który za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety wspomaga prawidłową pracę całego jej organizmu. Jestem przekonana, że syndrom przewlekłego zmęczenia pozostanie już tylko wspomnieniem, jeżeli pani Cecylia będzie nadal stosować się do zaleceń – odpowiednio spersonalizowana dieta i okresowe powtarzanie procedury wspomagającej regenerację wątroby.

Bibliografia:

  1. R. Werbach: Nutritional strategies for treating chronic fatigue syndrome PDF . Alternative Medicine Review. tom5, nr 2, str. 93-108. Thorne Research Inc.H. [dostęp 05.12.2018]
  2. Bitner A, Klawe JJ, Zalewski P, Tafil-Klawe M: Etiologia zespołu przewlekłego zmęczenia z uwzględnieniem zaburzeń funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego, Probl Hig Epidemiol 2013, 94(1): 6-8.
  3. Wyller VB, Godang K, Mørkrid L, Saul JP, Thaulow E, Walløe L. Abnormal thermoregulatory responses in adolescents with chronic fatigue syndrome: relation to clinical symptoms. Pediatrics 2007, 120(1): e129-37.
  4. McGough A. How to care for patients with chronic fatigue syndrome/ME. Nurs Times 2011, 107(40):16.
Karolina Kuźma
Karolina Kuźma
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *