Tlenoterapia hiperbaryczna - jaką placówkę wybrać? | VIMED

Tlenoterapia hiperbaryczna – 9 najważniejszych wskazówek, które pomogą Ci wybrać wybrać placówkę wykonującą zabieg

Tlenoterapia hiperbaryczna – czy warto?

Tlenoterapia hiperbaryczna to w ostatnim czasie bardzo modny zabieg, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co i rusz możemy przeczytać w kolorowych magazynach o jej wymiernych korzyściach na nasze zdrowie.

Dzięki zabiegom w komorze hiperbarycznej odmłodniejemy, ponieważ czysty tlen mobilizuje nasze komórki macierzyste do wzrostu, poprawimy metabolizm, a co za tym idzie, zrzucimy zbędne kilogramy, poprawimy pracę wielu narządów – w tym serca, wątroby, jelit, a nawet mózgu, zapobiegając wielu chorobom.

Tlenoterapia hiperbaryczna to także niezastąpiona terapia wspomagająca w leczeniu autyzmu dziecięcego i poważnych chorób skóry, jak AZS i łuszczyca. Tlen to nasz prawdziwy sprzymierzeniec w walce o zdrowie.

Centrum Spersonalizowanej Tlenoterapii Hiperbarycznej


Terapia hiperbaryczna to nowoczesna i skuteczna metoda powszechnie stosowana na całym świecie!

Ale czy powinniśmy zaufać każdej placówce oferującej tego typu zabiegi?

Niekoniecznie. Wiele placówek, wraz z rosnącą modą, żeruje na naszym zainteresowaniu tą nową, dosyć nieznaną w Polsce dziedziną terapii wspomagającej leczenie wielu dolegliwości. Nawet niewielu lekarzy tak naprawdę zdaje sobie sprawę z medycznych właściwości takich zabiegów. Jak więc ma się odnaleźć w tym natłoku w dodatku niepełnych informacji zwykły człowiek? Przeczytaj nasz krótki poradnik i bądź świadomym pacjentem!

Uważaj na oszustów!

Sprawdź placówkę, do której się udajesz

1. Sprawdź placówkę, do której się udajesz na zabieg tlenoterapii hiperbarycznej

Miejsce, w którym będzie wykonywana tlenoterapia hiperbaryczna, powinno być dokładnie przez Ciebie sprawdzone. Zwróć uwagę, czy wybrałeś podmiot leczniczy! Takie placówki znajdziesz w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Tego typu miejsca regularnie są poddawane kontroli odpowiednich organów, które sprawdzają, czy zostały spełnione odpowiednie wytyczne i odgórnie ustalone standardy.

2. Wybierz odpowiedni rodzaj komory

Istnieją trzy rodzaje komór hiperbarycznych: komory miękkie jednoosobowe, komory twarde jednoosobowe i komory wieloosobowe dostępnie w publicznych placówkach. I o ile mamy możliwość skorzystania z komór refundowanych przez NFZ (jedynie tylko w ostrych przypadkach), nie musimy mieć wątpliwości co do jakości wykonywanych zabiegów. Decydując się na zabiegi prywatnie, należy zdać sobie sprawę z kilku podstawowych faktów.

W rzeczywistości komory miękkie jednoosobowe mają bardzo ograniczone zastosowanie, a wykorzystuje się je w większości miejsc oferujących zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej. Zabiegi w tego rodzaju komorach sprawdzają się w profilaktyce chorób oraz w terapii wspomagającej leczenie autyzmu.

Jeśli więc jakakolwiek placówka oferuje zabiegi takie jak tlenoterapia hiperbaryczna, używa komór miękkich i obiecuje zwalczanie chorób kardiologicznych, leczenie trudno gojących się ran, problemów dermatologicznych, zaburzeń seksualnych, odmładzanie, rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych, czy jako terapię regenerującą dla sportowców oraz wiele innych, to znaczy, że to tylko hasła reklamowe, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Dowiedz się o stosowanych ciśnieniach w komorze hiperbarycznej

3. Dowiedz się o stosowanych ciśnieniach w komorze hiperbarycznej

Kolejnym kluczowym elementem tlenoterapii hiperbarycznej jest zastosowanie odpowiednio wysokiego ciśnienia. W tym miejscu po raz kolejny należy zwrócić uwagę na rodzaje komór:

  • Komora miękka (mHBOT) – najwyższe zastosowane w niej ciśnienie nie może przekraczać 1,3 ATA. Dlaczego? Ponieważ budowa i materiał, z której są wykonywane, na to nie pozwalają. Jeśli więc jakakolwiek placówka „chwali się” stosowaniem ciśnień powyżej 1,5 ATA należy dokładnie dowiedzieć się o rodzaj komory, jaką dysponują. Stosowanie wyższego ciśnienia w komorach miękkich jest niemożliwe lub naraża ludzi na niebezpieczeństwo!
  • Komora twarda (HBOT) – w tego typu komorze możemy stosować bardzo wysokie ciśnienia, nawet do 3,2 ATA. To właśnie przy takim ciśnieniu tlen zamienia się w lek i dociera do wszystkich tkanek naszego organizmu, mając na niego zbawienny wpływ. Ten rodzaj komór pozwala dopasować odpowiednie parametry zabiegów do stanu zdrowia i wskazań lekarskich. Daje to możliwość szerokiego zakresu zastosowań terapeutycznych.
Sprawdź rodzaj tlenu, który oferuje dana placówka

4. Sprawdź rodzaj tlenu, który oferuje dana placówka

Wiele placówek oszukuje swoich pacjentów, gdy umieszcza na stronach internetowych informacje, że podczas zabiegu stosują czysty tlen. Okazuje się jednak, że jest to jedynie zabieg marketingowy. Tlenoterapia hiperbaryczna bazuje wówczas na koncentratorze tlenu, który nie ma nic wspólnego z 100% czystym tlenem o działaniu medycznym. Gdy umawiasz się na zabieg, dopytaj, który rodzaj tlenu zostanie Ci podany podczas zabiegu.

Zapytaj o certyfikat komory hiperbarycznej

5. Zapytaj o certyfikat komory hiperbarycznej

Każda renomowana placówka, która wykonuje zabiegi takie jak tlenoterapia hiperbaryczna powinna posiadać certyfikat potwierdzający oryginalność wykorzystywanego sprzętu, który jest odpowiednio serwisowany. Daje to gwarancję, że zabiegi wykonywane są zgodnie z najwyższymi standardami i normami Unii Europejskiej.

Dowiedz się, czy potrzebujesz skierowanie na zabiegi w komorze hiperbarycznej

6. Tlenoterapia hiperbaryczna – czy potrzebujesz skierowania?

Zabiegi wymagające użycia wyższego ciśnienia niż 1,5 ATA powinny być przepisywane przez lekarza i wymagają specjalnego skierowania. Jeśli takiego nie posiadasz, każda uczciwa placówka powinna odmówić Ci wykonania zabiegu. Wysokość zastosowanego ciśnienia powietrza lub tlenu, czas terapii oraz ilość zabiegów dostosowuje się indywidualnie. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ tlen hiperbaryczny to lek i źle zastosowany może mieć odwrotny wpływ do oczekiwanego.

7. Kto może wypisać Ci skierowanie

Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg terapeutyczno-leczniczy i powinien być ściśle nadzorowany przez lekarza. Skierowanie na terapię może wypisać jedynie osoba do tego upoważniona. Istnieją dwie specjalizacje lekarskie, które pozwalają na wypisanie skierowania – anestezjolog i lekarz medycyny ratunkowej. Każdy inny lekarz nie ma uprawnień do przepisywania tego typu zabiegów, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę!

8. Tlenoterapia hiperbaryczna – postepowanie przed zabiegiem

Zabiegi zawsze wykonuje się po konsultacji internistycznej, która obejmuje dokładny wywiad, badanie przedmiotowe i badania dodatkowe, takie jak badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Badanie to jest  konieczne do wykrycia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeśli placówka, do której się udajemy, nie wykonuje wyżej wymienionych czynności, należy zrezygnować z jej usług.

9.Tlenoterapia hiperbaryczna – postepowanie w czasie zabiegu

W czasie trwania zabiegu nad stanem pacjenta powinien czuwać specjalnie przeszkolony i wykwalifikowany zespół specjalistów gwarantujący bezpieczeństwo pacjentów. Wśród nich powinni się znajdować: lekarz nadzorujący przebieg terapii oraz odpowiednio wykwalifikowana osoba obsługująca komorę hiperbaryczną.

Nie daj się oszukać!

Wybór miejsca, w którym chcesz wykonać zabieg tlenoterapii hiperbarycznej, powinien być przemyślany i dokładnie sprawdzony. Decydując się na zabiegi, daj sobie czas na dokładne przeanalizowanie wybranych placówek, wyszukania informacji o sprzęcie, który dane miejsce stosuje do wykonania zabiegu. Zadzwoń do wszystkich miejsc, które Cię interesują, i porównaj ich ofertę. Nie bój się pytać o najdrobniejsze szczegóły. Profesjonalne placówki udzielą Ci dokładnej informacji na temat zabiegów i nie będą miały nic do ukrycia.

Centrum Spersonalizowanej Tlenoterapii Hiperbarycznej


Terapia hiperbaryczna to nowoczesna i skuteczna metoda powszechnie stosowana na całym świecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *