[error]Do napojów słodzonych cukrem (SSBs) zaliczamy: napoje typu cola, mrożoną herbatę, oranżadę, soki, energy drinki, piwo.[/error]
Przeprowadzone przez nich badanie, które opisano w internetowym wydaniu „New England Journal of Medicine” z 21 września, potwierdza, że środowiskowe i genetyczne czynniki mogą wspólnie sprzyjać nadmiernemu przyrostowi wagi.
Nasze badania pokazały, że czynniki dietetyczne, takie jak słodzone napoje, wpływają na geny. Modyfikują te odpowiedzialne za masę ciała i ryzyko otyłości. Warto podejmować dalsze badania nad zmiennością genów pod wpływem czynników środowiskowych.
Naukowcy bazowali na danych z trzech większych badań, obejmujących:
Wyniki pokazały, że genetyczne związki BMI i ryzyka otyłości wśród tych, którzy pili jeden lub więcej SSBs dziennie, są o dwa razy większe niż u osób, które piły mniej niż jedną porcję miesięcznie.
[error]Odkrycia sugerują, że regularne spożywanie słodkich napojów może wzmocnić genetyczne ryzyko otyłości.[/error]Ponadto osoby z większą predyspozycją genetyczną do otyłości wydają się być bardziej podatne na szkodliwe skutki SSBs dla BMI.
Napoje słodzone cukrem są jednym z motorów epidemii otyłości. Z naszych badań wynika, że genetyczne skutki otyłości mogą być rekompensowane przez zdrowsze wybory żywności i napojów.