Maciek to 6 letni chłopiec z problemami skórnymi. Rodzice zgłosili się z Maćkiem do ICM Vimed z powodu atopowego zapalenia skóry. Chłopiec problemy ze skórą miał od urodzenia. Ciągłe uczucie swędzenia i rozdrapywanie skóry bardzo obniżyły komfort życia naszego małego pacjenta i całej jego rodziny. W nocy, z powodu swędzenia, Maciek nie mógł wypocząć, a jego organizm się nie regenerował. Problemy zdrowotne chłopca przekładały się również na jakość życia rodziców. Jeśli dziecko choruje, zazwyczaj problem odczuwa cała rodzina.
Rodzice z pewnym niedowierzaniem zgłosili się do nas. Trudno było im uwierzyć, że terapia oparta na postępowaniu żywieniowym może przynieść lepsze efekty niż metody stosowane od 6 lat przez pediatrów i dermatologów. Jak zwykle zaczęliśmy od diagnostyki, która obejmowała rozszerzone badania krwi oraz test nietolerancji pokarmowej. Na podstawie wyników badania niepożądanych reakcji pokarmowych wyeliminowaliśmy z diety produkty, które nasilały stan zapalny u chłopca. Już po pierwszym tygodniu stosowania diety eliminacyjno – rotacyjnej rodzice zauważyli polepszenie stanu skóry. Eliminacja zakazanych produktów odciążyła układ odpornościowy i wyciszyła przewlekły stan zapalny. Kolejną bardzo ważną zmianą u Maćka było to, że zaczął normalnie sypiać, ponieważ zmniejszyło się uczucie swędzenia. W nocy, odpoczywając organizm najlepiej się regeneruje.
Chłopiec bardzo dzielnie stosował się do diety i przekonał się do warzyw, których wcześniej unikał. Dzięki indywidualnie dopasowanej diecie Maciek zaczął poznawać nowe produkty i smaki. Jego dieta stała się bardziej urozmaicona i wzbogacona w wiele dotąd nieznanych mu dań.
W przypadku atopowego zapalenia skóry standardowym elementem Terapii Fenotypowej jest tlenoterapia hiperbaryczna. Seria 10 zabiegów zaowocowała polepszeniem kondycji skóry – widocznie zmniejszył się zasięg zaczerwienień, a ich intensywność zbladła. W czasie zabiegów w komorze hiperbarycznej w podwyższonym ciśnieniu następuje przyspieszona regeneracja naskórka, obniżenie poziomu prozapalnych cytokin i poprawa odżywienia wszystkich komórek ciała. Synergiczne działanie szeregu czynników; zmiana sposobu odżywiania dostosowana do fenotypu oraz dotlenianie komórek organizmu umożliwiła uzyskanie szybko zauważalnych efektów, zwłaszcza u dzieci.
W metodologii medycyny stylu życia bardzo ważny jest wkład samych pacjentów. Bez zaangażowania rodziców dziecko nadal by cierpiało. Prowadzenie Terapii Fenotypowej było możliwe dzięki bardzo dokładnie prowadzonemu przez mamę dzienniczkowi żywieniowemu.
Maciek nadal stosuje się do zaleceń żywieniowych, które są odpowiednio na bieżąco korygowane. Urozmaicamy stopniowo dietę w dozwolone produkty sezonowe, żeby jak najbardziej wykorzystać ich wartości odżywcze. Zaplanowane są już kolejne serie komór hiperbarycznych, które podtrzymaja dotychczas uzyskane efekty terapii.
Dodatkowym efektem kuracji i zadowolenia rodziców z jej rezultatów, było polecenie Terapii Fenotypowej innej rodzinie z bardzo podobnymi problemami. Jesteśmy zawsze bardzo usatysfakcjonowani kiedy nasi pacjenci osiągają dobre rezultaty i dzięki temu, że przekonali się do terapii w ICM Vimed możemy pomóc kolejnym osobom. To ogromny motywator do dalszej pracy z pacjentami.