Jelito drażliwe - historia Pana Przemysława | VIMED

Jelito drażliwe – historia Pana Przemysława. Jak skutecznie poradzić sobie z chorobą?

Pan Przemysław przyszedł do Centrum Medycznego VIMED z problem jelita drażliwego

Jelito drażliwe to schorzenie, z którym boryka się obecnie bardzo wielu pacjentów.

Objawy IBS  (zespołu jelita drażliwego) zazwyczaj obejmują:

  • skurcze;
  • ból brzucha;
  • wzdęcia i gazy;
  • zaparcia;
  • biegunki.

Często zdarza się, że osoby z IBS mają epizody naprzemiennych zaparć i biegunek. Objawy, takie jak wzdęcia i gazy, zwykle ustępują po wypróżnieniu.

Jelito drażliwe to choroba przewlekła, z którą pacjent musi radzić sobie przez długi czas.

Problem jelita drażliwego stopniowo wyniszczał organizm Pana Przemysława

Pacjent był bardzo szczupły, miał duże problemy z przybieraniem na wadze. Mimo dużego apetytu, jego jadłospis nie był urozmaicony. Pan Przemysław bał się wprowadzać nowe produkty, ponieważ niemal po wszystkim czuł się źle. U pacjenta występowały problemy z trawieniem, objawiające się wzdęciami, bulgotaniem w brzuchu, nieregularnymi wypróżnieniami – przemiennie pojawiały się zaparcia i biegunki. Były to typowe objawy jelita drażliwego.

Jelito drażliwe - leczenie w CM VIMED

Jelito drażliwe – jak wyglądało leczenie w CM VIMED w Warszawie?

Pan Przemysław poddał się serii badań diagnostycznych. Jednym z nich było podstawowe w takiej sytuacji badanie nietolerancji pokarmowej Kod Metaboliczny 200. Test nietolerancji pokarmowych wykazał silne reakcje na wiele przebadanych produktów. Badania potwierdziły silny stan zapalny w organizmie pacjenta.

W związku z tym, jak zwykle w takich sytuacjach celem Terapii Fenotypowej było wytłumienie toczącego się stanu zapalnego. Zaczęliśmy od postępowania dietetycznego. Wprowadziliśmy zmiany w żywieniu dostosowane do wyników badania nietolerancji pokarmowej.

Synergia leczenia gwarantuje skuteczność leczenia jelita drażliwego

Synergia leczenie polega na połączeniu diety eliminacyjno- rotacyjnej z zabiegami medycyny fizykalnej. Dlatego udaje nam się osiągnąć rezultaty niemożliwe do uzyskania stosując każdą z metod pojedynczo.

U Pana Przemysława na początku wdrożyliśmy też serię zabiegów w komorze hiperbarycznej. Tlenoterapia hiperbaryczna pozwoliła zmniejszyć stan zapalny w jelitach i niepożądane reakcje ze strony przewodu pokarmowego. Dzięki temu mogliśmy wykonać następny krok – procedurę oczyszczania wątroby. W trakcie tej procedury pacjent miał wykonane zabiegi hydrokolonoterapii i Vacuiono.

Synergia leczenia jelita drażliwego.

Sukces terapii jelita drażliwego w CM VIMED

W trakcie kilku tygodni pan Przemysław pozbył się złogów z dróg żółciowych, obumarłej śluzówki oraz pasożytów. Większość objawów, na które skarżył się pan Przemysławem ustąpiła, ale nadal walczymy o dalszą poprawę stanu jelit. Wprowadzamy stopniowo nowe produkty i dostosowujemy dietę do reakcji organizmu pacjenta. Pacjent będzie w najbliższym czasie poddany kolejnej procedurze oczyszczającej.

Weronika Domoradzka
Weronika Domoradzka
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *