Państwo Ewa i Jerzy chronią się przed skutkami smogu
Państwo Ewa i Jerzy to sympatyczne i zgrane małżeństwo. Oboje od lat starali się walczyć z nadwagą, aż w końcu doszli do wniosku, że muszą skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Zdecydowali się przyjść na konsultację wstępną w naszej klinice, ponieważ do występujących od kilku lat problemów z nadprogramowymi kilogramami dołączyły się problemy ze strony układu pokarmowego. Niestety stosowane do tej pory diety albo nie dawały oczekiwanych efektów, albo kończyły się efektem jojo. Pani Ewa znalazła w internecie informacje o Terapii Fenotypowej i wraz z mężem postanowili zaufać specjalistom ICM Vimed, ze względu na kompleksową opiekę i specjalistyczną diagnostykę.
Wspólna terapia małżeństwa – we dwoje raźniej!
Każde z małżonków na konsultacji wstępnej zgłaszało podobne problemy – zaparcia, wzdęcia, odbijanie, uporczywa nadwaga. Pacjenci narzekali też na spadek energii i częste bóle głowy. Pani Ewa i pan Jerzy bardzo często wyjeżdżają służbową i korzystają z przydrożnych barów czy hotelowych restauracji. Z powodu braku czasu sięgają po szybkie przekąski takie jak hot – dogi na stacji benzynowej czy słodką przekąskę, która zawsze czeka w schowku samochodu. Życie w pośpiechu i nieprzykładanie wagi do jakości posiłków, spowodowały pogorszenie pracy przewodu pokarmowego i spowolnienie metabolizmu.
Na pytanie jak często jedzą warzywa i owoce odpowiedzieli, że od czasu do czasu przegryzą banana lub jabłko, a warzywa to surówka do obiadu, ziemniaki lub kawałek ogórka na kanapce. Podsumowując naszą rozmowę wiedziałam, że stosując Terapię Fenotypową możemy pomóc pacjentom w zrzuceniu zbędnych kilogramów i pozbyciu się problemów ze strony układu pokarmowego.
Kompleksowa diagnostyka i nieinwazyjne zabiegi medycyny fizykalnej
Pierwszym krokiem w terapii było wykonanie rozszerzonych badań krwi, cytotoksycznego testu nietolerancji pokarmowej Kod Metaboliczny 200, USG wątroby i dróg żółciowych oraz medycznej analizy składu ciała. Następnie lekarz specjalizujący się w medycynie funkcjonalnej skierował oboje pacjentów na procedurę oczyszczania wątroby, czyli procedurę stosowaną w celu wspomagania procesów odżywiania i detoksykacji organizmu.
Po odpowiednim przygotowaniu pod okiem specjalistów pacjenci zostali poddani zabiegom hydrokolonoterapii oraz vacuiono. W przypadku pani Ewy zabiegi vacuiono zmniejszyły też uczucie ciężkich nóg, które pojawiało się prawie codziennie. Pani Ewa ma sylwetkę gruszki, która predysponuje do powstawania obrzęków oraz problemów z cellulitem i zaburzonym krążeniem limfatycznym. Zabieg ten wzmocnił efekt oczyszczania komórek dzięki aktywacji przepływu limfatycznego i żylnego.
Pacjenci po zakończeniu czterodniowej procedury oczyszczania i regeneracji wątroby, poczuli dużą różnicę. Wpłynęło to na usprawnienie pracy przewodu pokarmowego i polepszył się rytm wypróżnień.
Kolejnym krokiem było opracowanie zaleceń żywieniowych w oparciu o test nietolerancji pokarmowych. Nie było to łatwe, z uwagi na napięty grafik obojga pacjentów. Eliminując produkty, które szkodziły pacjentom stworzyłam indywidualny program żywieniowy zawierający łatwe i smaczne przepisy. W tych zaleceniach uwzględnione zostały produkty, które nie powodują niepożądanych reakcji na pokarm i nie nasilają stanu zapalnego. Pacjenci w ciągu kilku dni nauczyli się stosować do moich zaleceń.
Jednoczesna walka ze smogiem, nadwagą i zaburzeniami pokarmowymi
Pani Ewa i pan Jerzy wzajemnie bardzo się wspierali i dopingowali w dążeniu do osiągnięcia celu. W czasie konsultacji okresowej kolejna analiza składu ciała pokazała, że oboje Państwo zrzucili razem ponad 16 kilogramów zbędnej tkanki tłuszczowej, a obwody zmniejszyły się miejscami nawet o 7 centymetrów!
Pacjenci czują się zdrowsi i lżejsi. Chcą dalej chudnąć i profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie na kolejne lata. Teraz rozpoczynają serię zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej. Komora hiperbaryczna zregeneruje uszkodzone tkanki i podtrzyma efekty terapii. Jednocześnie tlen hiperbaryczny będzie niezwykle istotnym wsparciem w walce ze smogiem. Pacjenci mieszkają w dużym mieście, a okres grzewczy to czas, kiedy niestety odczuwają oni nasilenie bólów głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia. Tlen hiperbaryczny powinien zminimalizować szkody wywołane przez zanieczyszczone powietrze.
Smog – jak nam szkodzi
Smog powstaje wskutek nagromadzenia zanieczyszczeń powietrza w połączeniu z niekorzystnymi ruchami powietrza atmosferycznego.
Pyły zawieszone w powietrzu są trujące i stanowią zagrożenie dla zdrowia każdej osoby narażonej na ekspozycję na smog. Największą grupę ryzyka stanowią alergicy, osoby chore na astmę i inne choroby układu oddechowego, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci. Stężenie smogu nasila się w sezonie grzewczym, ponieważ do ogrzewania budynków (szczególnie mieszkalnych) używa się węgla o niskiej jakości, a często nawet śmieci. Polska może zajmuje niechlubne miejsce w czołówce państw o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej.
Dzieci, których matki w okresie ciąży miały dużą ekspozycję na smog, mają skłonności do częstszych zachorowań na infekcje dróg oddechowych. Ze smogiem wiąże się również wzrost zachorowań na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), astmę, problemy z ciśnieniem tętniczym czy migreny. Badania naukowe wskazują, że smog jest przyczyną przedwczesnej śmierci dziesiątek tysięcy ludzi. Tlenoterapia hiperbaryczna może być skuteczną metodą neutralizacji niekorzystnego działania smogu.
Bibliografia:
Badyda, Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza pochodzenia komunikacyjnego na parametry sprawności wentylacyjnej mieszkańców Warszawy „Prace Naukowe Politechniki Warszawskiej. Inżynieria Środowiska”, 65 (2013),s. 5-179
Jędrychowski, R. Majewska, E. Mróz, E. Flak iA. Kiełtyka, Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza drobnym pyłem zawieszonym i wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi w okresie prenatalnym na zdrowie dziecka. Badania w Krakowie
Kostrz, P. Satora, Związki odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza, Inżynieria Ekologiczna Ecological Engineering Vol. 18, Iss. 6, Dec. 2017, pages 89–95.