Ciągle zmęczony? Poznaj 7 przyczyn przewlekłego zmęczenia! | VIMED

Ciągle zmęczony? Poznaj 7 przyczyn przewlekłego zmęczenia!

zmęczenie

Długo śpisz, a mimo wszystko nadal czujesz się zmęczona?

Zanim zaczniesz winić swój wielozadaniowy tryb życia, dowiedz się co może być głównym powodem przewlekłego zmęczenia. Oczywiście, w niektórych przypadkach powodem zmęczenia jest niewystarczająca ilość dobrego snu. Jeżeli stale sypiasz 5 lub 6 godzin na dobę, organizm będzie odczuwał zmęczenie, jeśli jednak sypiasz zdrowo 7 do 8 godzin na dobę i wciąż jesteś zmęczona należałoby przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska.

Aby pomóc Ci zrozumieć dlaczego odczuwasz przewlekłe zmęczenie, senność i brak energii przedstawiamy 7 ukrytych powodów tego zjawiska, które należałoby omówić z Twoim dietetykiem bądź lekarzem.

1. Anemia

Jeśli jesteś kobietą w wieku rozrodczym, w szczególności jeśli doświadczasz ciężkich miesiączek, masz włókniaki lub polipy macicy lub jeśli niedawno rodziłaś, utrata krwi może spowodować anemię – główną przyczynę zmęczenia u kobiet. Problem pojawia się kiedy krwawienie prowadzi do niedoboru hemoglobiny, białka bogatego w żelazo występującego w czerwonych krwinkach, które przenosi tlen z płuc do innych części ciała. Gdy tkanki i narządy nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, pojawia się zmęczenie.

Inne przyczyny anemii to krwawienie wewnętrzne lub niedobór żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12. Anemia może być także spowodowana przez przewlekłe choroby, takie jak choroby nerek. Objawy mogą obejmować zawroty głowy, uczucie zimna i drażliwość. Aby potwierdzić rozpoznanie niedokrwistości, należy wykonać badanie krwi. Jeśli niedobór żelaza jest przyczyną, należy wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w żelazo, takie jak zielone warzywa: szpinak, brokuły, natka, warzywa strączkowe oraz mięso czerwone.

 

2. Niedoczynność tarczycy

Jeśli na ogół opadasz z sił, jesteś przygnębiona, problemem może być niedoczynność tarczycy.

Tarczyca to niewielki gruczoł w kształcie motyla, znajdujący się u podstawy szyi, który odpowiada za kontrolę tempa metabolizmu organizmu. Według Amerykańskiej Fundacji Tarczycy najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba o podłożu autoimmunologicznym zwana Hashimoto. Choroba ta sprawia, iż organizm sam niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję tyroksyny i innych hormonów wydzielanych przez tarczycę. Rezultatem jest niedoczynność tarczycy lub spowolnienie metabolizmu. Jeśli badanie krwi pod kątem poziomu hormonów TSH, T3, T4 wykaże ich niską wartość, podanie ich syntetycznych odpowiedników może pomóc w powrocie do lepszego zdrowia i samopoczucia.

 

 

3. Przeciążenie kofeiną

Dla wielu osób kofeina i cola wywołują szybki przypływ energii, jednakże dla niektórych kobiet kofeina może przynieść odwrotny skutek.

W artykule opublikowanym przez US Pharmacist, autor W. Stephen Pray, informuje, że kofeina jest stymulantem, lecz jeśli jest spożywana w nadmiarze, daje odwrotny rezultat i potęguje zmęczenie. Rozwiązaniem jest zmniejszenie podaży kofeiny w diecie, nie tylko poprzez ograniczenie picia kawy, ale także herbaty, coli, a także niektórych leków także zawierających kofeinę.

 

 

 

 nietolerancja glutenu 4. Nietolerancje pokarmowe

Podczas gdy żywność powinna dostarczać nam energii życiowej, ukryte nietolerancje pokarmowe mogą wywoływać przewlekłe zmęczenie. Według Rudy’ego Riviery, autora książki „Twoje ukryte nietolerancje pokarmowe sprawiają, że tyjesz”, nawet łagodne nietolerancje pokarmowe mogą wywoływać senność. Częste spożywanie nietolerowanej żywności, sprawia, że czujesz się ciągle zmęczona. Dowody wskazują, że nietolerancja pokarmowa jest przyczyną zmęczenia, a nawet sugerują, że zmęczenie może być wczesnym objawem nietolerancji pokarmowej. Aby pozbyć się tego przewlekłego zmęczenia, należałoby wykonać test na ukrytą nietolerancję pokarmową, taki jak KOD METABOLICZNY 200 a następnie zacząć stosować dietę eliminacyjno – rotacyjną, w której unika się częstego spożywania nietolerowanych pokarmów.

 

 

5. Bezdech senny

Bezdech senny to zaburzenie snu, które sprawia, że na chwilę zatrzymujemy oddech, nawet wiele razy w ciągu nocy. Za każdym razem kiedy przestajesz oddychać, budzisz się zaburzając cykl snu, często nie zdając sobie z tego sprawy.

Bezdech senny, który jest spowodowany niedrożnością dróg oddechowych, często występuje u kobiet z nadwagą lub otyłością. Częstą oznaką bezdechu sennego jest chrapanie. Rozpoznanie wymaga wizyty u lekarza, który może zalecić zmianę stylu życia, w tym utratę masy ciała i rzucenie palenia. Nieleczony bezdech senny może zwiększyć ryzyko udaru mózgu lub zawału serca.

 

 

 

 

6. Niezdiagnozowane zakażenie układu moczowego (ZUM)

Większość kobiet kojarzy zakażenie układu moczowego z takimi objawami jak pieczenie i ciągła potrzeba oddawania moczu, jednak w niektórych przypadkach jednym z objawów może być zmęczenie. Nie każda kobieta ma oczywiste objawy zakażenia dróg moczowych. Niektóre kobiety nie mają żadnych objawów lub jedynie łagodne objawy, które pozostają niezauważone, z wyjątkiem zmęczenia. W większości przypadków zakażenie układu moczowego spowodowane jest przez infekcje bakteryjne, na skutek niewłaściwej higieny lub stosunku płciowego. Diagnozę ZUM można wykonać za pomocą badania moczu, a po rozpoczęciu leczenia, objawy zmęczenia znikają w ciągu tygodnia.

 

 

 

7. Niezdiagnozowane choroby serca

Jeżeli odczuwasz zmęczenie po wykonaniu prostych czynności, takich jak odkurzanie domu, prace w ogródku, czy dojazd do pracy każdego dnia, może to być sygnał, że Twoje serce potrzebuje pomocy medycznej. Jednak w większości przypadków zmęczenie nie jest sygnałem choroby serca, zwykle jest powiązane ze znacznie mniej poważnym problemem, łatwym do rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *