Regeneracja serca – Historia Pana Ryszarda, który po wielu latach zaniedbań “zaczyna walczyć o swoje zdrowie”
Pan Ryszard pojawił się na konsultacji wstępnej w naszym Centrum Medycznym VIMED – Holistic Health, zaniepokojony, że coś niedobrego dzieje się z jego organizmem, a jakość życia z roku na rok jest coraz gorsza. Kiedy rozmawialiśmy o jego problemach, widać było duże przejęcie, lęk, ale też zmęczenie wynikające z nadmiaru pracy i złej kondycji organizmu.
Lata zaniedbań wpłyneły na stan zdrowia
W trakcie wywiadu Pacjent opowiedział jak około 6 lat temu rzucił palenie i od tego czasu znacznie przytył. Niestety nie potrafił sobie z tym poradzić, pomimo podejmowanych działań kolejne nadprogramowe kilogramy regularnie się odkłady. Dodatkowo pan Ryszard zmienił pracę na siedzącą i ze względu na brak czasu przestał uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną. Częste wyjazdy służbowe, praca do późna, stres skutkowały nieregularnymi posiłkami, sięganiem po tzw. śmieciowe jedzenie, nocnym podjadaniem, “zajadaniem” stresów i w wolnych chwilach relaksem przy piwie. Pan Ryszard prowadził taki styl życia latami i doprowadziło to do otyłości oraz do rozwoju dny moczanowej. Niestety Pacjent przez lata unikał konfrontacji z tymi problemami, nie podejmował leczenia zrzucając wszystko na brak czasu. Pan Ryszard, jak sam powiedział, zaniedbał się przez te kilka lat i będąc w moim gabinecie wyraził wielką nadzieję, że w ICM VIMED możemy mu pomóc.
Wyniki badań potwierdziły moje podejrzenia, że Pacjent ma problemy z profilem lipidowym, a w wyniku bagatelizowania objawów dny moczanowej, nadal utrzymuje się wysoki poziom kwasu moczowego, zaś w badaniu USG widać zaawansowane stłuszczenie wątroby. W trakcie analizy składu ciała łatwo było określić, że pacjent ma sylwetkę typu “jabłko”, charakteryzującą się nadmierną tkanką tłuszczową w obrębie jamy brzusznej przez co predysponuje do wielu chorób metabolicznych.
Poważne ryzyko choroby wieńcowej
Choroba wieńcowa jest to zespół chorobowy, który charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem serca, Choroba jest spowodowana znacznym zwężeniem światła tętnic wieńcowych, które odżywiają mięsień sercowy. To powoduje niewystarczające zaopatrzenie tego organu w tlen Ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową rośnie wraz z wiekiem. Ta choroba prowadzi do zawału serca lub nagłej śmierci sercowej, które są najczęstszymi przyczynami zgonów w krajach rozwiniętych.
Do rozwoju choroby w dużej mierze prowadzi nieprawidłowy styl życia i złe nawyki żywieniowe. Mężczyźni, którzy palą papierosy są dwa razy bardziej narażeni na rozwój choroby. Poza tym w grupie ryzyka są też osoby z wysokim stężeniem cholesterolu, szczególnie frakcji LDL (tzw. zły cholesterol) i niskimi wartościami cholesterolu HDL (tzw. dobry cholesterol). Ryzyko dodatkowo zwiększa siedzący tryb życia i długotrwały stres, Podwyższony poziom homocysteiny, białka C reaktywnego (CRP) oraz kwasu moczowego to juz sygnały alarmujace. Ryzyko zawału serca i udaru mózgu jest bardzo wysokie.
Jestem w grupie ryzyka – co teraz?
Niestety pan Ryszard należy właśnie do grupy osób, które są bardzo mocno narażone na rozwój choroby wieńcowej, co wynika z jego niezdrowego stylu życia i występowania wszystkich opisanych czynników ryzyka. Ponadto, analiza badania genetycznego ANDRO SENSOR 40+, wykazała, że pacjent jest obciążony również genetyczną predyspozycją do choroby wieńcowej i zaburzeń lipidowych..
Tlenoterapia hiperbaryczna
Ze względu na nieprawidłowe wyniki badań, lekarz – specjalista medycyny funkcjonalnej, postanowił skierować pacjenta w pierwszej kolejności na zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej. Zabiegi te miały dwojakie zadanie – po pierwsze tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga procesy detoksykacji oraz regeneracji wątroby i dróg żółciowych. Po drugie tlen w trakcie zabiegu docierał do komórek również jeśli naczynia krwionośne nie są drożne. Dzięki temu dochodzi do lepszego odżywienia całego organizmu, w tym mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych. Tlenoterapia hiperbaryczna zmniejsza również stan zapalny, który powoduje niszczenie naczyń krwionośnych i może skutkować zmniejszeniem ich światła.
Zmiana stylu życia
Na konsultacji z dietetykiem klinicznym pan Hubert otrzymał indywidualne zalecenia żywieniowe i wskazówki w jaki sposób przygotowywać posiłki oraz dobierać produkty. Początkowo zalecenia opierały się na wyniku testu Kod Metaboliczny 200. Na jego podstawie wyeliminowaliśmy produkty, które powodowały stan zapalny i zaburzały wchłanianie składników odżywczych. Niestety przewlekły stan zapalny był w dużej mierze przyczyną problemów zdrowotnych pacjenta i spowodował pogorszenie kondycji układu sercowo – naczyniowego. Po wprowadzeniu Indywidualnego programy żywieniowego w diecie pojawiały się tylko te produkty, które dostarczają niezbędnych składników pokarmowych oraz witamin. Dzięki synergii zabiegów rehabilitacji komórkowej (mHBOT) oraz odpowiednio skomponowanej diecie rozpoczęliśmy zwalczać stan zapalny. Jednocześnie stopniowo spadała masa ciała, co szczególnie widać w mniejszym obwodzie brzucha. Pan Hubert zauważył, że lepiej się wysypia i ma mniejszą “zadyszkę” przy chodzeniu.
Efekty po miesiącu terapii
Pacjent stosował się do wytycznych lekarza i dietetyka przez ponad miesiąc. Po tym czasie otrzymaliśmy wyniki analizy genetycznej. Na jej podstawie (jak wcześniej wspomniałam) okazało się, że pan Hubert jest bardzo narażony na choroby układu krążenia. Badanie pokazało jakie elementy stylu życia możemy zmienić i jak to zrobić, aby zmniejszyć lub zahamować procesy chorobowe w organizmie. Niestety w przypadku pana Ryszarda pewne zmiany degeneracyjne spowodowane stanem zapalnym były już zaawansowane, ale wdrożenie spersonalizowanego leczenia, pozwoli je zmniejszyć lub zahamować.
Obecnie pacjent przebywa za granicą, ale po powrocie będziemy kontynuować terapię. badania krwi, aby ustalić na ile polepszyły się wyniki i zaplanować dalsze postępowanie terapeutyczne.
Bibliografia:
Cichocka, Dieta śródziemnomorska w profilaktyce pierwotnej choroby niedokrwiennej serca, Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat 2005;1(3):30-39.
Ziołkowski, A. Kubica, W. Sinkiewicz, J. Maciejewski, Zmniejszanie umieralności na chorobę niedokrwienną serca w Polsce – sukces terapii czy prozdrowotnego stylu życia?, Folia Cardiologica Excerpta 2009;4(5):265-272.
Wasilewski, L. Poloński, Znaczenie fibrynogenu i właściwości reologicznych krwi w miażdżycy i chorobie wieńcowej, Choroby Serca i Naczyń 2010;7(2):62-71.
A. Beresewicz, A. Skierczyńska, Miażdżyca – choroba całego życia i całej populacji krajów cywilizacji zachodniej, Choroby Serca i Naczyń 2006;3(1):1-6.