Rewolucja w leczeniu! Poznaj fenomen komórek macierzystych! | VIMED

Rewolucja w leczeniu! Poznaj fenomen komórek macierzystych!

Komora hiperbaryczna

Komórki macierzyste (stem cells) to ogromna nadzieja współczesnej medycyny na skuteczne leczenie wielu chorób. Szereg ośrodków naukowo badawczych prowadzi szeroko zakrojone badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu chorób oraz w cofaniu zmian degeneracyjnych komórek, z których zbudowane są tkanki organizmu człowieka. Milionerzy z całego świata z nadzieją oczekują, że dzięki komórkom macierzystym będą mogli przedłużyć swoje życie w zdrowiu!

Terapia komórkami macierzystymi rewolucjonizuje współczesną medycynę – jest jedną z najbardziej obiecujących nowych metod leczenia szeregu chorób przewlekłych. To szansa na sprawną regenerację, szybszy powrót do zdrowia, cofnięcie zmian degeneracyjnych komórek i odzyskanie naturalnych możliwości organizmu do samoleczenia!

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to najbardziej pierwotne komórki, które tworzą struktury żywego organizmu.

Od „zwykłych” komórek różnią się tym, że posiadają unikatowe cechy tj.:

  • zdolność do samoodnawiania, czyli do nieograniczonej liczby podziałów,
  • możliwość przekształacania w wyspecjalizowane komórki innych typów.

Multipotencjalne komórki macierzyste są niezwykle „plastyczne”. Jako jedyne, spośród całej gamy komórek organizmu, posiadają umiejętność różnicowania się w inne komórki dojrzałe, w miejscach wymagających odbudowy. Dzięki nieograniczonej liczbie podziałów – działają niezwykle skutecznie. Potrafią rozpoznać środowisko, w którym się znajdują i jego potrzeby. Poprzez swoje unikalne właściwości, inicjują procesy regeneracyjne tkanek, w których odnalazły nieprawidłowości. To właśnie dzięki możliwościom modulacyjnym, są w stanie wdrożyć procesy naprawcze i odbudowujące, które przywracają uszkodzonym komórkom i tkankom ich prawidłowe funkcje.

Komórki macierzyste znajdują się w ludzkim ciele przez całe życie. Niestety z wiekiem ich jakość, zdolności regeneracyjne oraz ilość maleją.

Jakie jest zastosowanie komórek macierzystych?

Komórki macierzyste mają szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Co ważne, naukowcy na całym świecie wciąż opracowują nowe metody namnażania i różnicowania komórek macierzystych, a to z kolei obfituje w nowe możliwości ich zastosowań.

Wraz z postępem badań, lista zastosowań terapii komórkami macierzystymi wydłuża się.

  • Komórki macierzyste mogą być pomocne przede wszystkim w leczeniu ponad 70 chorób, w tym chorób układu krwiotwórczego, sercowo- naczyniowych, nowotworowych, metabolicznych, dermatologicznych, układu odpornościowego, neurologicznego, nerwowego, pokarmowego oraz niektórych chorób o podłożu genetycznym.
  • Terapię komórkami macierzystymi powinni rozważyć także pacjenci, którym zależy na szybkim powrocie do zdrowia po przebytym urazie lub złamaniu.
  • Są cennym narzędziem medycyny regeneracyjnej wykorzystywanym m.in. w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, do rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych, a także w chirurgii plastycznej, medycynie estetycznej, terapiach układu sercowo-naczyniowego oraz dokrewnego.
  • Dzięki unikalnym właściwościom komórek macierzystych wykorzystuje się je od lat w medycynie odbudowując lub zastępując uszkodzone komórki.
  • Terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych to także szansa dla zawodowych sportowców i amatorów aktywności fizycznej – przyspiesza leczenie urazów, gojenie się ran i skraca czas powrotu do zdrowia sportowca.

W pełni weryfikowalne wyniki leczenia komórkami macierzystymi ciągle rosną.

Tlenoterapia hiperbaryczna a komórki macierzyste

Komora hiperbaryczna

Według badań naukowych przeprowadzonych w USA i Wielkiej Brytanii, zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej znacząco zwiększają poziom komórek macierzystych w naszym organizmie.
Badania szkockich naukowców wykazały, że oddychanie czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia stymuluje szpik kostny do intensywnego wytwarzania komórek macierzystych, które krążąc wraz z krwią po całym organizmie odnajdują uszkodzone tkanki gdzie zajmują miejsce uszkodzonych komórek, przejmując ich funkcje. W ten sposób można regenerować tkanki organizmu, przyczyniając się do jego odmłodzenia i leczenia chorób przewlekłych. W doświadczeniu przeprowadzonym na uniwersytecie w Edynburgu mobilizacja komórek szpiku pod wpływem tlenoterapii hiperbarycznej nastąpiła zarówno u osób zdrowych jak i leczonych radioterapią z powodu choroby nowotworowej.

Z kolei badania przeprowadzone na University of Pennsylvania School of Medicine wykazały, że tlenoterapia hiperbaryczna znacząco zwiększa aktywność komórek macierzystych w organizmie. Zespół badawczy zmierzył poziom krążących komórek macierzystych we krwi badanych ochotników przed, podczas i po serii 20 zabiegów HBOT. Wyniki były zdumiewające! Po jednym zabiegu, stężenie komórek macierzystych wzrosło dwukrotnie, a po serii 20 zabiegów, ilość komórek macierzystych wzrosła ośmiokrotnie!

Natomiast egipscy naukowcy dają nadzieję wszystkim pacjentom chorym na przewlekłe zapalenie jelit. Jak wykazano w badaniu, opublikowanym w 2016 roku, tlenoterapia hiperbaryczna przyśpiesza gojenie śluzówki jelita, poprzez zwiększenie liczby komórek macierzystych w błonie śluzowej okrężnicy. Zmniejsza stan zapalny, pobudza regenerację oraz przebudowę komórek okrężnicy dzięki czemu jest niezwykle pomocny w leczeniu stanu zapalnego w obrębie jelit. Co ważne, autorzy badania zauważyli niezwykle korzystną poprawę kliniczną u wszystkich pacjentów biorących udział w doświadczeniu!

Co więcej, tlen podawany pod ciśnieniem odpowiednio dotlenia komórki macierzyste, co ma bezpośredni wpływ na wydłużenie ich przeżycia w organizmie i wspomaga ich działanie.

Tlenoterapia hiperbaryczna to innowacyjna, nieinwazyjna i wysoce skuteczna metoda leczenia, która dzięki poprawie kondycji komórek macierzystych w organizmie, zapewnia pełną regenerację i rewitalizację wszystkich tkanek w organizmie. Dzięki komórkom macierzystym organizm odzyskuje zdolności do samowyleczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *