Historia Pani Iwony, otyłość - była głównym powodem przekładania daty ślubu | VIMED

Historia Pani Iwony, otyłość – była głównym powodem przekładania daty ślubu

Szybkie odchudzaniePani Iwona wkroczyła do mojego gabinetu pełna nadziei, że może jednak uda jej się schudnąć. Jej jedynym marzeniem tego roku było – zamążpójście, co z kolei wywołało uśmiech aprobaty na mojej twarzy. Insulinooporność na którą Pani Iwona cierpiała już od bardzo wielu lat powodowała szybkie przybieranie na wadze, co doprowadziło do znacznej otyłości, a każda dieta kończyła się tak samo – efektem jojo. Jej spora nadwaga powodowała brak pewności siebie, smutek, depresję i chęć zajadania problemu, co skutkowało dodatkowym przyrostem masy ciała. Założenie sukienki ślubnej w takim stanie w ogóle nie wchodziło w rachubę. Myśl o wymarzonym ślubie oddalała się z każdym nowym kilogramem.

Nadwaga i otyłość, czyli nieprawidłowe i nadmierne nagromadzenie tłuszczu w tkance tłuszczowej, prowadzące do pogorszenia stanu zdrowia, to jedno z poważniejszych problemów zdrowotnych i społecznych naszych czasów. W 1997 roku otyłość i nadwaga zostały zaliczone do chorób przewlekłych, a obecnie stały się tak powszechne, że określane są mianem „globalnej epidemii”.

Dorosłe osoby z nadwagą stanowią 35%, a osoby z otyłością 11% światowej populacji. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia WHO w 2008 roku na świecie było 1,4 biliona osób dorosłych z nadwagą, w tym 200 milionów otyłych kobiet i 300 milionów otyłych mężczyzn. Z kolei aktualne dane GUS pokazują, że nadwagę ma już co druga dorosła osoba w Polsce, a co piąta w wieku średnim cierpi na otyłość.

Pani Iwona trafiła do mojego gabinetu w Innowacyjnym Centrum Medycznym Vimed z polecenia sąsiadki Pani Ani, która w klinice Vimed skorzystała z programu Terapii Fenotypowej. Pani Ania zaproponowała Pani Iwonie obejrzenie filmu o Terapii Ketogenicznej – bezpiecznym odchudzaniu z gwarancją sukcesu.

Pani Iwona postanowiła zaufać klinice Vimed i od razu umówiła się na Konsultację Pierwszy Krok. Podczas spotkania specjalista Innowacyjnego Centrum Medycznego Vimed prześledził wieloletnią historię zmagań pani Iwony z otyłością i zaproponował dostosowany do potrzeb pacjentki plan terapii. Terapię pani Iwony rozpoczęliśmy od Terapii Ketogenicznej, której zadaniem było uregulowanie poziomu glukozy we krwi i zmniejszenie ilości wytwarzanej insuliny przez trzustkę. Dzięki temu organizm pani Iwony już po kilku dniach zaczął prawidłowo spalać tkankę tłuszczową. W ciągu 10 dni Terapii Ketogenicznej pani Iwona schudła 8 kg, co okazało się dla niej niesamowitym sukcesem i wielkim osiągnięciem, a pozostałe 3 tygodnie diety ketogennej przyniosły ubytek masy ciała o kolejne 4 kilogramy. Pierwszy raz od chwili zaręczyn planowanie ślubu stało się wreszcie rzeczywistością. Pani Iwona niesamowicie zmotywowana podeszła do kolejnego etapu odchudzania – Terapii Fenotypowej. Indywidualnie zaplanowana dieta w oparciu o test nietolerancji pokarmowych Kod Metaboliczny 200 przyniosła systematyczny ubytek masy ciała. Za nami już 2 miesiące terapii i 19 zrzuconych kilogramów. Pani Iwona tryska energią, a smutek i depresja zniknęły bezpowrotnie. Dzięki tak spektakularnym efektom ślub Pani Iwony i jej narzeczonego Pana Andrzeja już we wrześniu. Gratulujemy!!

Bibliografia:

  1. Reaven GM. Pathophysiology of insulin resistance in human disease. Physiol Rev. 1995;75:473–486.
  2. Czech MP, Corvera S. Signaling mechanisms that regulate glucose transport. J Biol Chem. 1999;274:1865–1868.
  3. Elchebly M, et al. Increased insulin sensitivity and obesity resistance in mice lacking the protein tyrosine phosphatase-1B gene. Science. 1999;283:1544–1548.
  4. Burns RJ, Deschênes SS, Schmitz N. – Associations between Depressive Symptoms and Indices of Obesity in Adults with Prediabetes and Normal Blood Glucose Levels: Results From the Emotional Health and Wellbeing Study. Can J Diabetes. 2018 May 23. pii: S1499-2671(18)30030-3. doi: 10.1016/j.jcjd.2018.05.005.
  5. Zierath JR, Houseknecht KL, Gnudi L, Kahn BB. High-fat feeding impairs insulin-stimulated GLUT4 recruitment via an early insulin-signaling defect. Diabetes. 1997;46:215–223
Karolina Kuźma
Karolina Kuźma
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *