Atopowe zapalenie skóry u młodzieży. Historia 13 letniego Tomka | VIMED

Atopowe zapalenie skóry u młodzieży. Historia Tomka – 13 lat

Atopowe zapalenie skóry — zdjęcie zmian skórnych Tomka przed rozpoczęciem leczenia

Atopowe zapalenie skóry — zdjęcie zmian skórnych Tomka przed rozpoczęciem leczenia

Leczenie łuszczycy u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u młodzieży – choroba, która niszczy życie nastolatka?

Tomasz to 13-letni chłopiec, który wraz z rodzicami przyjechał do naszej kliniki z Sosnowca. Od 3 roku życia cierpi na atopowe zapalenie skóry (AZS), leczone głównie maściami sterydowymi. Jednak z roku na rok objawy atopowego zapalenia skóry ciągle się pogarszały. Skóra goiła się podczas kuracji sterydami, ale przy odstawianiu leków następowało znaczne pogorszenie. Po prostu błędne koło.

Tomek zaczął opuszczać coraz więcej lekcji, wycofał się z życia, unikał swoich kolegów i cały wolny czas spędzał samotnie.

Bardzo zmartwiona tym stanem mama Tomka szukała wszędzie pomocy, aż w Internecie natrafiła na stronę naszej kliniki.

Atopowe zapalenie skóry u młodzieży – leczenie wspomagane dietą!

Mama Tomka  umówiła się na zdalną konsultację wstępną ze specjalistą w naszej klinice – Innowacyjnym Centrum Medycznym VIMED w Warszawie. Chłopiec od 10 lat leczony był ze znikomym skutkiem przez najlepszych lekarzy. Nic dziwnego, że jego mama była bardzo nieufnie nastawiona do innowacyjnego leczenia. Nigdy wcześniej nie słyszała o stosowaniu personalizowanej diety eliminacyjno-rotacyjnej.

Mama 13-letniego Tomka cierpiącego od lat na AZS, nie mogła uwierzyć, że nie zapisujemy żadnych leków, żadnych maści, żadnych naświetlań.

Dieta eliminacyjno-rotacyjna w leczeniu atopowego zapalenia skóry u młodzieży

Dieta eliminacyjno-rotacyjna opracowana została na podstawie szeregu badań diagnostycznych, z których najważniejszy był test cytotoksyczności składników pożywienia, tak zwany test nietolerancji pokarmowej Kod Metaboliczny 200. Poza tym lekarz zlecił wykonanie rozszerzonych badań morfologicznych i biochemicznych krwi oraz badania USG jamy brzusznej.

Najczęściej u osób w tym wieku nie ma przeciwwskazań do zabiegów wspomagających terapię, umożliwiających wdrożenie postępowania wieloczynnikowego. To jest warunek niezbędny do uzyskanie efektu synergii

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu atopowego zapalenia skóry u młodzieży

Po uzyskaniu wyników badań Tomek wraz z mamą przyjechał do Warszawy na konsultację lekarską w CM VIMED. Lekarz specjalizujący sie w stosowaniu personalizowanej, funkcjonalnej medycyny stylu życia, zalecił wykonanie dwóch serii zabiegów w komorze hiperbarycznej 

Kluczowe było doprowadzenie tlenu do uszkodzonych przez chorobę komórek skóry. Bez tego metabolizm komórkowy byłby nadal upośledzony.

Kolejnym etapem było spotkanie z dietetykiem, który na podstawie testu cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200 opracował zalecenia żywieniowe. Dietetyk służył również praktycznymi poradami jak wdrożyć w życie specjalną, spersonalizowaną dietę. Dieta w atopowym zapaleniu skóry to dieta eliminacyjno – rotacyjna oparta o wyniki testu Kod Metaboliczny 200.

W trakcie wdrażania zaleceń żywieniowych wykonywane były zabiegi w komorze hiperbarycznej.

Efekty wieloczynnikowej terapii atopowego zapalenia skóry u młodzieży w Centrum Medycznym VIMED

Pierwsze efekty terapii atopowego zapalenia skóry Tomek dostrzegł już po 2 tygodniach diety. Skóra stała się mniej zaogniona, jej stan znacznie się poprawił. Kolejne zabiegi w komorze hiperbarycznej przyniosły upragnioną ulgę i ogromnie przyspieszyły regenerację skóry.

Tlenoterapia hiperbaryczna w profesjonalnej komorze hiperbarycznej, podczas której Tomek oddychał czystym tlenem w ciśnieniu 2 ATA, wpłynęła zarówno na szybkość gojenia się zmian skórnych, jak i na jakość snu chłopca. Tomek przesypiał większą część nocy, bez ciągłego drapania.

Dzięki temu, że sen Tomka się unormował, także mama chłopca mogła wreszcie odpocząć po wielu latach życia z ciągłą walką z tą przewlekłą chorobą skóry. Po setkach nieprzespanych nocy, gdy pielęgnowała rozdrapane do krwi miejsca na ciele swojego ukochanego syna, mama zaczęła czuć, że jej życie się odmieniło.

Tomek czuł się coraz lepiej, ale wciąż nie wierzył, że ta terapia przyniesie trwałe efekty. Trudno się dziwić, bo ten sympatyczny nastolatek był bezskutecznie leczony przez 10 lat.

AZS cofa się w wyniku kilkumiesięcznej terapii czynnikami stylu życia, czyli odpowiednią dietą leczniczą

Po kolejnych 3 tygodniach Tomek zaczął się wreszcie uśmiechać. Dopiero teraz uwierzył, że te pozytywne zmiany mają szansę utrzymać się na dłużej. Jego doświadczenie mówiło, że jak to było w przypadku stosowania maści sterydowych stosowanych powszechnie w leczeniu AZS, efekt będzie krótkoterminowy.

Jakie było zdziwienie tomka, kiedy obserwował, że skóra się goi, że schodziła coraz mniejszymi płatkami. Nie mógł uwierzyć, że to możliwe. Już tylko w kilku miejscach można było dostrzec typowe dla tej choroby zmiany skórne.

Tomek przez wiele tygodni pozostanie jeszcze pod opieką lekarza i dietetyka w Centrum Medycznym VIMED. Nasi specjaliści będą opiekować się Tomkiem i wspomagać jego rodzinę w walce z AZS-em. Modyfikacja sposobu odżywiania Tomka to proces, który wymaga nowych umiejętności i nowych nawyków. Mama Tomka uczy się jak odpowiednio komponować zdrowe posiłki dostosowane do unikalnego fenotypu chłopca. Tomek poznaje nowe smaki i bardzo mu to odpowiada.

Depresja u dzieci z AZS

Atopowe zapalenie skóry u młodzieży niszczy psychikę nastolatków

Tomek wyleczył u nas nie tylko swoją skórę. Pozbył się nastrojów depresyjnych, dostrzegł szansę na normalne życie.

Stopień nasilenia dolegliwości AZS zmalał już o połowę, a Tomek zaczął świetnie radzić sobie w szkole. Przed Tomkiem jeszcze trzecia seria zabiegów w komorze hiperbarycznej, ale dzięki naszej skoordynowanej terapii już po 5 tygodniach Tomek z uśmiechem spogląda w przyszłość, z nadzieją na normalne życie.

Już dziś zarezerwuj termin konsultacji
z naszym specjalistą

Dowiesz się, czy Twój nastolatek kwalifikuje się do terapii funkcjonalnej.

Już tak, błyskawicznie rozpoczniemy leczenie. Liczy się każdy dzień życia.

Leczenie AZS u dzieci
Jak Mikołaj pozbył się Atopowego Zapalenia Skóry
Leczenie łuszczycy
Historia Kasi – Łuszczyca i jej prawdziwe oblicze
Leczenie łuszczycy u dziedi
Jak wygraliśmy walkę z łuszczycą u maleńkiej Nadii
Konsultacja Wstępna
Jak zacząć leczenie? Zarezerwuj termin konsultacji
Komora Hiperbaryczna z ciśnieniem do 3,2 ATA!
Personalizowana Terapia Metaboliczna w CM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *