Historia Pana Mateusza - "Przewlekłe zmęczenie skłoniło mnie do zmiany stylu życia" | VIMED

Historia Pana Mateusza – “Przewlekłe zmęczenie skłoniło mnie do zmiany stylu życia”

Pierwszy krok do lepszego zdrowia – decyzja o zmianach

Przewlekłe zmęczeniePan Mateusz po raz pierwszy zgłosił się do ICM Vimed za poradą swojej siostry, pani Natalii, która z sukcesem przeszła Terapię Fenotypową. Właśnie ona jako pierwsza zwróciła uwagę na niepokojące przewlekłe zmęczenie brata. Pan Mateusz bagatelizował swoje problemy od dłuższego czasu i tłumaczył sobie, zresztą jak większość ludzi, że brak sił i gorsze samopoczucie są czymś normalnym, wynikają z nadmiaru pracy. Takie podejście związane jest z dużą ilością obowiązków. Pacjent prowadzi własną firmę i bardzo często podróżuje w sprawach służbowych.

Rozpoczynamy terapię leczniczą i profilaktyczną

Kiedy pan Mateusz przyszedł na konsultację wstępną, narzekał głównie na przewlekłe zmęczenie oraz bezsenność. W trakcie wywiadu okazało się, że pacjent ma również problemy z bólami stawów i źle czuje się po tłustych posiłkach. Po przeanalizowaniu stylu życia pana Mateusza, w tym jego modelu odżywiania, zaleciłam wykonanie pakietu badań diagnostycznych czyli rozszerzonych badań krwi, cytotoksycznego testu nietolerancji pokarmowych Kod Metaboliczny 200, medycznej analizy składu ciała oraz USG wątroby i dróg żółciowych. W przypadku pana Mateusza ważne było szybkie, ale i komfortowe dla pacjenta ustalenie terminów badań, konsultacji i zabiegów, ze względu na bardzo napięty grafik.

Kiedy przedstawiłam pacjentowi proponowany przebieg terapii, ucieszyła go kompleksowa diagnostyka, ponieważ obawia się zachorowania na raka prostaty. Niestety w rodzinie pana Mateusza pojawiły się już przypadki zachorowań ten nowotwór.

NowotwórStres oksydacyjny a nowotwór

Rak prostaty w początkowych stadiach rozwoju choroby nie jest łatwy do zdiagnozowania, bardzo długo może rozwijać się bezobjawowo. Czas przez który nowotwór może się rozwijać nie dając żadnych oznak to nawet 20 lat! Ryzyko zachorowania zwiększają czynniki genetyczne, pochodzenie etniczne oraz środowiskowe, w tym głównie dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, czerwone mięso, słodycze, cukier, mleko i produkty mleczne oraz otyłość.

Zwraca się również uwagę na większe ryzyko zachorowania mężczyzn po 65. rż. Jest to związane ze stresem oksydacyjnym, który nasila się wyniku starzenia się organizmu. Wymienione czynniki mogą nasilać stan zapalny, który rozwija się często bez charakterystycznych objawów. Stres oksydacyjny może skutkować upośledzeniem naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu na poziomie komórkowym.

Pierwsze zmiany – pierwsze efekty

Po konsultacji z lekarzem specjalizującym się w medycynie funkcjonalnej, niezbędne okazało się wprowadzenie zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej. Komora hiperbaryczna dzięki usprawnieniu procesów detoksykacyjnych, lepszemu odżywieniu i dotlenieniu komórek wpłynęła na redukcję stanu zapalnego. W konsekwencji pacjent coraz rzadziej skarżył się na uczucie zmęczenia. Pan Mateusz zaobserwował również, że zmniejszył się problem bolących stawów.

To efekt synergicznego działania zabiegów i diety eliminacyjno – rotacyjnej, opartej na wynikach testu Kod Metaboliczny (KM200). Indywidualnie dobrane zalecenia żywieniowe, w których wykluczyliśmy produkty przeciwwskazane dla pacjenta, pomogły znacząco odciążyć układ odpornościowy i wyciszyć stan zapalny. Nie obyło się bez kilku przeszkód – pan Mateusz na początku był rozczarowany eliminacją alkoholu i dużych ilości tłustego mięsa, które wcześniej jadał bardzo często.

Wkrótce okazało się jednak, że zdrowe odżywianie też może smakować. Pacjent nigdy wcześniej nie próbował wielu produktów, nieoczywistych połączeń (które wcale nie muszą być trudne!). Jego dieta była dość monotonna, choć oczywiście przyzwyczaił się do niej i wyobrażał sobie, że można się odżywiać inaczej. Wspólnymi siłami opracowaliśmy propozycje posiłków, które zawierają pokarmy kompatybilne z organizmem Pacjenta, (dostosowane do jego fenotypu), a jednocześnie są smaczne i ich jedzenie sprawia przyjemność.

Po miesiącu stosowania zaleceń żywieniowych oraz serii 30 zabiegów w komorze hiperbarycznej, pacjent na konsultacji okresowej powiedział, że czuje więcej energii. Co prawda, intensywna praca dalej powoduje uczucie zmęczenia, ale nie jest to problem ciągły. Bardzo ważnym dla Pacjenta efektem było znaczne zmniejszenie bólu stawów. To był pierwszy efekt terapii, na który pan Mateusz zwrócił uwagę, ponieważ redukcja bólu znacznie polepszyła jakość życia pacjenta.

Zabiegi rehabilitacji komórkowej dla wzmocnienia efektów synergii

W związku z tym, że badania wstępne pana Mateusza ujawniły odchylenia od normy w profilu lipidowym oraz bardzo niski poziom witaminy D, lekarz zalecił powtórzenie badań po 3 miesiącach terapii, w celu sprawdzenia, w jakim stopniu poprawiły się wspomniane parametry. Rzeczywiście, widać było zmniejszenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, natomiast nie udało się odbudować poziomu witaminy D. Niezbędna okazała się dalsza suplementacja witaminą D. Ponadto, aby wzmocnić działanie terapii i wzmocnić układ limfatyczny, by lepiej oczyścić organizm, wprowadziliśmy zabiegi VacuIono. Zwiększone krążenie krwi, lepszy przepływ żylny i limfatyczny umożliwiają poprawę odżywienia i dotlenienia komórek oraz usprawniają ich oczyszczenie.

Rewitalizacja komórek całego organizmu, która jest wynikiem synergii zabiegów rehabilitacji komórkowej oraz indywidualnie dobranej diety, pomogła w walce z aktualnymi problemami zdrowotnymi. Pan Mateusz już zauważył, że lepiej funkcjonuje na co dzień, mniej bolą go stawy i budzi się wypoczęty. Jesteśmy również przekonani, że regeneracja całego organizmu w wyniku lepszego dotlenienia i odżywienia wszystkich tkanek, oraz usprawnienia procesów detoksykacji, jest też bardzo ważnym krokiem w profilaktyce raka prostaty!

Bibliografia:

  1. Pilch, W. Pilch, P. Maciukiewicz, L. Malik, M. Kuźniewski, D. Fedak, St, Oxidative stress and its significance in prostate diseases, Przegląd Lekarski 2012 / 69 / 12.
  2. Ball S.: Antyoksydanty w medycynie i zdrowiu człowieka. Oficyna Wydawnicza Medyk, Warszawa 2001.
  3. M. Twardak, K. Konikowska, A. Kraińska, A. Lisowska, D. Krzyżanowski, Rola diety w rozwoju raka prostaty, Piel. Zdr. Publ. 2015, 5, 4, 417–425.
Weronika Domoradzka
Weronika Domoradzka
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *