Leczenie łuszczycy i rozpoznawanie choroby | VIMED

Leczenie łuszczycy i rozpoznawanie choroby

Leczenie, które pozwoli pozbyć się łuszczycy i zmian łuszczycowych.

Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących chorób skóry, o podłożu autoimmunologicznym

Czym jest łuszczyca, jak wygląda leczenie łuszczycy?

Łuszczyca to przewlekła, niezakaźna choroba skóry o podłożu zapalnym. Na przestrzeni lat rozwija się podstępnie łagodny przewlekły stan zapalny, który jest bardzo charakterystyczny dla tej choroby. Są to przede wszystkim mechanizmy zapalne, alergiczne i immunologiczne, potęgowane przez występowanie różnych czynników ryzyka, w tym stresu. Z czasem wywołują proliferację naskórka.

To, co widzimy na skórze, to objawy choroby, która toczy się na poziomie naszego układu odpornościowego.

Łuszczyca dorosłych leczenie

Łuszczycę wywołują różne czynniki 

Czynniki ryzyka wystąpienia pierwszego i kolejnych rzutów łuszczycy to: 

 • predyspozycje genetyczne; 
 • niektóre leki (beta-blokery);
 • urazy;
 • infekcje;
 • zaburzenia hormonalne;
 • palenie tytoniu; 
 • czynniki dietetyczne;
 • picie alkoholu;
 • stres;
 • inne choroby towarzyszące. 

Jakie są objawy łuszczycy? 

Przede wszystkim zmiany na skórze powstają na skutek nieprawidłowego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka. Wykwitem pierwotnym jest czerwonobrunatna grudka. Grudki zlewają się następnie w większe blaszki i zaczynają się łuszczyć. Po zdrapaniu srebrzystoszarej łuski skóra staje się błyszcząca i gładka – nazywamy to objawem świecy stearynowej. 

Dla łuszczycy charakterystyczne jest uporczywe swędzenie i pieczenie.

Inne charakterystyczne objawy łuszczycy to: 

 • Auspitza polegający na wystąpieniu punktowego krwawienia w miejscu zadrapania;
 • Kobnera, w którym na skutek podrażnienia klinicznie zdrowej skóry po upływie od 6 do 12 dni, rozwijają się charakterystyczne dla łuszczycy zmiany;
 • Ostatniej łuski, polegający na złuszczaniu i usuwaniu kolejnych łusek, pod którymi obserwowana jest skóra gładka i różowa.

Postacie łuszczycy

Zasadniczo łuszczycę dzieli się na łuszczycę zwyczajną i łuszczycę krostkową.

 • Łuszczyca drobnogrudkowa
 • Przewlekła łuszczyca plackowata
 • Łuszczyca zwyczajna dłoni i stóp
 • Łuszczyca odwrócona
 • Erytrodermia łuszczycowa
 • Łuszczyca skóry głowy
 • Łuszczyca paznokci
Skuteczne leczenie łuszczycy i atopowego zapalenia skóry

Objawy skórne to nie wszystko! 

Łuszczyca jest ogromnym cierpieniem dla każdego pacjenta. Przede wszystkim choroba ta nawet na chwile nie daje zapomnieć o sobie. Chory musi pamiętać o sprzątaniu „łusek”, wciąż zastanawia się, czy może pójść na basen lub siłownię i nikt go nie wyprosi. 

Niewątpliwie wiele osób myśli, że łuszczyca jest zaraźliwa, brzydzi się zmian skórnych. Dlatego tworzy się dystans pomiędzy osobami zdrowymi a osobą z łuszczycą. Pojawiające się zmiany szpecą ciało, chorzy wstydzą się odkrywać ciało, nosić ulubione ubrania.  

Pozostaje pytanie… jak normalnie żyć z łuszczycą, jak się nie załamać, jak przestać wstydzić się i ukrywać łuszcząca się skórę pod warstwą ubrań i najważniejsze – jak skutecznie pozbyć się łuszczycy?

Łuszczyca jest ogromnym cierpieniem dla każdego pacjenta.

Leczenie objawowe łuszczycy

Bezsprzecznie każdy dzień z życia osoby chorującej na łuszczycę to czasochłonna pielęgnacja – smarowanie, okłady, napary, natłuszczanie, stosowanie wielu leków i nadzieja, że może tym razem, po tym leku zmiany skórne się zmniejszą, że nastąpi zaleczenie choroby. 

Niestety zmiany łuszczycowe jeżeli znikają – to tylko na chwilę. Konieczne jest ponowne powtarzanie zabiegów, które nie zatrzymują postępu choroby, a jedynie łagodzą objawy.

Co wybierasz – leczenie objawowe, czy całkowite wyleczenie łuszczycy? 

Łuszczyca uważana jest za chorobę nieuleczalną. Medycyna nie dysponuje żadnym środkiem farmakologicznym, który pozwoliłby trwale wyleczyć łuszczycę. 

Od kilkunastu lat w Centrum Medycznym VIMED obserwujemy bardzo pozytywne efekty leczenia łuszczycy przy zastosowaniu nowej, wieloczynnikowej terapii funkcjonalnej. 

Terapia Fenotypowa to przyczynowe podejście do rozwiązania problemu.  W związku z tym dzięki synergicznemu działaniu zabiegów rehabilitacji komórkowej w połączeniu z dobrze spersonalizowaną terapią żywieniową możesz wreszcie pozbyć się tego uporczywego problemu. Przede wszystkim to nowoczesne podejście oparte jest na innowacyjnej metodologii funkcjonalnej medycyny stylu życia. 

Leczenie objawowe czy przyczynowe łuszczycy
Skuteczne leczenie

Czy można skutecznie wyleczyć łuszczycę? 

Bez wątpienia skuteczne leczenie łuszczycy jest możliwe bez wyniszczającej chemii, sterydów, naświetlań, kremów, maści stosowanych latami często całkiem bezskutecznie. 

Niewątpliwie kluczem jest zrozumienie, że u podłoża łuszczycy leżą czynniki zapalne, związane z zaburzeniami metabolicznymi, które zaczynają się w jelitach. Ta wiedza leży u podstaw Terapii Fenotypowej – skutecznej, wieloczynnikowej metody WYLECZENIA łuszczycy. 

Zaufało nam już tysiące pacjentów, którzy po przejściu Terapii Fenotypowej zaobserwowali u siebie spektakularne efekty – wyciszenie choroby, ustąpienie łuszczycowych zmian, ustanie swędzenia. Przede wszystkim odzyskali piękną, wygładzoną skórę, odzyskali pewność siebie i radość z życia, przestali się ukrywać. 

Nowe podejście w leczeniu łuszczycy

Przede wszystkim wiemy jakie czynniki leżą u podłoża tej choroby, rozumiemy mechanizmy zapalne, alergiczne, immunologiczne, komórkowe, które wpływają na jej przebieg. 

To, co widzimy na skórze, to tylko objawy choroby, która toczy się wewnątrz organizmu

Odmładzanie w komorze hiperbarycznej HBOT

Wiemy, że łuszczyca to ogólnoustrojowa choroba zapalna. Dlatego takie funkcjonalne podejście do choroby pozwala zmienić koncepcję leczenia łuszczycy. Wiemy, że najczęściej główną przyczyną choroby jest stan zapalny, wywołany nietolerancją pokarmową i kumulacją toksycznych metabolitów w organizmie. 

Wybór leczenia zależy przede wszystkim od ciężkości i postaci choroby i polega przede wszystkim na identyfikacji pokarmów wywołujących stan zapalny i czasowym lub stałym wdrożeniu diety eliminacyjnej, z jednoczesnym zastosowaniem zabiegów medycyny fizykalnej.  

Bezsprzecznie personalizowana, funkcjonalna medycyna stylu życia pozwala skutecznie leczyć łuszczycę! Bezsprzecznie wyeliminowanie przewlekłych stanów zapalnych jest kluczem do pozbycia się uciążliwych problemów skórnych. 

Wieloczynnikowa terapia wykorzystująca metodologię Personalizowanej, Funkcjonalnej Medycyny Stylu Życia

Wieloczynnikowa terapia wykorzystująca metodologię Personalizowanej, Funkcjonalnej Medycyny Stylu Życia to zupełnie nowa, innowacyjna strategia postępowania w leczeniu łuszczycy. 

Spersonalizowana diagnostyka w leczeniu łuszczycy.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia terapii jest wykonanie szeregu badań diagnostycznych. Przede wszystkim są to badania biochemiczne, morfologiczne i immunologiczne krwi, a także wysokiej jakości badanie obrazowe, czyli USG jamy brzusznej, wątroby i dróg żółciowych oraz badanie stopnia odżywienia komórek.

Niewątpliwie najważniejszym elementem w leczeniu łuszczycy jest wyeliminowanie pokarmowych czynników, które podtrzymują stan zapalny. To tak zwane niepożądane reakcje pokarmowe (nietolerancja pokarmową, czy alergia opóźniona pokarmowa). Taki stan powoduje zaburzenia wchłaniania składników mineralnych i kumulację toksycznych metabolitów w organizmie, co zaburza homeostazę. 

W związku z tym aby wdrożyć skuteczne leczenie, musimy odnaleźć te składniki pożywienia, które odpowiadają za przewlekły stan zapalny. Dlatego najlepszym znanym nam narzędziem diagnostycznym, który identyfikuje szerokie spektrum niepożądanych reakcji jest unikalny  test cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200

Kod Metaboliczny 200 to odmiana testu na tzw. nietolerancje pokarmowe, która dostarcza najbardziej wszechstronnych informacji o czynnikach wywołujących niepożądane reakcje pokarmowe – stan zapalny. Dlatego już od kilkunastu lat wykorzystujemy to badanie w naszej praktyce lekarskiej. Żadne inne narzędzie diagnostyczne nie dawało nam tak wysokiej skuteczności diety eliminacyjnej.

2. DRUGI CZYNNIK – LECZENIE ŁUSZCZYCY

– Postępowanie żywieniowe

Podstawowym czynnikiem w leczeniu łuszczycy jest wdrożenie diety eliminacyjno-rotacyjnej, w której eliminujemy czynniki pokarmowe wywołujące stan zapalny. Bez wątpienia stworzenie spersonalizowanego programu żywieniowego ma kluczowe znacznie w leczeniu łuszczycy i wielu innych chorób o podłożu zapalnym, w tym autoimmunologicznych.

Postępowanie żywieniowe w leczeniu łuszczycy.

 Odpowiedni dowóz substancji odżywczych 

Przede wszystkim dieta eliminacyjno-rotacyjna pozwala na dostarczanie tylko tych składników, które są niezbędne do zapewnienia właściwej podaży białek, węglowodanów i tłuszczy. W związku z tym przywrócenie funkcji jelit i odbudowa odpowiednio karmionej mikroflory jelitowej zapewnia prawidłowe i odżywienie organizmu i dostarczenie odpowiedniej ilości mikroelementów i witamin. 

Spersonalizowany program odżywiania, który trwa kilka miesięcy, jest cały czas monitorowany i adaptowany do potrzeb każdego pacjenta. Okresowe konsultacje z naszymi specjalistami pozwalają pacjentom doskonalić się w sztuce jedzenia dla zdrowia. W tym czasie dochodzi do regeneracji wszystkich komórek organizmu, w tym komórek skóry. 

Dieta eliminacyjno-rotacyjna dostarcza niezbędną ilość składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Dlatego pozwala na regenerację mikrobiomu i dobudowę błon śluzowych przewodu pokarmowego. 

W związku z przywróceniem funkcji jelit, do krwiobiegu trafiają substancje niezbędne do regeneracji komórek skóry i tkanki podskórnej. W kolejnych tygodniach trwania terapii następuje tkanki skóry się przebudowują i regeneracja komórek skóry i odbudowa skomplikowanej sieci mikroskopijnych naczyń krwionośnych.

3. TRZECI CZYNNIK – LECZENIE ŁUSZCZYCY  – Postępowanie zabiegowe

Tlenoterapia hiperbaryczna w komorze hiperbarycznej HBOT 

Terapia hiperbaryczna w komorze hiperbarycznej HBOT umożliwia dopływ tlenu do uszkodzonych komórek skóry

Tlenoterapia hiperbaryczna HBOT – to najczystszy tlen 99,5%, podawany w warunkach ciśnienia podwyższonego do poziomu powyżej 2 ATA. Zabieg wykonywany w odpowiednio skonstruowanej komorze ciśnieniowej, wzmacnia naturalne procesy naprawcze organizmu. Seria zabiegów redukuje stan zapalny i mobilizuje komórki macierzyste, które zastępują uszkodzone komórki skóry.

Przede wszystkim zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej pozwalają dotlenić wszystkie komórki i tkanki ustroju i zredukować przewlekły stan zapalny. Doprowadzenie tlenu do uszkodzonych komórek skóry umożliwia prawidłowy metabolizm tym komórkom. Dlatego w ten sposób nie tylko zatrzymuje się rozwój łuszczycy w nowych miejscach ciała, ale także następuje regeneracja już zajętych chorobowo obszarów skóry. 

Komora hiperbaryczna jest powszechnie stosowana na całym świecie, aby dostarczać tlen tam, gdzie na skutek zmian zapalnych, pooperacyjnych lub będących efektem zmiażdżenia, upośledzona została funkcja naczyń włosowatych. Przede wszystkim przyspiesza gojenie ran i wzmacnia układ immunologiczny.

Dlatego włączenie zabiegów w komorze hiperbarycznej prowadzi często do okresowego nasilenia objawów. Przez kilka dni skóra łuszczy się bardziej intensywnie. Gołym okiem widać, jak skóra się przebudowuje. Po kilku czasem po kilkunastu dniach następuje szybka poprawa i skóra przestaje się łuszczyć. Warunkiem tak spektakularnych efektów jest równoczesne stosowanie diety eliminacyjnej.

Hydrokolonoterapia – terapia wodna jelita grubego

Przywrócenie funkcjonowania jelita grubego decyduje o strukturze i sposobie działania mokrobiomu, złożonego z miliardów bakterii w tysiącach odmian, bytujących w jelicie człowieka

Hydrokolonoterapia Warszawa

Niewątpliwie u większości osób dorosłych struktura gatunkowa i sposób działania mikroflory jelitowej odbiega od stanu optymalnego. W związku z wieloma czynnikami środowiskowymi, takich jak droga przyjścia na świat (cesarskie cięcie), przebyte choroby, przyjmowane leki, sposób odżywiania się, stres, dochodzi do zaburzenia funkcji mikroflory jelitowej i całego układu pokarmowego.

Przede wszystkim procedury oczyszczania wątroby wspomagają pracę wątroby i całego układu pokarmowego. Zregenerowane środowisko jelita grubego pozwala na odbudowę korzystnej struktury mikrobiomu. Odpowiednie odżywianie wspiera „dobre” bakterie, które skutecznie zwalczają te „złe” szkodliwe bakterie. W związku z tym przywracamy równowagę w jelitach. 

Dlatego dopiero po oczyszczaniu organizm może zacząć odzyskiwać równowagę we wszystkich pozostałych obszarach. W związku z tym poprawiają się właściwości reologiczne krwi, która może dostarczyć odpowiednią ilość substancji odżywczych tak bardzo potrzebnych komórkom Twojej skóry. Jednocześnie oczyszczona krew może odbierać z przestrzeni międzykomórkowej toksyczne komórkowe metabolity.

Zdrowie zaczyna się w jelitach 

Sprawne funkcjonowanie jelit, od których zależy zdrowie wszystkich narządów

Zdrowy układ pokarmowy to podstawa zdrowia. Przede wszystkim zapewnia wchłanianie niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin i wydalanie niestrawionych resztek pokarmowych.

Dlatego przywrócenie właściwego składu mikrobiomu to podstawa sprawnego funkcjonowania organizmu. Jednym z zabiegów często wykorzystywanych w leczeniu chorób skóry jest terapia wodna jelita grubego – hydrokolonoterapia.

Bariera jelitowa może być uszkodzona przez stan zapalny lub nieprawidłowy skład flory jelitowej. W związku z tym do wnętrza organizmu wnika niekontrolowany strumień antygenów pokarmowych i bakteryjnych, co pogłębia stan zapalny. 

Wówczas w jelicie zmniejsza się liczba bakterii „dobroczynnych”  takich jak Faecalibacterium prausnitzii czy Akkermansia muciniphila, a wzrasta ilość bakterii i drobnoustrojów „szkodliwych”: Candida Albicans, Clostridium. 

Bezsprzecznie regeneracja funkcji jelita grubego ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia chorób skóry takich jak łuszczyca czy AZS u osób dorosłych.

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *