Terapia Fenotypowa Stem Cell w medycynie estetycznej



Często myśląc o medycynie estetycznej i przeciwstarzeniowej kładzie się wyłącznie nacisk na wygląd skóry. W wyspecjalizowanych gabinetach medycyny estetycznej od kilku lat coraz bardziej powszechne jest wykorzystanie komórek macierzystych przy zabiegach odmładzających, np. twarzy i szyi, usuwaniu blizn czy leczeniu nadmiernego wypadania włosów. Każdy, kto interesuje się nieco odkryciami medycyny słyszał już o komórkach macierzystych. Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki, tworząc w ten sposób różna tkanki. Dzięki temu wykorzystuje się je od lat w medycynie odbudowując lub zastępując uszkodzone komórki.



Człowiek nie składa się jednak z samej skóry, która jest ekranem, pokazującym co dzieje się w naszym wnętrzu. Terapia przeciwstarzeniowa powinna byś stosowana na cały organizm a nie tylko na skórę. Zniszczona, pomarszczona skóra, to także zniszczone naczynia krwionośne, mięśnie i stawy oraz komórki układu odpornościowego i układu nerwowego. Jeżeli myślimy poważnie o odmładzaniu i regeneracji, musimy myśleć o wszystkich komórkach organizmu, a nie tylko o komórkach skóry.

W każdym żywym organizmie, systematycznie – przez całe życie – powstają nowe komórki, które następnie dojrzewają, różnicują się w komórki bardziej wyspecjalizowane a na koniec po ściśle określonym czasie, zapisanym w ich materiale genetycznym, obumierają. Komórkami, które dostarczają nowych komórek w miejsce obumarłych są odpowiednie komórki macierzyste.

Liczba komórek macierzystych jest uzależniona przede wszystkim od wieku. Im człowiek jest starszy, tym jest ich mniej. Maleje także ich potencjał, czyli aktywność – właśnie ten mechanizm jest przyczyną procesów starzenia się. Wpływ na komórki macierzyste ma też sposób odżywiania i tryb życia –aktywność ruchowa. Komórki macierzyste cenione są za swoje zdolności do regeneracji.