Terapia Fenotypowa Stem Cell w ortopedii i medycynie regeneracyjnej



Komórki macierzyste (Stem Cell) Mają coraz bardziej powszechne zastosowanie w ortopedii. Mogą być wyodrębnione z krwi pępowinowej lub z komórek z krwi dorosłego człowieka, a także ze szpiku kostnego, ze skóry, czy tkanki tłuszczowej. Za najbardziej pożądane uważa się komórki macierzyste z krwi pępowinowej (jest to jedyny nieinwazyjny sposób ich pozyskania). Można je z powodzeniem wykorzystywać w leczeniu dzieci i dorosłych. Powszechnie używane są również te, które znajdują się w krwi obwodowej oraz w szpiku kostnym czy tkance tłuszczowej, jednak przewaga krwi pępowinowej polega na tym, że pobrane komórki są nazywane pierwotnymi, czyli mają dziesięciokrotnie większe zdolności do regeneracji niż pozostałe.



Wykorzystanie komórek macierzystych w ortopedii jest szczególnie skuteczne w regeneracji stawów czy odbudowie mięśni. W trakcie terapii autologicznej wstrzykiwane są miejscowo komórki pobrane wcześniej np. z krwi obwodowej lub tkanki tłuszczowej. Mezenchymalne komórki macierzyste zmniejszają ból i przywracają prawidłowe funkcje stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł. Stają się alternatywą dla endoprotezy stawu lub wydłużają czas, po którym jej zastosowanie będzie konieczne.

Konwencjonalne zastosowanie komórek macierzystych polega na wstrzyknięciu ich dokładnie w miejsce wymagające regeneracji, ponieważ posiadają one funkcję tropizmu, czyli odbierania bodźców zewnętrznych i dostosowywania się do nich. Dzięki temu komórka „rozpoznaje” środowisko i czeka na sygnał organizmu, w co ma się przekształcić. Ponieważ posiada zdolność dzielenia się nieskończoną ilość razy, a powstałe komórki są nowe i mają duży potencjał aktywności, następuje sytuacja powrotu do stanu sprzed uszkodzenia.

Przeszczep autologiczny własnych komórek macierzystych może zdziałać cuda na przykład w uszkodzonym stawie kolanowym. Jest to jednak wciąż kosztowna procedura i działa tylko przez jakiś czas. Poza tym przeszczep zawsze działa tylko miejscowo - można komórki wstrzyknąć do jednego, czy drugiego stawu. Ponadto przeszczep nie likwiduje powodów, dla których doszło do przedwczesnego zwyrodnienia i obumierania tkanek. Tymczasem Terapia Fenotypowa Stem Cell działa przyczynowo – likwiduje stan zapalny, który był przyczyną zmian patologicznych w obrębie stawów. Warty podkreślenia jest fakt, że Terapia Fenotypowa Stem Cell kosztuje mniej niż iniekcja komórek do dwóch stawów, a zapewnienia nawet ośmiokrotne zwiększenie ilości wytwarzanych codziennie własnych komórek macierzystych.