10 ciekawostek na temat ludzkiego ciała, o których nie miałeś pojęcia
Ludzkie ciało jest nieodgadnione. Pewne schematy i procesy zadziwiają, szokują, sprawiają, że fizjologia staje się jeszcze większą tajemnicą. Sięgnijmy głębiej i poznajemy ciekawostki dotyczące naszego organizmu.
Kilka sekund i 50 000 komórek jest wymienianych na nowe. W trakcie, gdy my odpoczywamy przeglądając internet, nasz organizm intensywnie pracuje i buduje nowe struktury.
Skóra to niedoceniany narząd. Na zaledwie 1 calu kwadratowym znajduje się 3,5 mln włókien nerwowych i 1300 komórek nerwowych, które umożliwiają odbieranie informacji ze środowiska zewnętrznego. Łącznie znajduje się na niej około 73 kilometry nerwów.
Nasze serce bije około 3 miliarda razy w ciągu całego życia. Co ciekawe, bije ono nieco szybciej u kobiet niż u mężczyzn.
Czy każda część ciała może się zregenerować? Prawie. Jedynie zęby nie są w stanie samodzielnie odbudować swojej struktury.
Skąd się bierze gęsia skórka? To pamiątka po przodkach, która umożliwiała stroszenie włosów na ciele i ochronę przed niską temperaturą.
Kciuk ma tę samą długość co nos. Nie wierzysz? Sprawdź sam!
Oczy nigdy nie rosną. Narząd ten zachowuje tę samą wielkość od urodzenia.
Najdłuższym organem jest jelito cienkie. Dla porównania jego długość wynosi średnio trzy razy więcej niż wzrost danego człowieka.
Neurony rosną przez całe życie człowieka. To najdłuższe komórki, które występują w ludzkim organizmie i osiągają ponad metr długości.
Każdego dnia wypada nam z głowy ok 80 włosów. To nic takiego zważywszy na to, że znajduje się tam ok 100-140 tysięcy włosów, które rosną ok 1 cm na miesiąc.