Kobiety, które chorują na celiakię są bardziej narażone na wystąpienie wczesnej menopauzy oraz na powstawanie szeregu zaburzeń w funkcjonowaniu układu hormonalnego w porównaniu do kobiet nie cierpiących na chorobę trzewną.
Badania dr Shawky Badawy, szefa położnictwa i ginekologii w Upstate Medical University w Syracuse w Nowym Yorku, sugerują, iż
celiakia u kobiet wpływa na całe spektrum powikłań związanych z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej. W momencie, gdy celiakia jest wcześnie wykryta i leczona odpowiednią dietą, nie oddziałuje destrukcyjnie na funkcjonowanie układu rozrodczego kobiet.
U osób z celiakią układ odpornościowy reaguje na białko o nazwie gluten, który znajduje się w pszenicy, jęczmieniu i życie. Spożywanie pokarmów zawierających gluten prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych w jelicie cienkim doprowadzając tym samym do silnego upośledzenia wchłaniania składników mineralnych i witamin dostarczanych wraz z pożywieniem.
Wcześniejsze badania, prowadzone na Uniwersytecie Federico II w Neapolu wykazały, że
powodem wcześniejszej menopauzy mogą być niedobory substancji odżywczych, prowadzące do zaburzenia gospodarki hormonalnej i niższego poziomu kluczowych hormonów u kobiet z chorobą trzewną np. estrogenów. Ponadto wszechobecny stan zapalny obecny w organizmie osób zmagających się z celiakią prowadzi do zaburzeń hormonalnych u kobiet. Co więcej osoby, u których zdiagnozowano chorobę trzewną, zwykle ciepią na uporczywą i przewlekłą biegunkę. Prowadzi to do utraty wielu niezbędnych aminokwasów, witamin i minerałów, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania narządów wydzielania wewnętrznego.
W najnowszych badaniach przeanalizowano przypadek 100 kobiet po menopauzie. 25 z nich miało zdiagnozowaną celiakię i już od około 10 lat przed menopauzą były na diecie bezglutenowej. Kolejne 33 zmagało się z chorobą trzewną, która została diagnozowana dopiero po menopauzie, a 45 zdrowych kobiet stanowiło grupę kontrolną. Wyniki tych badań wykazały, że kobiety z nieleczoną chorobą trzewną przeszły wczesną menopauzę w wieku około 47 lat, a ich “płodny okres życia” był znacznie krótszy niż u kobiet nie cierpiących na tę przypadłość.
[clearboth]
Liczba poronień i przedwczesnych porodów była również znacznie częstsza u kobiet z nieleczoną celiakią niż w grupie porównawczej. Zespół naukowców zauważył również, że kobiety z grupy nieleczonej celiakii skarżyły się na objawy związane z wcześniejszą menopauzą (takie jak uderzenia gorąca, drażliwość, bóle mięśni i stawów) znacznie częściej niż kobiety nie chorujące na celiakię.
[notice]
Jak podkreślają autorzy, jeżeli jednak celiakia jest zdiagnozowana stosunkowo wcześnie i zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie medyczne (tj. dieta bezglutenowa, leki) ryzyko wystąpienia wcześniejszej menopauzy jest takie samo jak w przypadku kobiet nie cierpiących na tę chorobę.
[/notice]
Wczesne zdiagnozowanie celiakii ma więc bardzo istotne znaczenie w profilaktyce zaburzeń hormonalnych i rozwojem wczesnej menopauzy u kobiet. Bardzo niepokojący jest fakt, iż kobiety cierpiące na celiakię nie są tego świadome. Objawy takie jak anemia, niedobór żelaza, zespół przewlekłego zmęczenia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego powinny wzbudzić czujność kobiet i skłonić do wizyty u internisty, bądź dietetyka w celu zdiagnozowania tolerancji na gluten.