Każdego roku, tysiące mężczyzn w Stanach Zjednoczonych poddaje się radykalnym zabiegom operacyjnym całkowitego usunięcia gruczołu krokowego po rozpoznaniu raka tego gruczołu. Po operacji połowa pacjentów odczuwa problemy z potencją, a 20 % cierpi na dyskomfort wynikający z nietrzymania moczu. Co jest szokujące, według dr Marka Scholza – amerykańskiego onkologa, który od 15 lat zajmuje się wyłącznie leczeniem raka prostaty, większości operacji można by uniknąć. Cztery na pięć operacji prostatektomii jest zbędnych, jak twierdzi doktor Scholz. Zamiast podejmować pochopną decyzję o poddaniu się zabiegowi, mężczyźni powinni poświęcić trochę więcej czasu na przemyślenie innych możliwych sposobów leczenia. Panowie mają do wyboru w wypadku takiej diagnozy kilka rozwiązań mniej inwazyjnych.
[note title=”Jeden na sześciu” align=”left” width=”200″]
mężczyzn słyszy informację o rozpoznaniu u niego choroby.
[/note]
Co drugi pan powinien poddawać się wykonaniu biopsji, a ryzyko śmierci w wyniku zachorowania na raka prostaty jest jak jeden do 50, mówi doktor Scholz. Onkolog jest współautorem publikacji „Invasion of the Prostate Snatchers”, książki mającej oswoić chorych z diagnozą raka prostaty i wytłumaczyć dlaczego tak często lekarze dokonują pochopnych decyzji nieuzasadnionego usunięcia gruczołu.
[clearboth]
Rak prostaty różni się od innych nowotworów w poniższych czterech aspektach:
- może być wcześnie wykryty, dzięki badaniu PSA
[info]
PSA – (z angielskiego Prostate Specific Antigen) – czyli antygen charakterystyczny dla prostaty – jest markerem tego gruczołu. PSA jest produkowaną przez komórki stercza substancją wpływającą na upłynnienie nasienia, która obecna jest także w surowicy krwi. U zdrowego mężczyzny jedynie śladowe ilości PSA przedostają się do krwiobiegu, a wysokie stężenie utrzymuje się w nasieniu. Komórki rakowe gruczołu krokowego uwalniają większe ilości tej substancji do krwiobiegu, a wówczas PSA wzrasta – w związku z tym stężenie PSA określa stan prostaty i sygnalizuje potrzebę dokładnego przebadania tego gruczołu.
[/info]
- rozprzestrzenia się powoli i rzadko daje przerzuty
- jest wrażliwy na działanie hormonów
- postępowanie choroby może być monitorowane poprzez badanie poziomu PSA we krwi
Alternatywne sposoby w leczeniu raka gruczołu krokowego uwzględniają wykorzystanie radioaktywnych protez wprowadzanych do wnętrza prostaty. Doktor Scholz zapewnia, że metoda ta pozwala kontrolować rozwój nowotworu, w podobnym stopniu jak zabieg operacyjny. Powyższe rozwiązanie wywołuje znacznie mniejsze skutki uboczne – obniża ryzyko zaburzeń seksualnych o połowę i nie powoduje problemów z nietrzymaniem moczu.
Specjalista dodaje, że około jedna trzecia mężczyzn, u których zdiagnozowano raka prostaty prawdopodobnie nie potrzebuje żadnej kuracji, ale system medyczny jest ukierunkowany na leczenie każdego przypadku. Również pacjenci, którzy otrzymują diagnozę o chorobie oczekują zdecydowanego działania.
Co mężczyzna może zrobić, aby zmniejszyć jego szanse zachorowania na raka prostaty? Przede wszystkim zmienić swój sposób odżywiania.
[clearboth]
W Chinach, gdzie dieta charakteryzuje się mniejszą kalorycznością, w porównaniu z typowym amerykańskim stylem jedzenia, częstość występowania raka prostaty jest 17 razy niższa. Co więcej, można wzbogacić swoją dietę w produkty, które pomogą ustrzec się przed chorobą nowotworową, o czym przeczytasz w naszych Ciekawostkach. Nie zapomnijmy też o aktywności fizycznej, która jest niezbędna do utrzymania zdrowia i sprawności.