Brokuły to znakomite źródło związków przeciwnowotworowych i przeciwutleniaczy, które pomagają zapobiegać nowotworom poprzez wspomaganie procesu usuwania z organizmu wolnych rodników, powodujących uszkodzenia na poziomie komórkowym. Udowodniono, że spożywanie brokułów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty, jelita grubego, żołądka i przełyku, a także jajnika oraz skóry.
Występujące w brokułach przeciwutleniacze, witaminy, błonnik pokarmowy i sulforafan to naturalna pomoc dla naszego serca. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób układu krążenia, a także udaru mózgu. Brokuły zawierają również beta-karoten, który zmniejsza ryzyko zawału serca, a także błonnik pokarmowy, pomagający obniżyć stężenie cholesterolu, zwłaszcza LDL (tzw. zły cholesterol). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że efekt będzie lepszy, jeśli zamiast spożywać surowe brokuły, ugotujemy je na parze.
Wysoka zawartość błonnika pokarmowego w brokułach wpływa na tempo wchłaniania z przewodu pokarmowego węglowodanów, a tym samym pomaga kontrolować stężenie glukozy we krwi. Poza tym sulforafan występujący w brokułach m.in. redukuje uszkodzenia naczyń krwionośnych w sercu, będących powikłaniami cukrzycy.
Brokuły to dobre źródło roślinne wapnia, skuteczne zarówno w procesie budowania, jak i utrzymania mocnych kości – nic dziwnego, że wykorzystuje się je w profilaktyce osteoporozy. Spożywając 100 g brokułów, dostarczamy organizmowi 47 mg wapnia wraz z innymi substancjami odżywczymi, takimi jak cynk, magnez oraz fosfor, które także przyczyniają się do zachowania zdrowia kości.
Beta-karoten oraz witaminy A, C, E i K występujące w brokułach nadają zdrowy blask skórze.
Spożywając brokuły, dostarczamy organizmowi luteinę i zeaksantynę, które zapewniają ostre widzenie i zapobiegają związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej. Warto jednak wiedzieć, że im ciemniejszy kolor warzywa, tym większa jest zawartość tych korzystnych dla organizmu składników.
Brokuły wzmacniają system odpornościowy, m.in. dzięki obecności beta-karotenu, przeciwutleniaczy i pierwiastków śladowych, takich jak cynk i selen.
Spożywanie brokułów w czasie ciąży zapewnia dobrą podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym kwasu foliowego, zmniejszającego ryzyko wady cewy nerwowej u dziecka.
Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny unikać nadmiernego spożywania brokułów, ponieważ zawierają one substancje wolotwórcze, które mogą spowodować obrzęk tarczycy, a tym samym jeszcze bardziej upośledzić jej funkcję.
[/success]
[divider_padding]
Brokuły mogą być przechowywane w lodówce (zawinięte w folię spożywczą) do 7 – 10 dni.
[divider_padding]