Według najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Temple University, University of Maine oraz University of Maryland,
zaburzenia czynności nerek wiążą się ze spadkiem funkcji poznawczych, myślenia abstrakcyjnego i pamięci werbalnej. Amerykańscy badacze w przeprowadzonym doświadczeniu analizowali dane zebrane z pięcioletnich obserwacji prowadzonych na 590 osobach. Chcieli sprawdzić, jak bardzo przez ten okres zmieniła się funkcja nerek u każdego uczestnika badania, i czy miało to jakieś przełożenie na pogorszenie czynności poznawczych.
Mózg i nerki to organy, na które wpływa układ sercowo-naczyniowy.
Na obydwa te narządy wpływa ciśnienie krwi, a więc logiczne wydaje się to, że zmiany w jednym organie będą związane ze zmianami w drugim.
[clearboth]
[info align=”left” width=”300″]Naukowcy odkryli, że im większe było pogorszenie funkcji nerek u danej osoby, tym większy był spadek ogólnych funkcji poznawczych, zwłaszcza rozumowania abstrakcyjnego i pamięci werbalnej. [/info]
[one_third_last]
[/one_third_last]
Dzięki temu badaniu wiemy już, że zaburzenia poznawcze (tj. zaburzenia pamięci, trudności w koncentracji i ograniczenia w przetwarzaniu przychodzących informacji) są związane z pogorszeniem funkcji nerek.
[two_third_last]
Wraz z wiekiem nasze nerki działają coraz gorzej, więc jeśli wpływa na nie jeszcze inny czynnik np. choroba przewlekła, powinniśmy się o tym dowiedzieć najszybciej, jak to tylko możliwe. To problem wymagający kontrolowania, podobnie jak nadciśnienie.
[/two_third_last]
Doświadczenie to podkreśla jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i wczesna diagnostyka przewlekłej choroby nerek.