To co jemy ma wpływ na każdą, nawet najmniejszą komórkę naszego ciała. Odzwierciedleniem diety jest wygląd włosów, skóry i paznokci. Warto więc zadbać, by w codziennym jadłospisie znalazły się produkty, które dostarczą odpowiedniej ilości składników odżywczych i substancji czynnych.
W diecie wzmacniającej włosy nie powinno brakować białka. Znaczącymi aminokwasami są zawierające siarkę cysteina i metionina. Siarka niezbędna jest do produkcji keratyny – białka fibrylarnego, które jest budulcem włosów i paznokci. Włosy potrzebują wielu składników mineralnych, najważniejszymi są cynk , miedź, krzem. Dlatego bez wahania możemy chrupać orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika.
Dieta powinna również zawierać dostateczną ilość kwasów omega – 3. Znajdują się one w rybach, orzechach i olejach. Dodają one włosom blasku i lekkości.
Co na porost włosów? Sprzymierzeńcem jest witamina B5, która równocześnie zapobiega siwieniu i wzmacnia naturalny koloryt. Znajduje się ona w rybach (pstrąg, śledź, makrela), brokułach, arbuzach, otrębach pszennych, pestkach słonecznika.
Aby skóra była gładka, lśniąca i wręcz promieniała blaskiem musimy pamiętać o odpowiedniej ilości witamin w diecie. Niezwykle ważna jest witamina A, czyli znany wszystkim beta karoten. Potrzebujemy jej do regeneracji naskórka, syntezy kolagenu, wchłaniania żelaza. Źródłem witaminy A są marchew, pomidory, cytrusy, papryka, kiwi.
Witamina E nazywana witaminą młodości chroni przed wpływem wolnych rodników, wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega starzeniu się skóry. Możemy szukać jej w orzechach włoskich, laskowych, arachidowych, zielonych warzywach liściastych, marchwi, migdałach.
Witamina C jest swego rodzaju odświeżaczem skóry. Skutecznie walczy z przebarwieniami, wzmaga syntezę kolagenu, dzięki czemu cera staje się gładsza, bardziej napięta i nawilżona. Dzięki wzmocnieniu naczyń krwionośnych staje się lepiej odżywiona i łatwiej się regeneruje. Badania pokazują, że witamina C bardzo skutecznie zwalcza trądzik i likwiduje wypryski. Produktami bogatymi w witaminę C są cytrusy, dzika róża, czarna porzeczka, natka pietruszki, papryka.
Aby mieć mocne paznokcie potrzebujemy pierwiastków odpowiedzialnych za ich budowę i regenerację. Spore znaczenie mają magnez oraz wapń – ich niedobór może sprzyjać łamaniu i rogowaceniu paznokci. Najwięcej magnezu dostarczymy z bananami, grejpfrutami, awokado, szpinakiem, jarmużem, grochem, fasolą , ciecierzycą, orzechami, siemieniem lnianym. Przyswajalny wapń znajduje się w migdałach, natce pietruszki, orzechach, nasionach słonecznika i produktach mlecznych.
Elastyczność paznokci zawdzięczamy obecności miedzi. Występuje ona w suszonych owocach i pestkach słonecznika. Żelazo, które działa razem z witaminą C znajdziemy w szpinaku, jajach, natce pietruszki, orzechach, czerwonym mięsie. Niedobór żelaza sprawia, że paznokcie stają się kruche i pojawiają się na nich charakterystyczne podłużne prążki z rowkami.