[info]
Zespół niespokojnych nóg (RLS – z ang. Restless Legs Syndrome) jest zaburzeniem ze strony układu nerwowego, powodującym uczucie zmęczenia i niepokoju w kończynach. Ten niedoceniany problem zdrowotny dotyka około 10% populacji. Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest jego ustępowanie lub znaczne złagodzenie pod wpływem ruchu. Z uwagi, że objawy nasilają się w nocy, pacjentom zmagający się z RLS często towarzyszy bezsenność i przewlekłe zmęczenie.
[/info]
Istnieje wiele schorzeń związanych z zespołem niespokojnych nóg, w tym niedokrwistość, cukrzyca, otyłość, schyłkowa niewydolność nerek, choroba Parkinsona, a nawet ciąża. Powyższe przypadki dotyczą mniejszości chorych, jednak ich leczenie, może pomóc w walce z dokuczliwymi objawami RLS.
Nikt nie zna prawdziwej liczby chorych na RLS. Problem dotyczy około 10% populacji, a koło 2% do 3% cierpi na umiarkowaną lub ciężką postać, której objawy znacznie wpływają na jakość życia.
Dotychczasowo wiadomo, że:
Nasilenie objawów RLS waha się od łagodnych do nie znośnych, są zwykle gorsze w godzinach wieczornych i nocnych i mniej poważne w godzinach porannych. Dla niektórych osób objawy mogą powodować poważne zaburzenia snu, które mogą w istotny sposób pogarszać jakość życia.
RLS bywa często nierozpoznane lub błędnie rozpoznane. U wielu osób jest diagnozowana dopiero od 10 do 20 lat po wystąpieniu objawów. Wcześnie zdiagnozowane, RLS często może być skutecznie leczony.
W większości przypadków lekarze nie znają przyczyn, jednak podejrzewają, że geny odgrywają kluczową rolę. Około połowa osób z RLS ma również chorego członka rodziny. Inne czynniki związane z rozwojem lub nasilenia zespołu niespokojnych nóg to styl życia oraz choroby przewlekłe.
Niektóre kobiety odczuwają RLS w czasie ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Objawy zwykle ustępują w ciągu miesiąca po porodzie.
Inne czynniki, w tym nieprawidłowa dieta, alkohol i brak snu mogą wywołać objawy lub je nasilać. Poprawa sposobu żywienia, regularny sen oraz wyeliminowanie alkoholu z diety może złagodzić objawy.
Nie ma badań lekarskich diagnozujących zespół niespokojnych nóg, jednak lekarze mogą korzystać z dostępnych badań, w tym morfologii, aby wykluczyć inne choroby. Rozpoznanie RLS ma miejsce w oparciu o objawy pacjenta i odpowiedzi na pytania dotyczące historii rodziny, stosowanych leków, obecności innych dolegliwości lub problemów ze snem czy przewlekłym zmęczeniem w ciągu dnia.
Leczenie RLS jest ukierunkowane na złagodzenie objawów. U osób z postacią łagodną do umiarkowanej proponuje się zmianę stylu życia, w tym rozpoczęcie regularnego programu ćwiczeń, ustanowienie regularnych godzin snu oraz wprowadzenie dobrze zbilansowanej diety.
[info]
Pomocne w leczeniu mogą się okazać: masaże stóp, gorące kąpiele lub podkładki grzewcze, a także chłodzenie nóg lodem.
[/info]
Chociaż nie ma lekarstwa na zespół niespokojnych nóg, obecne metody leczenia mogą pomóc w kontroli choroby, złagodzeniu objawów i poprawie komfortu życia.