Gdzie lek nie może, sugestia pomoże? | VIMED

Gdzie lek nie może, sugestia pomoże?

Czy wiesz, jak wielka może być siła sugestii? Najnowsze badania dowodzą, że odpowiednie nastawienie pacjenta zwiększa skuteczność przyjmowanych leków i może przyczynić się do zmniejszenia liczby przyjmowanych tabletek.

Nie od dziś wiadomo, że przebieg terapii w dużym stopniu zależy od tego, co i w jaki sposób lekarz powie pacjentowi podczas doboru leczenia. Przeprowadzone niedawno obserwacje dotyczące migreny potwierdzają, że oczekiwania danego pacjenta – pozytywne, negatywne, neutralne – mogą wpływać na efekty działania leków.

Naukowcy z Harvard Medical School przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 66 osób cierpiących na migreny. Pacjentom podawano albo lek na migrenę (Rizatriptanum) albo placebo, przy czym w obu przypadkach uczestników podzielono na dwie grupy: osobom z pierwszej powiedziano, że otrzymują jedynie placebo, a te z drugiej zapewniono o niezwykłej skuteczności przepisanego im specyfiku.

Co ciekawe, jak napisano w opisującym badanie artykule w czasopiśmie „Science Translational Medicine”, wszyscy pacjenci odczuli ulgę i korzystne skutki terapii. Pozytywne efekty leczenia odnotowano nawet u tych osób, które otrzymały jedynie placebo i zostały o tym poinformowane. Najskuteczniej udało się uśmierzyć dolegliwości tym, którym powiedziano, że otrzymują bardzo skuteczny lek.

Badanie harwardzkich naukowców po raz kolejny potwierdziło, że efekt placebo jest nieodłącznym elementem leczenia chorób przy użyciu leków. Naukowcy podsumowują, że im bardziej lekarze będą zapewniać pacjenta o skuteczności działania jakiegoś leku, tym większy mogą uzyskać efekt terapeutyczny. Najnowsze badanie pozwala sądzić, że aż połowa skuteczności działania leku może wynikać z efektu placebo.

Sugestia odnośnie działania farmaceutyku jest równie skuteczna jak jego rzeczywiste działanie 

Również prof. Rami Burstein z Harvard Medical School uważa, że jeśli lekarz zwiększy oczekiwania pacjenta wobec leku, to leczenie stanie się bardziej efektywne:

Zwiększona efektywność oznacza krótsze napady bólów głowy, co z kolei może oznaczać, że chory będzie potrzebował mniejszej dawki leków.

[framed_box bgColor=”#FFE4E7″]Autorzy badania podkreślają jednak, że niezbędne są dalsze obserwacje, które pokażą, jak powyższe wyniki można zastosować w praktyce w leczeniu pacjentów. Radzą, aby lekarze nie zapewniali pacjenta o skuteczności danego leku na wyrost, ale na tyle, na ile sami są o niej przekonani.

[/framed_box]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *