Nie od dziś wiadomo, że przebieg terapii w dużym stopniu zależy od tego, co i w jaki sposób lekarz powie pacjentowi podczas doboru leczenia. Przeprowadzone niedawno obserwacje dotyczące migreny potwierdzają, że oczekiwania danego pacjenta – pozytywne, negatywne, neutralne – mogą wpływać na efekty działania leków.
Co ciekawe, jak napisano w opisującym badanie artykule w czasopiśmie „Science Translational Medicine”, wszyscy pacjenci odczuli ulgę i korzystne skutki terapii. Pozytywne efekty leczenia odnotowano nawet u tych osób, które otrzymały jedynie placebo i zostały o tym poinformowane. Najskuteczniej udało się uśmierzyć dolegliwości tym, którym powiedziano, że otrzymują bardzo skuteczny lek.
Sugestia odnośnie działania farmaceutyku jest równie skuteczna jak jego rzeczywiste działanie
Również prof. Rami Burstein z Harvard Medical School uważa, że jeśli lekarz zwiększy oczekiwania pacjenta wobec leku, to leczenie stanie się bardziej efektywne:
Zwiększona efektywność oznacza krótsze napady bólów głowy, co z kolei może oznaczać, że chory będzie potrzebował mniejszej dawki leków.
[framed_box bgColor=”#FFE4E7″]Autorzy badania podkreślają jednak, że niezbędne są dalsze obserwacje, które pokażą, jak powyższe wyniki można zastosować w praktyce w leczeniu pacjentów. Radzą, aby lekarze nie zapewniali pacjenta o skuteczności danego leku na wyrost, ale na tyle, na ile sami są o niej przekonani.
[/framed_box]